Amasra Kalesi’ne Bakanlık koruması!

Tarihi Amasra Kalesi’nde denizin ve olumsuz hava koşullarının neden olduğu tahribatı yerinde görmek ve alınabilecek önlemleri belirlemek için Ankara’dan bir heyet geldi.
Bu haber 2019-10-29 11:34:40 eklenmiş ve 2376 kez görüntülenmiştir.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı İsmail Karaman, Kamulaştırma Dairesi Başkanı Hatice Şan, Emlak Dairesi Başkanı Fügen Karaman, Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Ahmet İmamoğlu, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarından oluşan heyet  Amasra İlçemizde incelemelerde bulundu.

 

 

Heyete Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol ve beraberinde Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ile Müze Müdür Vekili Ahmet Çapkun eşlik etti.  

 

 

Amasra Kalesi sur duvarı altında meydana gelen göçük alanına deniz yoluyla ulaşılarak, yerinde gerekli tespitler yapılmış, ayrıca Amasra Kalesi içerisinde yer alan Cenova Şatosu, Karanlık Kapı ve Ada Cafe olarak adlandırılan alanlarda incelemeler yapılmıştır.

 

 

Yapılan incelemelerde; öncelikle kalenin kadastral bilgileri ile tapu kayıtlarının  tespit edilmesi gerekliliği, yıkılma riski taşıyan alanların ivedilikle koruma altına alınması, kale duvarlarında bulunan bitkilerin temizliği ile yapılacak iş ve işlemlere ilişkin yaklaşık maliyet çıkarılarak, yıkılma riski taşıyan alanlarda yapılması planlanan fiziki müdahalelere ilişkin Koruma Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınması kararlaştırılmıştır.

 

ETİKETLER : Bartın Ankara Amasra Amasra Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›