2023 SEÇİMLERİNE GİDERKEN BARTIN!


Bu makale 2021-07-09 09:21:12 eklenmiş ve 954 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Ülkemizin yakın tarihine baktığınızda yaşanılan her ekonomik gelişme veya olumsuzluğun siyasi sonuçları ortaya çıkmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik sorunlarında siyasi sonucu olacaktır. Son yirmi yılda kayıt dışı ekonomi oranı düşeceğine artmıştır. Ayrıca, komşu Ülkelerde yaşanan kargaşa ve iç savaşların sürmesi doğru bir analiz yapmamıza izin vermiyor.  Şiddeti ve düzeyi ne olursa olsun yaşadığımız süreç ekonomik sorunların gün yüzüne çıktığı bir dönemdir. İşte bu nedenden ötürü 2023 seçimleri 1991 seçimlerine benzer bir süreci bizlere yaşatacaktır.

İlimizdeki 1991 Genel Seçim Milletvekili adayları ve sonuçları açısından çok farklı geçmiştir. Bu seçimde ilk defa tercihli oy sistemi kullanıldı. Sayın Hasan Akyol sürpriz bir biçimde tercihli oyla seçilerek milletvekili oldu. Sayın Köksal Toptan da Doğru Yol Partisi’nden seçimi kazanarak Milletvekili olmuştu. Peki, SHP’nin adayı kimdi. ANAP'ın adayı kimdi. Hatırlayan olacak mı? 2023 seçimlerinde bu derece farklı bir seçim olacaktır. İttifak nedeniyle sürpriz sonuçları göreceğiz.

2018 Genel Seçimlerinde çok kolaylıkla elde edeceği ikinci milletvekilliğini elinin tersiyle iten Bartın AK Parti teşkilatları. Sonrasında Bartın ili Merkez ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığı seçiminde seçimi kazanmamak için yapılan bir sürü stratejik hatalar serisini yaratan AK Parti teşkilatı. Bunların ötesinde son yapılan iki seçimde elde edilen bu sonuçlar var olmasına rağmen aynı teşkilatların büyük bir ölçüde değişmeden, yapılan kongrelerde yeniden seçilmesi.

Diğer yandan CHP’de yaşanan gelişmeler. 2018 seçimlerinde Sayın M. Rıza Yalçınkaya’nın aday gösterilmemesi ile yaşanılan büyük kırılma. Millet İttifakı olmasaydı kaybedilecek bir seçim sonucu. 2019 Yılı Mahalli Seçimleri’ne giderken CHP Genel Merkezi tarafından yönetimden alınan ilçe örgütü ve sonrasında il örgütünün istifası. Sonrasında daha önceki dönemde parti yönetimini kayyuma terk eden kişilerin İl ve İlçe yönetimlerine atanması. Atama il ve ilçe yönetimleri tüm seçim çevrelerinde aday göstermede uyguladıkları yöntemler tam anlamıyla fiyaskoydu. 2018 yılında İttifak ile kıl payı kazanılan Milletvekilliği var olmasına rağmen yerel seçimlerde İttifak Partilerini hem değersizleştirme yolunu seçmişler hem de dikkate alınmaması gereken yapılar olarak kendi seçmenine sunmuşlardır. Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse iki yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen CHP örgütlerinden geçmişte yapılan hatalardan ders almak bir yana, hatalar serisi hız kesmeden devam etmektedir.

Bilindiği gibi 2018 seçimleri İttifaklı sistemin ilk uygulandığı seçim olmuştur. Bartın AK Parti ve MHP Teşkilatları iktidar olmanın olanaklarını da kullanarak bu sisteme hem kadroları hem de seçmenleri kolaylıkla uyum sağlamışlardır. Ama Bartın CHP örgütü nedense en son yapılan yerel seçimlerde ittifakın gücünü görmezden gelerek değerlendirmeye almamıştır. Bunun yerine yerelde iktidar olanların yanına eklemlenerek iş gördürmek değil de işini gördürmeyi amaçlamıştır. İşlerini gördürüyorlar ama seçmen nezdinde de güç kaybedilmesine neden oluyorlar ve ittifak içinde güvensizlik oluşturuyorlar.

2023 Genel Seçimleri’nin en büyük özelliği seçmenden kopmuş olan teşkilatların çok ders alacağı seçim olacaktır. 2023 seçimleri siyasi parti teşkilat il ve ilçe başkanlarının Ankara’dan esecek rüzgârla seçim kazanacakları hayallerinin son bulduğu seçim olacaktır. 2023 seçimleri aday oldukları siyasi partinin güç ve etkinliği ile seçim kazanmanın olanaksız olduğunu öğrenecekleri seçim olacaktır.

Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın kabul etmese bile kamuoyu tarafından Milletvekilliğine yönlendirilen bir siyasetçidir. Nasıl ki üç dönemden bu yana CHP’li seçmenlerin oyları ile Belediye Başkanlığı seçimini kazandığı gibi; 2023 yapılacak olan seçimde AK Partili seçmenlerin oyu ve katkısı ile Milletvekili seçimini kazanacak potansiyele sahip olduğu belirginleşmektedir.

Bartın ilindeki tüm STK’lar ile doğru etkileşim içinde kalmasını bilmiştir. Bartın Platformu aracılığı ile tüm STK’lar ile bağlarını güçlendirmiştir. AK Parti ve MHP seçmen tabanları aynı yapı içinde olduklarından çok hızlı oy geçişleri olması olasılıklıdır. Örneğin Kumluca Bölgesi seçmeni açık ara AK Partili olmasına rağmen Belediye Başkanlığında MHP’li adayı seçmiştir. Her iki partinin Millet İttifakı içinde yer alması nedeniyle AK Partili seçmenin Sayın Cemal Akın’ı tercih etmesi çok doğaldır. Sayın Başkan zamanının çok büyük bir bölümünde sık sık seçmenle yüz yüze temastadır.

Üç dönem üst üste CHP’li seçmenin tercihini alarak Bartın Belediye Başkanlığını kazanan Sayın Cemal Akın; 2023 seçimlerinde AK Partili seçmenin tercihini alarak Milletvekili seçilmesi çok yüksek olasılık içindedir. Sonucunda çok çalışan seçimlerde başarılı olacaktır. Ankara’dan esecek rüzgârı bekleyenler ne yazık ki seçimleri kaybedecektir. 2023 seçimleri partilerinden güç alanların değil, partilerine güç verenlerin seçimi olacaktır.

Hak eden kazansın!

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›