HANİ NEREDE? 2 BİN İŞÇİ ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAKTI!


Bu makale 2021-09-17 09:25:27 eklenmiş ve 474 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ile HEMA Endüstri A.Ş arasında imzalanan 15 Nisan 2005 tarihli redevans sözleşmesi gereği Amasra B Sahası’ndaki kömür varlıklarının işletme hakkı, 20 yıl süre ile HEMA Endüstri A.Ş. devredilmiş, Firma sözleşmeye göre 1. ve 2. yıl hazırlık 3. yıl hazırlık ve 500 bin ton, devam eden 4., 5. ve 6. yıllarda yıllık 2,5 milyon ton, 7. ve 8. yıllarda 3 milyon ton, devam eden yıllarda 3,5 milyon ton olmak üzere 20 yılda toplam 56 milyon ton kömür üretmeyi taahhüt etmişti.

Dönemin CHP Bartın Milletvekili Sayın Rıza Yalçınkaya HEMA Endüstri A.Ş.’nin yaptığı anlaşmaya uymadığı gerekçesi ile 07.03.2008/1850-2407 ve 09.05.2008/2957-3576 sayılı başvuru ile TBMM yazılı soru önergesi vermiştir. Sayın Milletvekili, bir taraftan TBMM çalışmaları ile bir taraftan Bartın kamuoyunda Amasra B bölgesinde neden üretim olmadığını neden kömür çıkartılmadığını gündemde tutmaya çaba sarf etmiştir. Ama ne yazık ki ne sivil toplum kuruluşları, ne de kamuoyu yeterli ilgiyi göstermemiştir. Bir ölçüde bu konuda Sayın Milletvekilimiz Yalçınkaya tek başına kalmıştır.

TBMM soru önergelerine verilen yanıtları burada tekrarlamama gerek yok. Eğer bu soru önergelerine olumlu yanıt verilseydi şu anda Amasra B üretim bölgesinde binlerce işçi arkadaşımız çalışıyor ve kömür üretimi yapılıyor olurdu.

Ne olduysa HEMA Endüstri Firmasının sahibi Sayın Mehmet Hattat 2010 yılında “ben kömürcü Mehmet ağa” olmam sözüyle başladı; birdenbire “Termik Santral” sorunuyla baş başa bırakıldık. 15 Nisan 2005 tarihli bu anlaşmanın hiçbir yerinde “Termik Santral” ifadesi yoktur. Çok sonraları bu anlaşmada “Termik Santral” şartı var kabul edilerek kamuoyu yanlış bilgilendirilmiş ve etki altına alınmıştır. Termik Santral konusu gündeme geldikten sonra Amasra B Üretim Sahası’ndan kömür üretimi tamamen yok sayıldı, toplumun tüm kesimlerine bu konu unutturuldu. Amasra B Üretim Sahası’ndan kömür çıkartılması ile kurulması düşünülen Termik Santral birbirinden tamamen bağımsız konular olmasına rağmen sanki birbiri ile ilişkili olduğu herkese kavratılmaya çalışıldı. Bartın kamuoyu tüm enerjisini termik santral konusuna verdi, kömür üretimi unutuldu.

Sadece unutulan Amasra B sahasındaki kömür üretimi olsa iyi… İkinci bölüm Bartın Organize Sanayi Bölgesi, Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi, Küçük Ölçekli Sanayi Bölgesi, Depo Amaçlı Ticari Alan Bölgesi… Bunların hepsi unutuldu ve unutturuldu.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana icraat makamında olan AK Parti yetkilileri verdikleri sözleri yerine getirememenin mahcubiyeti içinde olduklarından bu konularda sessizliklerini koruyabilirler, bu da anlaşılabilir bir durum. Ancak ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının (TSO, Meslek Odaları, Esnaf Odaları, Kooperatifler, Sendikalar) sessizliği kabul edilemez.

Ana Muhalefet Partisi CHP’nin Bartın Milletvekili Sayın Aysu Bankoğlu’nun bu konulardaki sessizliği de ayrıca sorgulanmalı. Sayın Milletvekilimizin yerel sorunlar üzerindeki duyarsızlığı anlaşılamaz boyutta. Sayın Milletvekilini yerel sorunlarla ilgili bilgilendirme yapması gerekenler CHP örgütleri. Örgütler yerel sorunlar konusunda duyarsızlıkları doğal olarak Milletvekiline kadar uzanmakta.

Kasım 2020 HEMA Endüstri A.Ş. Firmasının Çinli China Coal Firması ile yaptığı toplantıya Bartın AK Parti Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç ile birlikte AK Parti Bartın yetkilileri de katıldığını yerel basından öğrendik. Bu toplantıdan sonra Amasra B Üretim sahasında kömür üretileceği ve 2000 ne yakın işçi çalıştırılacağı ifade edildi. Daha sonrasında Ak Parti İl Başkanı Sayın Turhan Kalaycı yaptığı birçok konuşmada 2000 işçinin çok yakın bir zamanda çalışmaya başlayacağını ifade etti. Üzerinden neredeyse bir yılı geçmesine rağmen Amasra B sahasında en ufak bir gelişme olmadığını gözlemekteyiz. Bu sahada üretim yapılabilmesi için eksik olan olmazsa olmaz tesislerin kurulması gerekir. Ne ihraç tesisleri hazır ne havalandırma tesisleri hazır ne de tahmil tahliye tesisleri hazır. Bu tesisler işletmeye alınmadan kömür üretimi hayalden öteye gidemez.

Başta AK Parti Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç ile Bartın İl Başkanı Sayın Turhan Kalaycı çalıştırılacak olan 2000 işçi konusunda kamuoyunu aydınlatmaları gerekir. Bu onların sorumlulukları... Ayrıca anlaşma şartlarını yerine getirmeyen HEMA Endüstri A.Ş. Firması hakkında ne yapacaklarına karar vermeleri ve bu kararlarını zaman kaybetmeden kamuoyuna açıklamalılar.

Şunun şurasında 2023 ‘e ne kaldı.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›