Demokrasi-Medya ilişkisi anlatıldı

Bartın, gazetecilik ve iletişimin önde gelen isimlerini ağırladı. Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği’nin (AB) destekle yürüttüğü “Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi” programı kapsamında ilimize gelen Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Program Direktörü Yusuf Kanlı, 32 yıllık duayen gazeteci Sedat Bozkurt, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ve pek çok gazeteci ve hocanın hocası Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, gazeteciliğin tarihçesinden bugün geldiği noktaya, teknolojinin gazeteciliği nasıl değişime zorladığından değişimin medyadaki yansımalarına kadar pek çok konuda Bartınlı basın mensuplarına eğitim verdiler. Eğitimde “Medyada demokrasinin yeri” ile “Demokrasilerde medyanın yeri” kavramlarına açıklık getirilmeye çalışıldı.
Bu haber 2019-09-18 09:03:20 eklenmiş ve 1640 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye genelinde pek çok ilde verdiği eğitimlerden biri de Bartın’da gerçekleştirildi. Kemikpark Otel’de gerçekleştirilen programda Bartınlı gazeteciler, mesleğin önde gelen akademisyen ve basın mensupları ile tanışıp fikirlerinden istifade etme fırsatı buldu. Türkiye’de haberciliğin enine boyuna, üstelik teknolojik, siyasi ve konjonktürel gelişmeler ışığında mercek altına alınarak “Demokrasi için Medya, “Medya için Demokrasi” kavramlarının anlatılmaya çalışıldığı eğitimde ilk konuşan Program Direktörü Yusuf Kanlı oldu.

 

 

Hala 159 gazeteci hapiste

 

Medya olmadan demokrasinin asla var olamayacağına vurgu yaparak sözlerine başlayan Kanlı, Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğüyle ilgili olarak 2014 yılından bu yana düzenli olarak raporlar hazırladıklarını ve bunları kamuoyuyla paylaştıklarını belirtirken bugüne kadar 6 bin sayfanın üzerinde rapor yazdıklarını, bunların hiç birinde yorum ve sıfat bulunmadığını sadece tespitleri içerdiğini söyledi. Kanlı, ülkemizdeki hükümlü ve tutuklu gazetecilerin durumuyla ilgili sayısal verileri de paylaşırken 2018 yılında 150 olan hükümlü ve tutuklu gazeteci sayısını Ağustos 2019 itibariyle 159’a yükseldiğini açıkladı.

 

Sektör sendikalaşmada dibi gördü

 

Kanlı’nın verdiği bilgiye göre; basın sektöründeki sendikalaşma oranı 1984’te yüzde 50,66 civarında iken bu bu rakam 1990 yılında yüzde 42,50’ye düştüyse de 1995 yılına gelindiğinde tarihimizdeki en yüksek oranına yani yüzde 66,38’e ulaştı. Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. 2002 yılında yüzde 34,57’ye kadar gerileyen basındaki sendikalaşma oranı 2013 yılında yüzde 5’e kadar düştü. 2016 yılı itibariyle yüzde 7 olan bu oranın yüzde 5’ini “sarı sendika” olarak nitelendirilen hükümete yakın sendika, yüzde 2’sini ise Türkiye Gazeteciler Sendikası üyeleri oluşturuyor.  

Kanlı’nın değindiği bir diğer konu ise erişim yasaklarına ilişkin oldu. 2012 yılında bu konuda çok ciddi bir artış olduğunu dile getiren Kanlı, 2018 yılında Türkiye’de özellikle internet ortamında 201 bin 89 erişim yasağının konulduğunu söyledi.

“Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi” programı çerçevesinde bugüne kadar 9 ilde etkinlikler düzenlediklerini ve bunlarla 952 gazeteciye ulaştıklarını anlatan Kanlı, programın alt hibe programından yararlanmak için hazırlanan 54 proje başvurusundan 32 tanesini kabul ettiklerini ve bu projelere AB’den alınan destekle 1 milyon 453 bin 626,23 TL finansman desteği sağlandığını söyledi. Kanlı, Bartın’dan yapılan 2 proje başvurusundan birinin süresi dışında verilmesi, diğerinin ise eksikleri nedeniyle kabul görmediği bilgisini de paylaştı.

 

 

Azalan gelirlere dikkat çekildi

 

Programın Ulusal Komite Üyesi olan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ise yerel absının içinde bulunduğu zodrlu şartları azalan gelirler ışığında özetlemeye çalıştı. Meclis’te görüşülmeyi bekleyen yeni Yargı Reformu paketi içerisinde icra iflas ilanlarının gazetelerde yayın zorunluluğunun kaldırılmak istendiğini anımsatan Özdemir, bu maddenin reformdan çıkarılması için TBMM nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve olumlu sonuç alabilecekleri yönünde işaretler aldıklarını söyledi. Özdemir normal zamanlarda icra iflas ilan gelirlerinin çok önemli olmadığını ancak ilanların azaldığı bugünkü ortamda hayati önem taşıdığını, bugün itibariyle icra iflas ilanlarının resmi ilan gelirlerinin yüzde 60’ına denk geldiğini anımsattı.

Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cihangir Kasapoğlu’nun Eğitimde Temel Gazetecilik Bilgileri ve Haber Yazma Teknikleri konusundaki akademisyen gözüyle sunumunun ardından ise söz sırası yaklaşık 32 yıl siyasi muhabirlik yapan, Başbakanlık ve Parlamento muhabirliğinin ardından son 11 yılını da Fox Tv’nin Ankara Temsilcisi olarak geçiren emekli gazeteci Sedat Bozkurt’a geçti.

 

 

Duayen isin değişen gazeteciliği anlattı

 

Bilgi, haber, haberci kavramlarına “Değişen dünyada gazetecilik” konu başlığı altında açıklık getirmeye çalışan Bozkurt, haber almanın kişisel bir hak olduğu vurgusunu yaptı. Bu hakkın ancak demokrasilerde kullanılabilen bir hak olduğunu belirten Bozkurt, tüm dünyada gelişen teknolojiye rağmen insanların haber alma özgürlüklerinin gelişmediğini örnekleriyle ortaya koydu. Bozkurt, sosyal medyanın ise insanların duydukları ya da okudukları bilgiyi veya haberi sorgulama özelliğini tamamen ortadan kaldırdığını, doğru ya da yanlış pek çok bilginin hızlı bir şekilde aktarıldığı, insanların da değişen ve hızla gelişen teknolojik şartlar ışığında çok daha hızlı bir şekilde güvenli haber veren kaynakları belirleyerek onlara yöneldiğini anlattı.

 

 

Korkmaz Hoca, örgütlenme çağrısı yaptı

 

Eğitimde son olarak söz alan Prof. Dr. Korkmaz Alemdar olydu. Basın ile ilgili olarak ülkemizde çıkarılan yasaları bir süzgeçten gerirerek gelinen durumu özetlemeye çalışan Alemdar, en net eleştiriyi 2004 yılında çıkartılan yasada gazetelerin yazı işleri müdürlerinin orta öğretim mezunu olmasını yeterli gören ve bunu eleştirmeyen zihniyete getirdi. Prof. Dr. Alemdar gazetecilerin genel anlamda mesleğine ve meslek şartlarına sahip çıkması gerektiğini bunun içinde örgütlü mücadelenin yaygınlaşması, gazeteci örgütlerinin mesleklerinin geleceği konusunda daha fazla söz sahibi olabilmeleri için güçlenmesi gerektiğini anlattı.

 

 

Eğitimin sonunda gazetecilere katılımlarından dolayı sertifika verilirken, akşam da yemekte biraraya gelinerek mesleki konularda fikir alış verişi sürdürüldü. 

 

ETİKETLER : Bartın Gazeteciler Cemiyeti AB Yusuf Kanlı Korkmaz Alemdar Sedat Bozkurt Cihangir Kasapoğlu Demokrasi için medya medya için demokrasi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›