YAŞARKEN ONURLANDIRMASINI BİLMELİYİZ!


Bu makale 2021-05-16 17:58:47 eklenmiş ve 1140 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Bartın’daki her çocuk ilköğretime başladığı ilk günden başlayarak bir şekilde futbolla tanışmıştır. Başlarına benim yaşadığı gibi bir kaza gelmedikten sonra futbola her zaman ilgi duymuşlardır. Her mahalledeki çocuklar gençler buldukları her düzlükte futbol oynamaya çalışırlardı. İşte benim de başıma gelen kaza bu futbol maçların birinde yaşandı. Yaşça büyük olan abinin çektiği bir şut benim alnımda patladı. Sadece kendimin uçtuğunu hissettim. 8-9 yaşlarındaki bir çocuğun kafasında patlayan bu futbol topu doğal olarak toptan korkma çekinme duygusunu en üst düzeye taşıdı. Böylelikle futboldan doğal olarak uzaklaştım. Ama benimki istisna, tüm arkadaşlarım saatlerce futbol oynarken seyrettim.

Bartın’da ilk olarak futbol oynayanlar Rum gençleridir, günümüzde Bartın Atatürk Stadı olarak bilinen yerde stat yapılmasına kadar o bölgeye “Top Tarlası” denilirdi. Bu gençler top tarlasında bir araya gelerek saman ve bezlerden oluşturdukları ilkel bir topla futbol oynarlar hatta Türk gençleri oyunu anlamadıkları için garipseyip alay etmişlerdir. Sonrasında ise kendilerine bu oyuna katılmışlar ve Bartın futbol ile bu şekilde tanışmıştır.

Halkevi spor kolunun kurduğu Bartınspor’un (Futbol) İlk Karşılaşması: Federasyon tarafından 18 Temmuz 1937 Pazar günü Zonguldak’ta düzenlenen kupa maçı içindi. İşte bu dönemde Bartın’daki futbolun gelişmesine en büyük emek veren Şaban Hocamızdı. Diğer bir adı da “kara şaban”. Bartın Futbol Tarihinin başlangıcı sevgili hocamız. Sayın Çetin ASMA abimiz bir yazı ile Şaban DALAY’ı ve Bartın Futboluna kazandırdıklarını bizlere aktarır.

1958 yılından sonra Sayın Kemal CAMCI Bartın’daki futbolun temel öğesi oldu. 68 kuşağı 78 kuşağı gençliğinin hepsinin yolu Sayın Kemal CAMCI ile buluşmuştur. Vurdu mu oturtur sert mizaçlı Sayın Şaban Dalay’dan sonra gençlere daha içten ve samimi yaklaşan Kemal CAMCI dönemi Bartın futboluna getirdiği en önemli gelişme arkadaşlık, dostluk, samimiyet ve takım arkadaşlığı ruhunun ortaya çıkmasıdır. Bartın’da bu dönemde her mahallede her ilçede futbol takımları kuruldu. O dönemde bu futbol takımlarında futbol oynayanlar Sayın Kemal CAMCI’nın formasını kramponunu kullanmışlardır mutlaka. Büyük bir özveri bir taraftan harcanan maddi değerler diğer taraftan kendi zamanından verilenler. Sayın Kemal CAMCI bir taraftan da İlimizde defalarca vergi rekortmeni olan iş adamıdır. Kişisel servetinden ve kişisel zamanından yaptığı fedakarlıklarla; Bartınlı gençleri futbol sayesinde arkadaş dost yapmasını bildi.

Bartın Ömertepesi mevkiinde bulunan Devlet Hastanemizin bulunduğu arazi Sayın Kemal CAMCI tarafından bağışlanmıştır. Bu bağış Devlet Hastanesi’nin uzun süreli inşasında bile hiçbir hem şehrimiz tarafından bilinmemektedir. Bilinmesini de pek istememiştir. 70’li 80’li yıllarda Liglerde mücadele eden BartınSpor’un yükünü tamamen karşılamıştır. Başarı elde edilince liglerde Bartın Spor adına mücadele eden futbolcularını ödüllendirmekten de kaçınmamıştır.

Hepsinden de önemlisi, gençliğimizin futbolla tanışmasını sağlayarak hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kazanım elde etmesini sağlamıştır. Yarattığı akım sayesinde tüm Bartın’da gençlerin futbola ilgi duymasını sağlayarak hem toplum içindeki ilişkilerini hem kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını hem de ahlaklı insanlar olmasına neden olmuştur. 70’li 80’li hatta 90’lı yıllarda bile gençliğin abisi olmasını bilmiş ve onların her yönden gelişmelerine katkı vermiştir.

Böylesine fedakarlıklar yapabilen, Bartın gençliğine böylesine hizmetler yapabilen Futbol Aşığı abimizi yaşarken onurlandırmamız bizim hemşerilik sorumluluğumuzdur. Buradan açık çağrım tüm seçilmiş ve atanmış yetkililere, sorumlulara olacaktır. Sayın Kemal CAMCI’nın adını; Bartın Ömertepesi mevkiindeki arazisini bağışta bulunarak yapılmasını sağladığı Devlet Hastanesi yanındaki Stadyuma adını vererek ONURLANDIRALIM! Gelecek nesillere örnek olalım.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›