Milli Mutfak Hareketi Bartın’da

Bartın İl Kültür Müdürlüğü ve Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği (BAPAPDER), Sultans Yörem destekleri ile Bartın’ın çeşitli yerlerinde yöresel lezzet çalışmaları yapıyor. Milli Mutfak Hareketi kapsamında çekimleri gerçekleştirilen ilk programda Bartın’ın unutulmaya yüz tutan lezzetlerinden Gartlaç Ekmeği tanıtıldı.
Bu haber 2019-07-20 15:39:13 eklenmiş ve 7852 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

BAPAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüdaverdi Akgün, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu tarafından imza altına alınan Milli Mutfak Hareketi kapsamında çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği konuyla ilgilenen ve destek veren Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yanı sıra Sultans Yörem firmasına teşekkür eden Akgün, çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

 

 

Gartlaç ekmeği tanıtıldı

 

Bartın mutfağının unutulmaz lezzetlerinin gelecek nesillere tanıtılması ve unutulmaması için ilk program çekimleri 80 milyon yıllık bir tarihi olan Güzelcehisar lav sütunlarında gerçekleştirildi. Çekim ile Bartın’da unutulmaya yüz tutmuş Gartlaç ekmeiğinin yapım aşamaları tüm ayrıntıları ile yer aldı.

 

 

Program çekimlerine önümüzdeki günlerde yine Bartın’a has yöresel lezzetler ile değişik mekanlarda devam edilecek. Proje sayesinde hem Bartın turizmine katkı sağlaması hem de unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi yeniden hafızalara ve mutfaklara taşınması amaçlanıyor. 

ETİKETLER : Bartın Güzelcehisar Milli Mutfak Hareketi Gartlaç BAPAPDER
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›