YUMURTA


Bu makale 2019-02-16 10:19:19 eklenmiş ve 1116 kez görüntülenmiştir.
TUĞÇE KALAYCIOĞLU BAKAR

 

Öyle bir besin hayal edin ki, hiçbir ticari hileye maruz kalmadan ambalajı bir hayvan tarafından yapılsın ve dışarıdan hiç destek olmadan bir canlıyı oluşturabilecek kapasite de olsun. Bu kadar büyük kabiliyetin yanında bir de inci tanesi kadar değerli olan anne sütünden sonra gelen örnek proteini içersin. Evet, yanlış okumadınız yumurta örnek proteindir yani tüm besinler içerisinde en kaliteli proteini içerir, sindirilebilirliği yüksek, tamamına yakını vücut tarafından kullanılıp vücut proteinlerine dönüştürülebilir.

Yumurta A, D, E, B vitaminlerini içerir. Sadece C vitaminini içermez. İçerisindeki  A vitamini sayesinde gözleriniz daha iyi görür, E vitamini sayesinde vücudunuzu zararlı maddelerden korur, özellikle içerdiği B2 vitamini sayesinde deri ve göz sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Genel olarak güneş ışınlarından sağladığımız D vitamini ise birkaç besinde vardır ve bunlardan bir tanesi de yumurta sarısıdır bu nedenle özellikle gelişen çocuk kardeşlerim ve ton ton büyüklerim kemiklerinizin daha sağlam olmasını istiyorsanız yumurta sarısını ayırmayın, yiyin.

Yumurtanın içerisindeki minerallere baktığımızda karşımıza sağlığımız için çok önemli iki mineral çıkıyor. Biri demir diğeri çinko… Demir sizin de bildiğiniz gibi kansızlığın bir numaralı ilacı, eğer kansızlığınız varsa yumurtanın yanında çay, kahve, süt içmeyin. Yumurta da C vitamini bulunmamasına rağmen C vitamini içeren bir yiyecekle (biber, turunçgiller gibi) yenirse demir alımınızı daha da artırmış olursunuz. İçerisinde ki çinko ise büyümemizi, gelişmemizi sağlamanın yanında bağışıklığımızı çok kuvvetlendirir.

Şimdi de yıllardır üzerinde çok konuşulan şu meşhur soruya gelelim. Yumurta kolesterolü artırır mı? Kısaca anlatırsam, yumurtada ki kolesterolden korkmayın canım okuyucularım. Yumurta kanda ki zararlı kolesterolü düşürür, faydalı kolesterolü artırır. Ve yumurtanın beyazında kolesterol, yağ yoktur. Sarısında ise 215 mg kolesterol bulunur. Eğer kolesterol metabolizmanızda bozukluk yoksa yumurtada ki bu kolesterol miktarından dolayı endişe duymanıza hiç gerek yok. 

Peki, yumurta zayıflatır mı? Evet. Şöyle ki içerisindeki protein sayesinde yenildikten sonra 36 saat içinde daha az yemenizi sağlar. Mesela sabah kahvaltısında 1 yumurta yerseniz gün içerisinde daha az acıkırsınız böylece eliniz daha az abur cubura gider. Ayrıca aminoasitler bakımından zengin olduğundan kaslarınızı geliştirmek ve korumak istiyorsanız bu muhteşem besini kesinlikle yiyin.

Ve aynı zamanda yumurta, çocuklarınızı daha da zeki yapar çünkü içerisinde beyinsel fonksiyonları destekleyen kolin vardır. Son olarak yumurta; kanserden, kalp damar hastalıklarından korur, felç olma riskini azaltır, osteoporozun önlenmesinde etkilidir ve menapozu hafif geçirmenizi sağlar.

Bu hafta sonu kahvaltı sofralarınızı "sepet sepet yumurta sakın yemeyi unutma!" ilkesiyle hazırlayıp benim yerime de keyifli bir kahvaltı yapın canım okuyucularım. Her şeyin gönlünüzce olduğu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle, mutlulukla kalın…

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi