Ahilik Haftası kutlamaları başlıyor

Ahilik kültürün tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunların örgütlerince yaşatılarak gelecek kuşaklara kültürel bir miras olarak aktarılması amacıyla önemli haftalar çerçevesine alınan ve ülkemizde 31 yıldır kutlanan Ahilik Haftası kapsamında, bu yıl yine tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Bartın’da da bir dizi etkinlik düzenlenecek.
Bu haber 2019-09-17 09:20:18 eklenmiş ve 8028 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

13. yüzyılda Anadolu’da Ahi Evran tarafından kurulan teşkilattan adını alan Ahilik, aslen ticaret ile ahlakı buluşturan bir düsturu içerir. Bu yıl 32. Kez düzenlenen Ahilik Haftası çerçevesindeki etkinlikler bugün başylayacak ve 22 Eylül’e kadar sürecek.

Bugün saat 10:30' da Bartın Valiliği Çeşm-i Cihan Toplantı Salonu’nda İl Kutlama Komitesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşu temsilcilerinin Bartın Valisi Sinan Güner’i ziyaretleri ile başlayacak etkinlikler Vali Güner’in “İlin Ahisi”, “İlin Kalfası” ve “İlin Çırağı”na çeşitli hediyeler vermesi ile sürecek.

 

Ahilik Pilavı ve aşure ikramı

 

Etkinliklerin sonraki adresi ise Hükümet Caddesi’ndeki Kent Müzesi önü olacak. Burada saat 12.00’den itibaren vatandaşlara Ahilik kültürünün bir ritüeli olan Ahi Pilavı ve Aşure ikramı gerçekleştirilecek.

Ahi Pilavının ikram edileceği bir diğer yer ise esnaf ve sanatkarların çokça olduğu Sanayi Sitesi’nde saat 13.00’te gerçekleştirilecek.

 

Yaşlılara saç bakımı yapılacak

 

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 19 Eylül Perşembe günü ise saat 10.00’da Bartın 75. Yıl Huzurevinde, Merkezi Eğitim Merkezinde berber, kuaför meslek dalında öğrenim gören çırak ve kalfa öğrencileri huzurevinde kalan yaşlıların saç kesimi ve saç bakımlarını gerçekleştirecek.

 

Cuma hutbesinde vurgu yapılacak

 

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında son olarak ise Cuma günü Aşağı Camii (Şadırvan) ve Arap Camii’nde Cuma namazı öncesinde Cuma hutbesinde Ahilik Kültürü ve Ticaret Ahlakı konusuna vurgu yapılan hutbe okunacak.

 

 

 

ETİKETLER : Ahilik Ahi pilavı Ahi Evran Sinan Güner
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›