İYİYİ GÜZELİ TAKDİR EDECEKSİN, KÖTÜYÜ ÇİRKİNİ GÖSTERECEKSİN!


Bu makale 2021-05-08 14:51:15 eklenmiş ve 909 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Ordu yeri köprüsünün bir başında “ordu yeri fırını” diğer başında altmış kusur yıldır yaşadığım evim. Ordu yeri köprüsünden gazhaneye kadar uzanan bir yol. Bu yol ve üzerinde yaşanan; her döneme şahit oldum. Hemen köprünün başındaki anıt ağaçların bulunduğu mevkii yazlık restauranttı. Bartın’ın varsılları bu yazlık bahçede eğlenir, sonrada bahçenin kıyısında bulunan teknelerine binerek gezintiye çıkarlardı. Altmışlı yıllarda “Köfteci Mehmet Amca” çalıştırdı bu bahçeyi. O zamanlar tüm ırmak kıyısı ya tomruk ya da inşa edilen çektirmelerle kaplıydı. Bir boydan bir boya tüm bu kıyı kereste bıçkıhaneleri ile doluydu. Çok tomruk kabuğu soydum çocukluğumda. Ufacık küfemle çok hızar talaşı çektim evime.

Sonralarında Bartın Çevre Yolu buradan geçti. Ateş değirmeninden gazhaneye kadar ırmağa paralel uzanan bir yol oluştu. Irmak kenarlarında ara ara tomruklar ve çektirme inşaatları devam etse de pek uzun sürmedi. Bir zamanların en revaçta olan yazlık bahçede briket döküldü, diğer yanda ise tüm ırmak kenarları kaderine terk edildi.

Sonrasında Sayın Halil YAZ beyin halı sahası, geçici kapalı alanları ile yaratılan sosyal mekanlar ırmak kıyısını revaçta yapmaya başladı. Bartın’ın ilk ve tek elektronik oyun salonu 90’lı yıllarda doğan nesle arkadaşlık etti. Şimdi aşıklar yolunda gördüğünüz o elma ağaçları Sayın Halil YAZ tarafından dikilen ağaçlar olduğunu hatırlamalıyız ve de hatırlatmalıyız. İlk halı sahası, ilk elektronik oyun salonu, ilk Amerikan barı, ilk gözleme evi. Hep bu ilkleri yaşattı bize. Şu anda Bartın halkına hizmet eden “Sezgin Pide” burada Bartın Gözlemesi ikram etti misafirlerine. Bu ilkler doğal olarak talep de getirdi. Bu talep sonrasında geçici tip kapalı mekân biraz daha büyüdü. Bartınlılar mutluluğa adım attıkları düğünlerini bu kapalı mekânda yapmaya başladılar. Nezih ve temiz kapalı mekân yaratılmış oldu böylelikle. Bu yapılan tesisler çok sık su taşkınlarına uğrasa da Sayın Halil YAZ Bey buraları terk etmedi.

Bir zamanların sahipsiz bırakılan bu alanı revaçta olmaya başlayınca doğal olarak ilgi çekti. Hangi etki alanları, hangi kişiler neler yaptı ki bu geçici tesisler birdenbire ortadan kalktı. Çok uzun süre boş durduktan sonra bu alanlar Bartın Belediyesi tarafından düzenlendi ama hiçbir zaman eskisi gibi revaçta olmadı. Bu cadde üzerinde bir taraftan yüksek tonajlı araçların geçmesi, kent içi trafiğinin yoğun olması bir de üstüne üstlük sağlı sollu yeme içme yerlerinin yoğunluğu ile tam bir keşmekeşlik ortaya çıktı. İyi ki yaşadığımız kısıtlamalar nedeniyle bu keşmekeşliği yaşamıyoruz. Ama kısıtlamalar kalkınca siz görün bu keşmekeşliği. Dinlenmek için geldiğiniz bu mekanlardan yorularak çıkacaksınız. Yapılan her güzelliği yok ettiğimiz gibi Sayın Halil YAZ’ın yarattığı bu güzelim mekanları da yok ettik. Şimdi karşımızda büyük bir keşmekeşlik var tüm çıplaklığı ile. Tüm bunlar yetmezmiş gibi eski terminal alanına yapılan anlamsız bina ve araya sıkıştırılan bir Camii. Güzelim ırmak sahili her birinden azıcık aşçı yemeği gibi karışık tabak gibi duruyor önümüzde. Tek bir kişinin girişimi ile yaratılan güzel tesislerden geldiğimiz yer de bu işte. Planlı plansızlık sözünün güzel bir örneği…

Peki, yıldı mı Sayın Halil YAZ. Yılmadı, kızmadı ama ders aldı. Mülkiyetine aldığı eserleri Bartın’a bırakmak istedi. Bartın Çağlayan mevkiindeki eski tarihi değirmenlerden birisinin mülkiyetini aldı. Tarihsel mirasımız Sayın Halil YAZ Bey tarafından kurtarıldı. Aslına uygun ve hiçbir değişiklik yapılmadan restore edildi. Değirmen bile çalışır durumda. Sayın Halil YAZ Bey, buraya harcadığı birikimleriyle kendisine çok güzel modern ve daha işlevsel ve gösterişli KÜLLİYE bile yapabilirdi. Ama o bu tarihi eseri gelecek nesillere ulaştırmayı tercih etti. Bartın’da çok zenginlerimiz geldi ve geçti. Yeni yeni zenginlerimizde var. Ama olmayan Sayın Halil YAZ Bey gibi tercihlerinin olmaması.

Çok sağ ol var ol Sayın Halil YAZ. Bizlere bu tarihi eseri yaşatarak sahip çıktığınız için.

Minnettarız size. Darısı diğer zenginlerimize…

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›