BARTIN TSO BAŞKANI Sayın Halil Balık’a AÇIK MEKTUP


Bu makale 2022-08-05 10:03:58 eklenmiş ve 261 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

26 Temmuz 2022 tarihli Bartın Halk Gazetesinin haberinden; Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın Bayramı dolayısıyla Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldiğini öğrendik.

Riverside Otel’de düzenlenen kahvaltı programının ardından TSO Başkanı Halil Balık tarafından basın mensuplarına Bartın TSO’nun faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgilendirme yapmış. TSO Başkanı Balık bilgilendirme konuşmasının başında 27 Haziran 2022 tarihinde meydana gelen sel afeti sonrasında Bartın Irmağının ıslah edilmesinin ne kadar önemli olduğunun gözler önüne serildiğini vurgulayarak başlamış.

Başkan Balık konuşmasında, “Şu an karşımızda duran bir ırmak var. Yakın zamanda yaşadığımız bir sel olayı var. Biz bu sel olayını artık her zaman yaşayacağız gibi geliyor. Barajların bile artık yeterli kalmadığını, ırmağın acilen ıslah edilmesi gerektiğini anlamışızdır herhalde. Üyelerimizle ilgili hafta sonu bazı noktaları ziyaret ettik. O noktalarda tespitlerimiz oldu. En çok dikkatimiz çeken Celil Çil’in arkasındaki orda; ırmağa baktığımda gerçekten dehşete düştüm. Belediye bir ara başladıydı biliyorsunuz ağaç kesimlerine. DSİ tarafından engellendi. Açıkçası şu anda da Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu bildiğim kadarıyla burayı doğal sit ilan etti. Bundan dolayı da ağaçlar kesilemiyor. Bu ağaçların mutlaka kesilmesi gerekiyor. Bizim doğamız Allah’a şükür İç Anadolu gibi değil. Bugün taşın üzerinde ot bitiyor. Burada selin ertesi günü Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı vardı ona da arz ettik konuyu. Irmağın bazı yerlerde derinliği 2 metreye kadar düştü. Bakan Yardımcımız hemen master plan yapılacağını ve tarak gemisinin bölgeye çağrılacağını söyledi. Bu konu gerçekten çok önemli. Sizden ricam bu konunun üzerinde durmanız ve gündeme getirmeniz. Bu işle ilgili Vekilimiz, Belediye Başkanımız veya Ankara’daki bakanlıklara sesimizi duyurursanız bu konuda müteşekkir oluruz. Burada su yola kadar çıktı. Irmak geri tepti zaman ki ırmak güzel akıyordu. Bu sefer olmadık yerlere su bastı. Valilik bölgesi örneğin. Bu konu gerçekten önemli. Bu konuda çalışmalar başlarsa hepimiz için Bartın için çok iyi olacak” dedi.

İlimizin en büyük ve önemli STK’sı olan bu güzide kurumumuzu temsil eden Sayın Balık’a şu hatırlatmaları yapmamız gerekiyor.

1)      Batı Karadeniz Taşkın Yönetim Planında Cumhurbaşkanlığımızın 4 sayılı Kararnamesi ile 2019-2023 uygulama periyodunda bu söylediklerinin yer aldığını, ancak hangi öncelik nedeniyle 110 km’lik su yolları üzerinde sel afetlerinin lokal olarak yaşandığı bölgelerde yapılan su yolları ıslahı için beton ve taş duvarlar ıslah için yapıldı. Öncelikle Bozkurt ilçesinde yaşanan sel afetinde bu beton ve taş duvarların afeti engellemediği görüldüğü halde ısrarla bu projeler uygulamaya devam ediyor. Islah adı altında su yollarımız beton duvarlar içine hapsedilip üstüne demir parmaklık bile yapılıyor.

2)      Bartın TSO Başkanımız öncelikle bu ıslah projelerini planlayan ve uygulayan kurumlardan bilgi alması ve neden şehir merkezinden geçen su yollarının ıslahı (dip taraması) için geç kalındığını öğrenmesi gerekiyor. Arıt bölgesinden gelen akarsu için yapılması gereken baraj halen daha başlanılmadı ve ayrıca Kozcağız barajının da su tutmaya başlamaması sel afetlerinin gündemde olduğunu gösteriyor.

3)      Daha da önemlisi; Belediye Meclisi Nisan 2021 Ayı 2.oturumunda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen gündemin 23.maddesinde yer alan Koruma Amaçlı İmar Planı yapılacak alan içerisinde bulunan 83,20 hektar yüzölçümlü Kuru Mutlak Tarım Arazilerinin Tarım Dışı Amaçlı kullanımları için kamu yararı kararı alınması talebi Belediye Meclisi üyelerinin oybirliği ile kabul edildi. Başkan Akın, “Gölbucağı’ndan Ağdacı’nın altına, bu taraftan da Çağlayan’a kadar olan iki taraflı 12 kilometrelik bir alan için kamu yararı kararı alınması lazımdı. Irmak ıslahının yapılabilmesi için bu kararın alınması gerekiyordu” derken oybirliği ile kabulünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  (Bartın Halk Gazetesi, Eren Sarıkaya Haberi.) Sayın Bartın TSO Başkanı Balık, en azından kentimizde bulunan Meslek Odalarından (Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Harita) Koruma Amaçlı İmar planı hakkında bilgi alabilir. Aldığı bu bilgileri kamuoyu ile paylaşabilir.

4)      Bartın İli Merkez İlçesi Belediyesi tarafından 2.934.100 metre karelik (yaklaşık 500 adet futbol sahası) bir alanı kapsayan "KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI YAPILMASI" konulu bir ihale yapılmış ve ihale sonuçlanmış. Bu ihaleyi kazanan firma tarafından bu İmar Planı yapılmakta. Bu kentte yaşayanlar bu İmar Planı sonucunda ne olacağını bilmemekte. Bu konuda bilgisi olan ve mesleki bilgiye sahip STK'lar var mı? Bu plan tamamlandıktan sonra ne gibi sürprizler le karşılaşacağız.

5)      Bartın’da yaşayan herkesin ortak değeri olan “Bartın Irmağı” ile ilgili 294 Hektarlık “Koruma Amaçlı İmar Planı” hazırlanmakta. Bu plan tamamlandıktan sonra hem Bartın Irmağı ıslah çalışmaları yapılacak diğer yandan da bu plan doğrultusunda rekreasyon düzenlemeleri yapılacaktır. 3194 Sayılı İmar Kanunun 18 maddesine dayanılarak mülkiyet hakkına müdahale edilebilmektedir. Bu Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanırken 18 madde uygulanacaktır. İşte bu nedenden ötürü bu plan tüm halkın uzlaşısı ile yapılmak zorundadır. Bir oldu bittiye getirilerek ileride doğacak onarılmaz ve giderilmez sorunlara yol açmaması gerekmektedir. 2.934.100 metre karelik planda 18 uygulaması kaç metrekareyi kapsamaktadır. Bu bilinmeli.

6)      Bu plan doğrultusunda yapılacak rekreasyon alanları neye göre belirlenecek. Örneğin gezi tekneleri için yapılacak rıhtımlar hangi şanslı arazi alanında kalacak. Örneğin sandal çekek yeri (ufak çaplı marina) hangi şanslı araziye denk gelecek. Bu rekreasyon alanları içinde yer alacak ticari alanlar hangi şanslı araziye isabet edecek. Bu tip yerlerin belirlenmesinde bilimsel gerçeklere mi uyulacak veya rant alanları hesaplanmasına mı kurban gidecek. Bartın Üniversitemizin Peyzaj Mimarlığı bölümünde Bartın Irmağı üzerinde yapılacak rekreasyon alanları için birçok uygulama projesi ders konusu olarak işlendi. Bazı örnekleri de açık kaynak olarak internet üzerinden yayınlandı. Kamu bütçesine değer yaratan ve katkı veren Bartın TSO olarak böylesine önemli bir konuda girişimde bulunmanız gerektiği herkesçe kabul görür. Bu konu hakkında en azından odanız olarak bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Ancak bu konuyu ele alıp en geniş platformda değerlendirmesini ve yapılan çalışmalar konusunda sizden halkı aydınlatılması konusunda girişimde bulunmanızı  talep ediyorum. Ayrıca bu plan sonrasında yapılacak olan “Bartın Irmağı Islahının” nasıl olacağı konusunda da halkımız bilgilendirilmelidir. DSİ’nin standart projesi olan her iki yakaya beton veya taş duvar mı yapılacak, yapılacak bu duvarlara ahşap giydirmede yapılsa sonucunda aynı tip proje olacaktır. Bu uygulamanın ıslah için yarar sağlamadığı Bozkurt ilçesinde açıkça görüldü. Islahın yanı sıra rekreasyon uygulamaları için halkın bilgilendirilmesi ve uzlaşısı gerekiyor. Bartın Irmağı herkesin ortak değeri ve gözbebeğidir. İşte bu nedenle geniş kapsamlı bilgilendirme hayati ölçüde zorunluluktur. Bartın TSO olarak bu konularda girişimlerinizi bekleriz. Bartın’ımızın en büyük ve en güçlü STK’sı olarak bu konuda önderlik; temsil ettiğiniz kuruma düşmektedir. Kurumunuzun önderliğinde ilgili meslek odaları ile birlikte kamuoyuna gerekli açıklamaları yapmanız sorumluluğunuzdur.

Yaşar Cengiz Alpan

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›