YEREL’DE İTTİFAKLARIN DURUMU!


Bu makale 2021-06-11 09:48:08 eklenmiş ve 1217 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Millet İttifakı, kısa adıyla MİLLET, Türkiye'de 2018 genel seçimlerine katılmak için oluşturulan bir seçim ittifakıdır. İttifak, 5 Mayıs 2018 tarihinde dört muhalif parti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti (İYİ), Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) tarafından resmen başlatıldı. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerinde ittifakın güç birliği sonucunda büyük başarı elde edildi. Sonrasında Başkanlık sisteminden; güçlendirilmiş parlamenter sistemine dönüş, ortak görüş olarak kabul edilerek, bu görüş etrafında ittifak güven kazanarak güçlenerek devam etmektedir. Yapılacak olan ilk Genel seçim öncesinde ittifaka Gelecek Partisi ve Deva Partisi katılarak büyüyeceği aşikârdır. İttifak Siyasi Parti liderlerinin büyük bir uzlaşısı ile güçlenerek devam etmekte; Parlamenter sisteme dönüş hedefine ilerlemektedir.

Cumhur İttifakı, kısa adıyla CUMHUR, 20 Şubat 2018 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasında kurulan seçim ittifakıdır. İttifak, 2018 genel seçimlerine birlikte katılmak için kuruldu ve mevcut Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesini destekleyen siyasi partileri bir araya getirdi. Büyük Birlik Partisi (BBP) de ittifaka katıldı. 23 Kasım 2018'de kurulan Yeniden Refah Partisi (YRP) Cumhur İttifakına desteğini açıkladı. Ayrıca Vatan Partisi (VP) ile Anavatan Partisi (ANAP) dışarıdan destek verdiği bilinmektedir.

İlimizde Cumhur İttifakını oluşturan siyasi partiler yereldeki yönetim birimlerinde iktidar olduklarından; yaptıkları icraatlar nedeniyle seçmen tarafından olumlu/olumsuz değerlendirilmektedir. Seçmenin kararını etkileyecek olan Millet İttifakı siyasi partilerinin yaptığı çalışmalar olacaktır. Seçmen sorunlarını çözülmesini sağlayacak olanlara güven duyacak ki, umut olduğuna inansın.

İlimizdeki yerel seçim sürecinde, Millet İttifakı Partileri arasında uyum içerisinde bir süreç yaşanmamıştır. Parlamentoda temsilcisi olan Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda gerekli çabayı göstermemiştir. Cumhur İttifakı siyasi partileri; hem ilçe ve belde Belediye Başkanlıklarını kazanmış, hem de bu belediyelerin Belediye Meclislerinde ezici bir çoğunluğu elde etmiştir. Merkez ilçede Cumhur İttifakı partisi olan Milliyetçi Hareket Partisi adayı Belediye Başkanlığını kazanmış; ayrıca diğer ittifak partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Meclisi üyeliklerinin çoğunluğunu kazanmıştır. Mazbatalar alındıktan sonra Milliyetçi Hareket Partisinin adayı olan ve seçim kazanan Sayın Başkan ile Belediye merdivenlerinde Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin verdiği fotoğraf  hayal kırıklığı oluşmuştur. Aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen İlimiz özel idare meclisinde yapılan seçimde Cumhuriyet Halk Partili üyelerin Adalet ve Kalkınma Partisi lehine oylamaya katılması hayal kırıklığını tekrar yaşatmıştır. Az ya da çok oranda da olsa Cumhuriyet Halk Partisinin kazandığı milletvekilliğinde; Millet İttifakı Partilerinin katkısı olmuştur. Bu katkı seçim sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisinin ikinci sıra adayı tarafından da gündeme taşınmıştır. İlimizdeki ilçe ve belde Belediye Başkanlıkları seçimlerinde Millet İttifakı Partilerinin birlikteliği sağlanmamış; seçimlerde ortak adaylarla başarı kazanma hedeflenmemiştir. Seçmen tavrı ve psikolojisi görmezden gelinerek adaylar uzlaşı yerine emrivaki ve dayatmalarla belirlenmiştir. Tüm bunlara rağmen; Millet İttifakı partilerini görmezden gelmeyi Cumhuriyet Halk Partisi alışkanlık haline getirmiştir.

Millet İttifakını oluşturan partilerin İlimizde herhangi bir yerel sorun karşısında çözüm önerilerinde bulunmak için yan yana gelememektedirler. Millet İttifakının tüm partilerinin aynı ortak düşünceye sahip olacakları “Filyos Projesi” gibi önemli yerel bir sorunda birlikte hareket etme yeteneğini gösterememektedirler. Hiç olmazsa bundan sonra yerel sorunların birkaç tanesi üzerinde uzlaşarak topluma çözüm önerileri sunmaları gerekir. Böylelikle bu siyasi partilerin tabanları birbirlerine karşı olan güveni sağlanacaktır. Her ne kadar bu siyasi partilerin Genel merkezleri düzeyindeki uyum ve iş birliği var olmasına rağmen, yerelde bu pek olanaklı olmamaktadır. Yerel sorunlar üzerinde oluşturulacak birlikte hareket etme yeteneği geliştirilirse ittifakın başarılı olması güçlenecektir.

İşte bu nedenle Millet İttifakının parlamentoda milletvekili bulunan Cumhuriyet Halk Partisine çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. İlimizde yerel sorunların çözümü amaçlanarak, birliktelik sağlanmalı ve ortak hareket edilmelidir. İlimizdeki Millet İttifakı Partilerinin yetkilileri zaman kaybetmeden yan yana gelmeli bundan sonra izleyecekleri yöntemleri belirlemelidirler. Böylelikle bu ittifakın tabanlarının birbirine güveni artacak, bunun yanı sıra seçmen üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Öncelikle sağlanan güven ve bu güvenin getireceği umut yayılarak güçlenecektir.

Umarım bu önerim Millet İttifakı Partileri tarafından dikkate alınır ve değerlendirilir. 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›