Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > Seçim bitti artık icraat zamanı
S. Tolga AKINER

Seçim bitti artık icraat zamanı

26.06.2018 10:07 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

 

Türkiye, siyasi tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri olan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27 Dönem Milletvekilliği seçimlerini geride bıraktı. Öncelikle özelde Bartınımız, genelde ise ülkemiz için ortaya çıkan sonucun hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

Türkiye’nin artık asıl gündemine dönme zamanı geldi diye değerlendiriyorum.

Her seçimin kazananları olduğu gibi elbette ki kaybedenleri de vardır.

Bu saatten sonra yapılması gereken kazanan açısından kibire kapılmadan ülkenin önceliklerine göre siyasete yön vermek ve vatandaşın, ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak, kaybeden açısından da alınan sonuca, milletin iradesi olduğu için, saygı duyarak ‘Nerede hata yaptım?” sorusuna yanıt aramak olmalıdır diye düşünüyorum.

Ülkemizin ve vatandaşlarımızın öncelikleri ve beklentileri demişken…

Seçim bitti. Artık yapılması gereken ilk iş ekonomiye odaklanmak olmalıdır. Yeni hükümet kurulur kurulmaz öncelikli olarak halkın sorunları ile ilgilenmeli ve ekonomide yapılması gereken yapısal reformları bir bir hayata geçirmelidir.

Yeni hükümetin ekonomideki ilk hedefi ise hiç kuşku yok ki işsizliğin ve enflasyonun aşağıya çekilmesi olmalıdır. Çünkü vatandaşları en fazla ilgilendiren öncelikli sorunlar bunlar. Seçim öncesinde kimisine göre piyasa şartlarından kaynaklı kimilerine göre ise spekülatif olarak yükselen döviz, seçim sonuçlarının ardından bir nebze gerilemiş gibi görünse de TL’nin diğer para birimleri karşısında itibar kazanması ve böylece döviz fiyatlarındaki gerilemenin hızlı ve kalıcı olmasını sağlamak için yeni hükümete hiç şüphesiz büyük görevler düşüyor.

Hükümetin işsizliğe kalıcı bir düşüş sağlamak adına da atması gereken kısa orta ve uzun vadeli yeni istihdam arttırıcı stratejiler geliştirmesi zorunluluğu da kaçınılmaz görünüyor.

Ekonomi demişken esnafı da görmezden gelemeyiz. Uzun süredir zor durumda olan esnafın sorunlarının çözülmesi de hükümetin öncelikleri arasında mutlaka yerini almalıdır. Bartın’da da olduğu gibi ticaret yaparak para kazanmak hayaliyle açılan dükkanlar, kısa süre sonra hayal kırıklığı içinde kapanmamalı, kredisini yeni kredi ile öder hale gelen esnaf bu bataktan kurtarılmalı. Küçük esnafın piyasadaki rekabet gücünü arttırmak adına somut adımlar atılmalı, yeni teşvikler gündeme getirilmeli. Güçlü Türkiye’nin temelinin güçlü esnaf ile mümkün olabileceği unutulmamalı. Çünkü esnaf kazandığında şehir kazanır, şehir kazandığında istihdam artar, istihdam arttığında ticaret hacmi artar, ticaret hacmi hem bulunduğu kenti geliştirir ve büyütür hem de devletin gelirlerini arttırır. Bu çark böyle döner gider…

Peki başka beklentileri yok mu vatandaşların yeni hükümetten?

Elbette var.

 

Mesela bedelli askerlik konusu?

 

Hükümet yetkililerine göre 1 milyonun üzerinde kişinin beklentisi olan bedelli askerlik ile ilgili olarak seçim sürecinde herkes belli görüşleri dile getirerek beklentiyi yüksek tuttu. Konuya ilişkin olarak en son açıklama ise dün, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, “Takvimini tam söyleme imkanı yok ama genel işleyişle alakalı bir yorum yapabilirim Cumhurbaşkanı ve vekillerimizin yemin ederek göreve başlaması lazım Parlamento 1 Ekim’e kadar ara verecek sonuçta Bedelli konusunda Ekim’den sonra gündeme gelecektir. Bedelli KHK ile alınacak bir karara değil Meclis açıldıktan sonra bu konuda gereği yapılacaktır bu bizim de milletimize taahhüdümüzdür bu konu bu yıl içinde hallolacaktır” dedi.

 

OHAL kalkacak mı?

 

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a yöneltilen ve Türkiye’deki hemen herkesin cevabını merak ettiği bir diğer soru ise Olağanüstü Hal’in (OHAL) kalkıp kalkmayacağı oldu. Bunun taahhüdünü genel seçimden önce hükümet olarak verdiklerini anımsatan Bozdağ, OHAL’in süresi dolduğunda kendiliğinden kalkacağını söyledi ve şu anki OHAL’in dolacağı tarihin 19 Temmuz olduğunu kaydetti. Bozdağ, “Şu anda bu konu henüz konuşulmuş değil ancak bu konu konuşulacaktır. İrade OHAL’in kaldırılması yönünde ancak zaman konusunda herhangi bir karar alınmış değil” diyerek de hükümeti bağlayıcı bir tarih vermekten kaçındı.

 

Af gündemde değil

 

Bozdağ’ın genel af konusundaki soruya verdiği “Af şu anda gündemimiz de yok” yanıtı ise AK Parti’nin 2023 yılına kadar parlamentodaki ortağı olması beklenen Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu konudaki beklentilerini bir kez daha boşa çıkaracak nitelikteydi.

 

Bunlar vatandaşların sokakta konuştuğu ve ilk planda hükümetin çözüm üretmesini beklediği sorunların en başta gelenleri.

Elbette ki, bunları çeşitlendirmek ve daha özele indirgemek mümkün. Ben sadece kendi gözlemlerim doğrultusunda genel hatları çizmek önceliklere dikkat çekmek istedim. Başarabildiysem ne ala…

Bundan sonrası yeni hükümete kalıyor. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz inşallah.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.