Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Süleyman Sırrı Bey ve Tarihi Kavşak Suyu Çeşmesi
Çetin ASMA

Süleyman Sırrı Bey ve Tarihi Kavşak Suyu Çeşmesi

28.05.2018 09:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA

 

Bu hafta da Bartın’ın tarihine ışık tutacak siyah beyaz karelerle sizlerle beraberiz.

İlk fotoğrafımız yıl 1936 ya da 1937’den… Bartın Adliyesi’nin önemli simalarından o zamanki ismi ile Mütteimi Umumi, günümüz Türkçesi’nde ise Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Sırrı Bey’in cenazesi. Günümüzde ne bu cenaze merasimini hatırlayan ne de Süleyman Sırrı Bey’i hatırlayan kalmadı. Geçmiş yıllarda o günleri yaşayan kimselerle görüştüğümde Süleyman Sırrı Bey’in çok önemli bir kimse olduğunu ve 1930’lu yıllarda Bartın ve köylerinde işlenen faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasında önemli katkıları olduğunu anlattılar. Başta kendisi olmak üzere yardımcıları ile birlikte cinayet mahallerine gider, geniş araştırma yaparak faili meçhul cinayetleri aydınlatmasıyla ün salan bir kişiydi. Süleyman Sırrı Bey hakkında detaylı bilgiye 1930’lu yıllardaki Bartın Gazetesi’nin arşivlerinden edinmekteyiz.
Süleyman Sırrı Bey, Kırtepe Mahallesi’ndeki Cumhuriyet Ortaokulu’nun arkasında bulunan ve geçen yıl yıkılan Çömeler Konağı’nda ikamet ederdi.

Süleyman Sırrı Bey, 1936 ve 37 yılları arasında geçirdiği rahatsızlık sonrasında vefat eder. Cenazesi, çok büyük bir kalabalık eşliğinde Çömeler Konağı’ndan alınarak Gölbucağı Mezarlığı’na defnedilir. O yıllarda Halkevi Başkanı olan Kemal Samancıoğlu ve Orta Mektep Müdürü İhsan Atukeren birer konuşma yaparlar. Cenazesine Bartın’ın mülki erkanı, daire müdürleri, Orta Mektep öğrencileri katılmış, tabutunun baş kısmına tuttuğu takım olan Beşiktaş’ın bayrağı konulmuştur.

Süleyman Sırrı Bey’in vefatından sonra kardeşi Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü tarafından naşı Alpullu’ya nakledildi. Süleyman Sırrı Bey’in Gölbucağı’nda defnedildiği mezarlıkta anısına dikilen mezar taşı 1980’li yılların bayına kadar burada kaldı. Bartın Boğaz yolu genişletme çalışmaları sırasında ise kaldırılmıştır.

Fotoğrafta, Süleyman Sırrı Bey’in cenazesi evinden çıkartılırken görülüyor. Solda beyaz pardesülü elinde fötr şapka olan avukat Cemil Kocabaş, tabutun hemen önünde Halkevi Başkanı kemal Samancıoğlu, yanında eczacı Saim Kahramanoğlu ve az aşağıda da fötr şapkalı ve önü ilikli gördüğümüz kişi de dava vekili Ziya Göktan bulunuyor. 

Tarihi Kavşak Suyu çeşmesi nerede?

 

İkinci fotoğrafımız 1931 yılında kaldırılan Kırtepe Mezarlığı’nın yerine yapılan Cumhuriyet alanı. Yıllarca burada milli bayramlar kutlanırdı. Bu büstün önüne çelenkler konulurdu. Büstün altındaki dört köşeli çeşmedir. Karadeniz Orman İşletmesi tarafından yaptırılmış olan bu meydan çeşmesinden yıllar boyunca Kavşak Suyu akmıştır. Bu çeşmenin cephelerinde ise milli bayramlarımızın tarihleri yazılıydı. Dört cephesinde de kurnaları vardı. 1955 yılında dönemin Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu tarafından İstanbul’daki Sultan Ahmet Endüstri Meslek Lisesi’ne Atatürk büstü siparişi verilmiş, 29 Ekim 1955 tarihinde de bu büstün açılışı Bartınlıların geniş katılımı ile gerçekleştirilen törenle yapılmıştır.

Yıllarca bu büst burada bulunmuş, 1990’lı yıllarda bu çeşme ve büst buradan sökülerek şimdiki Belediye Bahçesi’ne monte edilmiştir. Çeşme ayrı, büst ayrı yerde olarak bahçe tanzim edilmiştir. Aradan bir süre geçtikten sonra Belediye Bahçesi tekrar tadilata girmiş bu mermerden yapılan ve Kavşak Suyu’nun adeta sembolü haline gelen çeşme buradan kaldırılmış ve rivayet o ki, Bartın dışında varlıklı bir ailenin evinin bahçesini süslemektedir. Tarihimize böyle mi sahip çıkıyoruz? Burada Belediye’nin hiç mi kabahati yok? Değerlerimizi herkesin görebileceği yerlerde koruma altına alarak gelecek nesillere bıraksak kötü mü olur?

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.