Ecen Sigorta
22 Temmuz 2018 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Taşeron işçiler için son gün 11 Ocak!

Taşeron işçiler için son gün 11 Ocak!

10.01.2018 12:21 12 14 16 18 yazdır
Taşeronda son başvuru tarihi 11 Ocak! Başvurular 11 Ocak mesai bitiminde tamamlanacak. Bu tarihe kadar başvuruda bulunmayan taşeron işçiler kadro şansını kaybedecek.
Taşeron işçiler için son gün 11 Ocak!


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Peki taşeron kadro için hangi belgeler gerekiyor? Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi süreci nasıl işleyecek? İşte taşeron işçileri ilgilendiren haberin detayları...


Bartın’daki yaklaşık bin 500 taşeron işçi de dahil olmak üzere kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini, ilgilendiren kadro düzenlemesiyle ilgili takvim işliyor. Olağanüstü hal kapsamında 24 Aralık’ta yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ayrıntıları ortaya çıkan düzenleme kapsamında, taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuruları için resmi süreç 2 Ocak’ta başlatıldı. Yurdun dört bir yanında kadroya geçme şartlarını karşılayan binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren 10 günlük yasal başvuru süresi 11 Ocak’ta sona erecek. Düzenlemenin kapsadığı taşeron işçilerin, mesai bitimine kadar çalıştıkları iş yerlerinin ilgili birimlerine başvuru formu ve dilekçeyle müracaat etmesi gerekecek. Kadroya geçme şartlarını karşılamalarına rağmen söz konusu süre içerisinde başvurmayanların kadroya geçiş haklarını kaybedecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Bartın İl Müdürü Ekrem Öztekneci ve İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan, Bartın’daki yaklaşık bin 500 taşeron işçiyi ilgilendiren başvurular için son günün 11 Ocak Perşembe günü olduğu konusunda uyarıda bulunarak “Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler ellerini çabuk tutmalı.” dedi.


Kadroya geçiş için aranan şartlar nelerdir?


Taşeron işçilerce en çok merak edilen soruların başında gelen “Kadroya geçiş için aranan şartlar nelerdir?” sorusuna da yanıt veren SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, “Taşerondan kadroya geçiş için öncelikle ilgili kuramlarda, personel çalıştırılmasına dayalı hürmet alım işinde 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışıyor olmak, 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle askerde olanlar, doğum izninde olanlar, hastalığı nedeniyle sözleşmesi askıdan olanlarda bu yasadan yararlanabileceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından malınım bulunmamak, Anayasal düzene karşı suçlar ve yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamak, askerlikle ilgisi bulunmamak, güvenlik soruşturması yapılmış olmak, emekli durumumla olmamak, kadrolu işçi olmak için açtığı davalardan feragat etmek, geçmiş çalışmalarına yönelik hak ve alacak talebinde bulunmayacağına yönelik taahhütte bulunmak, 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde sürekli işçi kadrosuna geçmek islediğine dair yazılı talepte bulunmak, yazılı veya sözlü ya da uygulamalı sınavda başarılı olmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Taşerona kadro başvurusunda hangi belgeler gerekiyor?


Peki, taşeron işçiler kadrosu başvuru için hangi belgeleri götürecek? SGK Kaydı, adli sicil raporu, sabıka kaydı, fotoğraf, ve diploma örneği ile başvuruları kabul edilen işçiler, daha sonra yazılı ve sözlü sınava tabii tutulacak. Sınavda başarılı olanlar ise, güvenlik soruşturmasının ardından kadrolu olarak çalışmaya devam edecek. Güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması için de formun doldurulması gerekiyor.


Sınavlar 3-22 Mart’ta yapılacak


Başvuruların ardından, tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan’a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak. Komisyon, üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun bir şekilde sınav kurulunca hazırlanacak.

Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak. Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın sürekli işçi kadrosuna geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az 50 puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması şart olacak. Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından kurumun resmi internet adresinde ilan edilecek. İlan tebligat yerine geçecek, ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanacak.


Tüm bu sürecin ardından aranan şartları karşılayıp, sınavda başarı gösterenler en geç 2 Nisan’a kadar topluca kadroya geçirilecek.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri