BARTIN 7. ULUSAL ŞİİR GÜNLERİ


Bu makale 2018-12-01 10:47:14 eklenmiş ve 1979 kez görüntülenmiştir.
Keramettin Çetin

 

 

“ Su çiçekleri susuz kalmasın diyedir

                           Bütün çabamız.

                          İçinden nehir geçen kentimizi

             İçinden şiir geçen kente dönüştürmektir düşümüz.”

Bartın Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği olarak  "Şehir İkliminden Şiir İklimine" sloganı, "Kendimizi ve Kentimizi Çoğaltmak" şiarıyla başlattığımız BARTIN ULUSAL ŞİİR GÜNLERİ'NİN 7.sini 27 Ekim 2018’de Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik. Öncüsü ve organizatörü olduğum bu etkinlikte, bize büyük bir onur ve kıvanç yaşatan, BARTIN ULUSAL ŞİİR GÜNLERİNİN geleneksel hale gelmesini sağlayan Bartınlı şiir severlere,   çok değerli sponsorlarımıza, etkinliğimize maddi ve manevi katkı ve katılım gösteren kişi ve kuruluşlara  çok teşekkür ediyoruz.

BARTIN ULUSAL ŞİİR GÜNLERİ’ne Ankara’dan gelerek katılan Sayın Valimiz İsa KÜÇÜK’e, Bartın Belediye Başkanımız Cemal AKIN’a, Eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet ALTAŞ’a bizi onurlandırdıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Bartın Ulusal Şiir Günleri’nde bugüne kadar 8’i onur konuğu olmak üzere toplamda 48 şairi Bartınlı şiir severlerle buluşturduk. Şiir günlerimizin bu yılki programı katılımcı şairlerin sırasıyla sahne alıp kendilerine ait iki şiiri seslendirdikleri ŞİİR DİNLETİSİ bölümü ve onur konuğu şair Akgün AKOVA ile söyleşi programı olmak üzere iki bölümden oluştu. Şiir dinletisinde Ankara’dan Serap ERDOĞAN,  Celal İNAL ve Hasan SERTKAYA; İstanbul’dan Ayten MUTLU ile Bartın’ı temsilen bendeniz Keramettin ÇETİN yer aldı. İstanbul’dan gelen fotoğraf sanatçısı, şair, yazar Akgün AKOVA ise söyleşi konuğumuzdu. Söyleşinin konusu ise “ Güzel Bir Şiirden Geriye Ne Kalır?” adını taşıyordu.

Programda ilk konuşmayı,  basılı dört şiir kitabı bulunan Merkez Valisi (Eski Bartın Valisi)  İsa KÜÇÜK yaptı. Sayın Valimiz duygu yüklü bir konuşma yaptı. Bartın’la ilk tanışıklığının şiirle ilgili olduğunu söyleyerek Rıza Polat Akkoyunlu’nun ünlü “Nokta Noktam” şiiriyle ilgili bir anısından bahsetti. Bartın Kitap Fuarı’ndan, Köksal Toptan Anadolu Lisesi Edebiyat Günleri’nden ve Bartın Ulusal Şiir Günleri’nden övgüyle bahsederek sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu tür faaliyetlerde herkes lokomotif olmayı ve adının öne çıkmasını ister ama lokomotifin ateşinde yanmak isteyen kişi çok az bulunur. Onlardan birisi, bu akşam aramızdadır ve bu etkinliğin gerçekleşmesi için yine günler geceler boyu ateşler içinde yanmıştır. O değerli arkadaşımız, öğretmenimiz Sayın Keramettin Çetin Bey’dir. Kendisi için bir teşekkür alkışı alabilir miyiz?” .

Bu sözler hayatım boyunca unutamayacağım, hissi senetler dosyamda saklayacağım, çok kıymetli sözler…

Sayın Valimiz konuşmalarının sonunda “Özlem” adlı güzel bir şiirini seslendirdi.

Şiir dinletisi bölümünde katılımcı şairler soy isimlerine göre sahne alarak şiirlerini okudular. Ben de Bartın’la ilgili “Buğulu Kanat” ve 2011 İbrahim YILDIZ Şiir Yarışması’nda mansiyon ödülü alan  “Kâğıt Toplama Günleri” adlı şiirlerimi seslendirdim. Şairlerden Celal İNAL’ın şiirlerini kâğıt yerine kürsüye taşıdığı laptopundan yapması ilginçti. Bütün şairlerimiz şiirlerini duygulu okudular. Celal İnal’ın şiirlerinin uzunluğu, Serap Erdoğan’ın diksiyonunun güzelliği ve ses tonunun yumuşaklığı, Ayten Mutlu’nun şiirlerini okurken ki mutluluğu ve heyecanı, Hasan Sertkaya’nın şiirini videoya çekmem etkinlik notlarım arasında yer aldı.

Söyleşi bölümünde Şair Akgün AKOVA,  12 yıl sonra Bartın’a gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek; Bartın ve Amasra’nın hayatında çok büyük yeri olduğunu söyledi. 10 yıldır bir-iki söyleşi dışında Anadolu’da söyleşilere katılmadığını, aslında 4 yeni kitabının baskısından sonra söyleşi yapmayı düşündüğünü ama Keramettin ÇETİN’i kıramadığı için kendi planlamasını bozarak Bartın’a geldiğini söyledi. Bartın’ın kendisinin şiir olduğundan bahsetti. Bartınlı merhum şair Seyhan ERÖZÇELİK’in adını anarak ruhunu şadetti. 10 yıl önce de benim kendisini takım elbiseyle karşıladığımı şimdide takım elbiseli olduğumu, hiç değişmediğimi söyleyerek bana takılmadan da edemedi. Bir de ezbere şiir okumama göndermede bulundu. Fazıl Hüsnü DAĞLARCA ile ilgili bir anısından bahsetti. “Sevdiğim Kadın Adları” adlı kitabından, kitaptaki şiirlerden ve geçmiş söyleşi anekdotlarından ilginç örnekler verdi. Söyleşide,  “ Çektiğiniz fotoğraflara mı öykü yazıyorsunuz, yoksa öykünün fotoğrafını mı çekiyorsunuz ?”  şeklindeki sorumu,  ünlü yazar MARQUEZ’le ilgili bir anısıyla bağlantı kurarak yanıtlaması ve “aslında yaptığım onlarca yolculuk, çektiğim fotoğraflar ve yazdığım yazılarda tek bir şey yapıyorum; şiir arıyorum, şiir çekiyorum” demesi çok beğendiğim ve unutamayacağım bir yanıt oldu. AKOVA’nın söyleşideki hitabet gücü ve akıcı konuşması, okuduğu birbirinden güzel şiirler izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Salon dolmasa da izleyici kitlesinin nitelikli şiir severlerden oluşması sevindiriciydi. Programın iki saati aşmasına karşın salonu terk eden olmadı. Değerli şairler ve sevgili konuklarla yine unutulmaz bir şiir akşamı yaşamıştık.  Onurluk (plaket), çiçek ve hediyelerin şairlere takdimi sırasında Akgün AKOVA’nın, Vali beye hitaben  “Size Sayın Valimiz yerine, Şair Valimiz diyebilir miyiz?” sözüne Vali İsa KÜÇÜK’ün, “ Mutlu olurum, kendimi terfi etmiş kabul ederim” demesi çok şairaneydi. Bu doğaçlama söz; şiiri, şairi, etkinliğe katılan bütün şiirseverleri yücelten çok naif, çok hoş bir sözdü.

Gece Akgün AKOVA’yı 23.59 otobüsüyle İstanbul’a uğurladık. Çünkü şairimiz her zaman olduğu gibi yoğun günler ve çalışmalar içindeydi, bir iki gün sonra 30 saatlik bir uçak yolculuğu yaparak, Peru’da bir programa katılacaktı. Bu yoğunluk ve yorgunluk içinde davetimizi kabul ederek Bartın’a gelmesi büyük incelikti. Kendisini otelde konuk edememenin, ertesi gün birlikte Amasra programına katılamamanın hüznü bize kaldı; aynı zamanda büyük bir şairi ve yazarı ağırlamanın onuru ve kıvancı…

Evet, Bartın Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği olarak,  “İçinden nehir geçen kentimizi/  İçinden şiir geçen kent yapmaya kararlıyız”.

 Şiir yolculuğumuz ve etkinliklerimiz bundan sonraki süreçte de artarak devam edecek.

 

 

 

 

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›