Gülten Akın, şiirleri ile anıldı

Anadolu şiirinin öz annesi, "Ah kimselerin vakti yok/durup ince şeyleri anlamaya" dizelerinin sahibi ve “Yaşayan En Büyük Türk Şairi” ödülü sahibi Gülten Akın, 5. ölüm yıldönümünde, Bartın Halkevi’nin organize ettiği şiir dinletisi ile anıldı.
Bu haber 2019-11-12 10:29:53 eklenmiş ve 10671 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Halkevi üyeleri ile şiir sevenleri buluşturan etkinlik Halkevi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Dinletide Gülten Akın'ı şiirleriyle, eğitimci, hukukçu ve kadın kimliğiyle, mazlumun ve devrimcilerin her zaman yanında oluşuyla hatırlandı ve anıldı. Etkinlikte; Gülten Akın'ın, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından mahkeme kararıyla yaşı büyütülerek idam edilen 17 yaşındaki Erdal Eren için yazdığı "Büyü" ve 19 yaşında Ankara'da pusuya düşürülerek öldürülen İbrahim Tümer için yazdığı "İbrahim Vurulduğunda" şiirleri de okundu.

 

 

Gülten Akın hiçbir zaman ortada olmadı, kıyıda durmadı ama hiçbir şeye de kayıtsız kalmadı. "Ben yoruldum gidiyorum/ Kendi endişeni kendin seç" diyerek dört sene önce bizleri şiirlerine emanet ederek aramızdan ayrıldı.

 

 

Gülten Akın kimdir?

 

Türkiye şiirinin usta kalemlerinde Gülten Akın 1933'te Yozgat'ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Anadolu'nun çeşitli ilçelerinde yaşadı, avukatlık ve öğretmenlik yaptı. Beş çocuk büyüttü. Türkçe öğretmenliği yaparken okuma yazma bilmeyen kadınlara kurs verdi. Kadınların aydınlanmasından rahatsız olanlar Akın’ın evine saldırdı. Bir yandan öğretmenlik yaparken, bir yandan da Hazine avukatlığı üstlenerek topraksız yoksul köylülerin hakları için ücret almadan çalıştı. Demokratik kitle örgütlerinin yeniden kuruluşu çalışmalarına katıldı. İnsan Hakları Derneği, Halkevleri, Dil Derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı. Gülten Akın şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi. Gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle insanı, kırılmaları, gücenmeleri, saklanmaları, bağışlamaları, hoşgörüleri kaleme aldı. Şiirleri pek çok dile çevrilen Gülten Akın'ın 40’tan fazla şiiri bestelendi.

“Deli Kızın Türküsü”nün Sezen Aksu tarafından seslendirilmesi ardından geniş kitlelerce tanınan Akın'ın, Erdal Eren için yazdığı “Büyü” şiiri bestelenerek Grup Yorum, Edip Akbayram ve Selda Bağcan gibi usta isimlerce yorumlandı.

Gülten Akın, “Beni Sorarsan” kitabıyla 2014 yılında Metin Altıok Şiir Ödülü'nü aldı. 2015’te ise aramızdan ayrıldı.

 

ETİKETLER : Bartın Bartın Halkevi Gülten Akın
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›