ANILARIMIZI BİRİKTİRMELİYİZ VE SONRASINDA ORTAK MEKANLARA ADLARINI VEREREK YAŞATMALIYIZ!


Bu makale 2021-05-22 10:16:27 eklenmiş ve 807 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Bartın AKP Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç; 30 dönümlük arsa üzerinde 24 derslikli 2 adet okul binası, kapalı spor salonu, atölyeler ve yemekhaneden oluşan 14 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Bartın Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tamamlandığını açıkladı. Öncelikle böylesine önemli bir yatırımı İl’imize kazandırdığı için teşekkür etmemiz hemşerilik görevidir.

İlimizdeki tüm hemşerilerimizin ortak olarak yararlandığı ve hepimizin ortak kullanım alanı olan bu mekânlara ad verilirken dikkat edilmesi gereken yazılı olmayan kurallar vardır. Bu kurallar görmezden gelerek verilen isimler sadece dayatma olur ve uzun süreli yaşamaz, yaşatılmaz. Ya Ulus olarak ortak paydamız olan adlar ya da hepimizin kabul edeceği bir hemşerimizin adı verilirse yaşar, yaşatılır.

İlimiz uzun yıllardan bu yana göç vermektedir. Ekmek paralarını kazanmak için gittikleri şehirlerde hemşeri dernekleri kurdular. Ancak ilginç olan gittikleri şehirde Bartınlılar değil de Hasankadılılar, Kozcağızlılar, Kumluculular gibi İlimizin yerleşim yerlerinin adlarını verdiler.

İlimizde yaşayanlar ne yazık ki İL olmanın farkında değiller. Halen daha hemşehri olduğumuzu anlayamamışlar. Halen daha kaderimizin ortak olduğunu anlayamadılar. Bizleri biz yapan ANILARIMIZ. Eğer bu anılarımızı günümüze aktaramazsak ne yazık ki HEMŞEHRİ olduğumuzu algılayamayacağız. Bartın İlinde yaşayanların ortaklıkları geçmişte yaşadıkları iyi güzel kötü günlerin ANILARIDIR.

Şehrimizde yaşadığımız her alana ANILARIMIZDA yer alan kişilerin ve olayların ismi verilmelidir ki, geleceğimizin ortak olduğunu hepimiz kavramalıdır. Sanki hiç ANIMIZ yokmuşçasına İL’imiz için anlam ifade etmeyecek isimleri yaşadığımız mekânlara vermek, HEMŞEHRİ kültürüne İHANETTİR.

DEVAM EDİN İHANET ETMEYE!

OKULLARIMIZA İSİM KOYACAKSANIZ, SİZE SADECE ONLARCA YÜZLERCE İSİMDEN SADECE BİR TANESİNİ BELİRTEYİM.

Ortak değerimiz, ortak anımız, köklerimiz, geleceğimize ışık tutan kişilik. FATMA ŞENEL BOYDAĞ. Ortak mekânlarımıza konacak isimlere sadece bir örnek. Hemşerilerimiz, bu topraklarda doğanlar, mezarları bu topraklarda olanlar; bizlerin hafızaları güçlüdür. Kendi değerlerimizi biliriz ve unutmayız. Kim FATMA ŞENEL BOYDAĞ; bilmeyenler merak edenler incelesin. Ama sizler ortak hafızamızı yok etmeye çalışsanız bile bizler unutmayacağız.

Hemşerilik kültürümüzü yok edenler; İHANET etmektesiniz.

 

Fatma Şenel BOYDAĞ kimdir?

 

1947 Bartın doğumlu Prof. Dr. Fatma Şenel BOYDAĞ, Kandilli Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun oldu. 1976’da İstanbul Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Boydağ, 1982 yılında doçent ve 1989 yılında da Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeyken profesör oldu. 1 Eylül 2000’de Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fen Bilimleri Bölümü’nde çalışmaya başlayan Boydağ, 2 yıldır Fen Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu. Fizik alanında ses getiren çalışmalarının yanı sıra, yardımseverliği ve kız çocuklarının eğitimine duyduğu hassasiyetle tanınıyordu. Prof. Boydağ aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gönüllüsü idi.  Prof. Boydağ, evli ve bir çocuk annesiydi.

30 Kasım – 02 Aralık 2007 tarihlerinde S. Demirel Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan IV. YUUP Çalıştayına katılmak üzere İstanbul’dan Isparta’ya gelirken 30 Kasım 2007 tarihinde saat 01.35 civarında Isparta yakınlarında düşen ATLAS Jet uçağında hayatını kaybeden şehidimiz.

Gazetemizin yazarlarından Sayın Çetin Asma, Sayın Boydağ’ın hemşehrimizin bu topraklardaki bağlarını açıklayacak yazısını talep ederiz.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›