Ecen Sigorta
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Anasayfa > TURİZM > Vali, Güzelcehisar'daki çalışmaları yerinde inceledi

Vali, Güzelcehisar'daki çalışmaları yerinde inceledi

19.12.2017 16:04 12 14 16 18 yazdır
Bartın Valisi Nusret Dirim, "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi" çalışmalarını yerinde inceledi.
Vali, Güzelcehisar'daki çalışmaları yerinde inceledi

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Vali Nusret Dirim, geçtiğimiz günlerde Güzelcehisar'a gitti. Güzelcehisar sahilinde bulunan ve bundan yaklaşık olarak 80 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen lav sütunlarının turizme kazandırılması için başlatılan, ancak kimi çevrelerce eleştirilen "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi"ni yerinde inceledi. İncelemeleri sırasında Dirim'e, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ve İl Kültür Müdürü Fuat Dursun da eşlik etti.

 

Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Dirim, Güzelcehisar Köyü'nde gerçekleştirilen "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi"nin bölgeye değer katacak nitelikli bir proje olduğunu, uygulamasının da oldukça başarılı ilerlediğini, projeyle ilgili endişelerin yersiz olduğunu ve bittiğinde çok önemli bir turizm merkezi olabileceğini ifade etti.

 Yaklaşık 1 milyon TL hibe ile yapılıyor

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün Proje Başvuru Sahibi olduğu Bartın Üniversitesi (Proje İştirakçisi) ve Bartın İl Özel İdaresi (Eş Finansman-Proje İştirakçisi) ile gerçekleştirilen "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulaması Projesi"nin toplam proje bütçesi 2 milyon 313 bin 737,52 TL olup, 947 bin 464,2 TL'si hibe ile destekleniyor. Geriye kalan eş finansmanı 1 milyon 366 bin 273,32 TL ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak.

 İlde katma değer oluşturulacak

 

Doğal, tarihi ve kültürel açıdan potansiyel olan bölgelerde turizmin geliştirilmesine yönelik fiziki ve sosyal altyapı çalışmaları yapılarak bölgenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen projeyle turizmi çeşitlendirmek yeni destinasyon ve ilde katma değer oluşturmak amaçlanıyor. Proje kapsamında ayrıca, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin bütüncül turizm planlamasına yönelik yöredeki yaşam kalitesini yükseltecek peyzaj uygulamaları gerçekleştiriliyor.

 

Deniz üzerinde 70 metrekare iskele

 

Proje çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek olan altyapı ve üstyapı inşaat faaliyetleri de şöyle;

Alanın güneyinde Güzelcehisar sahilinin turizm ve rekreasyon çalışmasının bir parçası olan ve kara ile kayalık ada bağlantısını sağlayacak olan deniz üzerindeki iskele, aynı zamanda Lav Sütunlarının izlenmesi için turistlere imkan sağlayacak.

 

Ada üzerinde Yürüyüş Platformu yapılacak

Ada üzerinde turistlerin konforlu bir şekilde yürüyebiImeleri, Lav Sütunlarını izleyip, fotoğraf çekimi yapabilmeleri amacıyla ahşap platform inşa edilecek.

 

Festival alanı oluşturulacak

Kıyıda 290 metrekare Festival Alanı oluşturulacak.  Lav Sütunlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla Güzelcehisar sahilinde geleneksel Lav Sütunları Festivali'nin düzenlenmesi planlanıyor. Festival alanı olarak ahşap platform oluşturulacak.

 

Seyir terası ve yürüyüş parkuru inşa edilecek

 

Kıyıda 290 metrekare Seyir Terası inşa edilecek.  Alanın kuzeyinde Lav Sütunlarının Güzelcehisar kıyı peyzajı bütününde izlenebilmesi amaçlı ahşap Seyir Terası inşa edilecek. Kıyıda 850 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ahşap yürüyüş

parkuru inşa edilecek. Güzelcehisar Sahilinde Lav Sütunlarını tanıtmak amaçlı erişilebilirliğin sağlanması için plaj kullanımını engellemeyecek şekilde Ada - Festival Alanı - Seyir Terası arasında konforlu ulaşılabilirliği sağlayacak ahşap Yürüyüş Parkuru inşa edilecek. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri