HAYAL GÖRMEK GÜZEL!


Bu makale 2021-07-16 09:51:04 eklenmiş ve 510 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Bartın, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde Batı Karadeniz Bölümünde küçük bir ildir. 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye'nin 74. ili olmuştur. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur. Orman bakımından zengin olan ilin büyük bir kısmı Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın Çayı Türkiye'de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsudur.1920 yılında Zonguldak Mutasarrıflığına bağlanan Bartın’ın 1924 yılında Zonguldak’ın il olmasıyla birlikte bu ilin ilçesi haline gelmiştir. 07 Eylül 1991 tarihinde de 28.08.1991 tarih ve 3760 sayılı yasayla il statüsüne kavuşmuştur.

Bartın Valiliği tarafından Bartın´ın il oluşunun 20. yılı sebebiyle 09.10.2011 tarihinde panel düzenlendi. Bartın Valisi Sayın İsa Küçük “Büyümenin hantallaşmaya dönüşmemesi sağlıklı bir gelişme olması için birlikte düşünme, birlikte karar alma birlikte uygulama şart. Yönetim dediğimizde bu zaten" sözleriyle Panelin açılışını yaptı. On yıl önce yapılan bu panelde merkezi yönetim, yerel yönetimler ve siyasetçilerin panelde yaptığı konuşmalarla ilimizin yirmi yılı değerlendirildi. İçinde bulunduğumuz yılda ilimizin 30 yılı değerlendirilecek. Gerçi her yıl yukarıda bahse edilen kurumlar bir taraftan stratejik planlar bir yandan da faaliyet raporları ile durum değerlendirilmesi yapmaktadırlar. Belki bu sefer de 30 yıl nedeniyle panel düzenleyebilirler.

Ancak il oluşumuzun 30 yılı nedeniyle başta Bartın TSO, Meslek Odaları, Esnaf Odaları, Kooperatif ve Birlikler, Sendikalar ve İş Adamları Derneklerinin çağrısı ile “Bartın’ın 30 yılı konulu” bir panelin 10-11-12 Eylül 2021 tarihinde düzenleneceği ilan edildiğini basından öğrendim.

Özellikle Millet İttifakı Partileri başta olmak üzere tüm siyasi partilerin bu panele katılacaklarını ve sunacakları bildirilerle katkı vereceklerini bilmek umut verdi. İktidarda olan siyasi partilerin neler yaptıklarını yaşayarak öğreniyoruz. Yeri geldiğin dede takdir ediyoruz. Ancak iktidara talip olanların yaşadıkları İl’le ne kadar ilgili ve bilgili olduklarını bu tip organizasyonlarla öğreneceğimiz de bir gerçektir. Siyasi Partilerin yanı sıra belirli konular etrafında toplanan STK’ların da bu panele katkı vereceklerini hazırlıklarını yaptıkları bildiriler nedeniyle bilmekteyiz.

Başta Ana Muhalefet Partisi’nin sunduğu bildiri ile ilimizin sorunlarını fazlasıyla bildikleri ortaya konulmuş ve getirdikleri çözüm önerileride imrenerek takip edilmiştir. İl’in yerel yönetimlerinde Muhalefette olan Millet İttifakı Partilerinin yetkililerinin paneldeki sunumları da ilgiyle takip edilmiştir. Böylelikle önümüzdeki ister genel ister yerel seçimlerde gösterecekleri adayların sorunlar karşısındaki bilgi birikimi ile ne kadar donanımlı olduklarına da şahit olduk.

Hepsinden öte panelistlerin tamamının sundukları bildirilerde ortak paydanın “Bartın” olması tüm katılımcılara ve izleyicilere umut vermiştir. Ortak paydamızın BARTIN olmasının kavranılması ve bu ortak payda etrafında kenetlenilmesi önümüzdeki on yıllarda göstereceğimiz başarıların da işareti olmuştur.

Ansızın kulağıma yüksek ve aşırı güçlü bir müzik sesi geldi. Birdenbire irkildim. Bunları hayal ederken bu yazıyı hazırladığım odanın içine dolan bu ses rahatsız edecek derecede yüksek güçteydi. Nerden geldi bu müzik sesi diye sorarsanız son zamanlarda sokaklarımızda caddelerimizde dolaşan “disko araba” dediğimiz görgüsüzün aracından geldiğini gördüm. Evet, ilimizin 30. yılında umarsızca dolaşan bu görgüsüz disko araçlar ne durumda olduğumuzun açık ve net göstergesi.

İşte o anda Namık Kemal’in sözü aklıma geldi. “Hayalle yaşayan dışkı içinde ölür.” Evet, hayalleri bırakalım gerçeklere dönelim. Ama önümüzde zaman var daha. Kurduğum bu hayal gerçekleşebilir. Kim bilir. Umut olmalı insanda. Umutsuz yaşanmaz.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›