VİCDAN, SAĞDUYU, HOŞGÖRÜ İLE BAŞARABİLİRİZ!


Bu makale 2021-08-06 09:24:02 eklenmiş ve 938 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Cumhuriyet tarihimiz boyunca ülkemiz irili ufaklı ve çok büyük orman yangınları ile yüz yüze kalmıştır. Bu yangınların çıkış nedeni büyük bir oranda insan unsurudur. Yangınların engellenmesi için çok ağır cezalar ve yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra orman yangınlarının başlangıç aşamasında belirlenmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile ülkemizin tüm orman alanları merkezi erken uyarı sistemi ile havadan izlenmektedir. Sayın Tarım ve Orman Bakanı, 13 Temmuz 2021 tarihli Türkiye gazetesine verdiği demeçte “çakmak çakılsa haberimiz oluyor” diyerek sistemin başarısını ifade etmiştir.

Son günlerde yaşadığımız orman yangınları coğrafi ve iklimsel benzerlik olan ülkelerde de yaşanmakta. İtalya, Sicilya, Fransa, Yunanistan ve Ukrayna da aynı ülkemizde olduğu gibi bir anda ve çok farklı noktalarda orman yangınları çıkmaktadır. Bu Ülkelerin bir taraftan erken uyarı sistemleri, bir taraftan yangınla mücadele orman altyapısı, bir taraftan yangını çok kısa zamanda ve yayılmadan durduracak ekipmana (yerden ve havadan) sahip olması ve koordinasyonu ile başarılı olmaktadırlar.

Yaz mevsiminde havanın aşırı sıcak olduğu dönemlerde bir taraftan küresel iklim değişikliğinin etkileri artarak devam etmesi nedeniyle orman yangınlarında yoğunluk yaşanmaktadır. Son yıllarda sürekli iddia edilen teröristler tarafından ormanlarımızın yakıldığı iddiası kamuoyunda kendisine yer bulmaktadır. Ancak bu iddialara neden olan teröristler şimdiye kadar yakalanamamıştır. Her yaz döneminde çıkan orman yangınları sonrasında bu iddia tekrarlanmaktadır.

AK Parti Bartın İl Başkanı Sayın Kalaycı Bartın Halk Gazetesi’ne verdiği demeçte bu iddiayı tekrarlayarak; çıkan orman yangınlarının durdurulmamasına neden göstermektedir. Ancak tüm kamuoyu tarafından gözlemlenen, çıkma nedeni ne olursa olsun orman yangınları ile mücadelenin başarılı olmadığıdır. Ne erken uyarı sisteminin ne orman altyapısının yangınla mücadelede yetersiz kalması, ne de gerekli ekipmanın istenildiği kadar etkin kullanılmadığı tüm vatandaşların gözlerinin önüne serilmiştir. Sayın İl Başkanı bu felaketten bile terör örgütü üzerinden iktidarın yetersizliğini örtme çabası içinde olduğu tüm netliği ile ortaya çıkmıştır.

Terörizm; topluma korku salma, insanları korkutma, yıldırma eylemlerinin tümünü kapsar.  Siyasal bir amaca ulaşmak için terörü bir yöntem olarak kullanır. Terörün amacı yaptıkları veya yapmadıkları halde üstlendikleri eylemleri toplumun en geniş kesimlerine ulaşmasıdır. Böylelikle istedikleri başarıyı elde ederler. Sorumlu vatandaş bu terör eylemlerini elinden geldiğince yansıtmamaya çalışarak terör örgütünün propagandasına destek vermekten kaçınır. Sayın İl Başkanı belki bu ifadesi ile siyasi çıkar elde edebilir ama bu eylemlerden sonra teröristler yakalanmazsa, ne yazık ki güvenlik birimlerimizin itibarsızlaştırdığını bilmesi gerekirdi. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu halen daha devam eden orman yangınlarında; yangının ortaya çıkmasına neden olan teröristlerin yer aldığını açık ve net olarak kabul etmediğini, ellerinde delil olmadığını belirtmiştir. Orman yangınları konusunda tedbir almayan, çözüm üretmeyen, koordinasyon kuramayan bu idarenin yetkili birimleri konuşacak durumda değilken, çıkıyor bu siyasetçiler bu felaket üzerinden siyasi rant sağlama ve kendi acizliklerini örtmek için terör seviciliği bile yapmaktan kaçınmamaktadırlar. Terör ‘korku’ demektir, terör ‘kaos’ demektir, terör ‘karışıklık’ demektir. Bunu bildikleri halde terör örgütünün ismini kullanarak onların reklamını yaparak istedikleri gücü onlara verdiklerinin farkında olmaları gerekirdi.

İl Başkanından güç alan bazı AK Partililer de sosyal medyada orman yangını ile yapılan mücadeleyi eleştirenlere “Şerefsizlik ve vatana ihanetle” suçlayacak kadar ileri gitmektedirler. Siyasi çıkar için terör seviciliği yaparak; teröristlerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktadırlar. Vatandaşların tamamı terörü lanetler ve yakalanarak yargının önüne çıkartılmasını ister. Sadece terör örgütünün bu orman yangınlarının üstlenmesine dayanarak bu söylemlerde bulunmaları işgal ettikleri makamlarla uyumlu değildir. Belki şu an yaptığınız siyasi olarak sizleri kurtarır ama tarih önünde sorumlu olacaksınız. Ülkemizde yaşanan Orman Yangınlarını sadece teröristlere yüklersek, bu teröristlere daha da güç vererek istediklerini yaparız. Herhangi bir delil, herhangi bir istihbarata dayanmadan yapılan bu söylemler ne yazık ki teröristlere güç verir.

Tüm siyasetçilerin terörizmi siyaset dışı alanda bırakmaları gerekir. İçinde bulunduğumuz bu felaketi vicdanımızla, sağduyumuzla, hoşgörümüzle ve birlik içinde yeneceğimizi unutmamalıyız. Bu felaketi de aşacağız, ama sizler lütfen konuşmayın artık.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›