HEMA, ya ihraç tesisini kurmalı; ya da ihraç edilmeli!


Bu makale 2021-04-27 10:10:36 eklenmiş ve 933 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Yer altından kömürü çıkartmak çok zahmetlidir. Ayrıca çok detaylı bir planlama sonucunda ortaya konulacak alt yapıya ihtiyaç duyar. Üretim panosundan kömürü almak ayrı bir planlama ve mekanizasyon işlemi, üretilen kömürü yer üstüne çıkartmak ise ayrı bir planlama gerektirmektedir. Taban yollarından anayola, anayollardan kat silolarına oradan da kuyu ihraç sistemine, işte böylesine büyük bir mekanizasyon. Tabi ki bunların yapılması zaman alır. Ancak bizler sadece yerüstünde Kuyu’da ihraç tesisinin varlığı ile haberdar oluruz. Ana havalandırma için yerüstünde kurulan aspiratör tesisi, yine kömürün nakliyesi için mekanizasyonun tamamlandığını kuyu ihraç tesisinin varlığıyla anlarız. Hema Firma yetkililerinin üretim konusunda ne kadar ciddi olduğunu; bu tesisleri varlığını çıplak gözle yaptığımız gözlemlerimiz ile öğreniriz.

1989 tarihli Altıncı Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda ithal kömüre dayalı santral kurmak planlanmıştır. Ancak 2007 yılından sonra EPDK’ya yoğun başvuru yapılmıştır. Bu başvuruların toplamı 15 bin 373 megavattır. Bu başvurulardan 749 megavat ’tına lisans verilmiştir.  Ama son yıllarda ithal kömüre dayalı termik santrallere lisans verilmediği bilinmektedir. Değişen enerji politikası nedeniyle HEMA firmasının Termik Santral Projesi gerçekleşmeme olasılığı güçlenmektedir. Firma ciddi bir yol ayrımındadır. Kömür üretmeye odaklanması veya üretim sahasından çekilmesi, başkaca bir yol kalmamıştır.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), HEMA ile yapılan Redevans anlaşmasında taraflardan birisidir. Kurum kabul edilemez oranda zarar etmektedir. Zarar etmesinin önüne geçilmesi için uygulanan yöntemlerden birisi de bu redevans anlaşmalarıdır. Genel Maden İş Sendikasının Yöneticileri TTK yetkilileriyle yaptıkları bir görüşmede Hema Firmasının üretim yapmayarak redevans ödemelerini yapmadığını ifade ettiğinde, aldığı yanıt gerçekten üzücüdür. Kömür yeraltında duruyor, çıkartılmadığı içinde ödenmesi gereken redevans yoktur, neden bunu sorun haline getiriyorsunuz dediğini ifade etti toplantıda bulunan işçi arkadaşımız. Evet sayın yetkili, yeraltı zenginliğimiz olan kömür yıllardır yerüstüne çıkartılmıyor, çıkartılmadığında olan da Bartın’ın iş, aş, ekmek bekleyen gençlerine oluyor. Çocuklarımız ekmek paralarını kazanmak için gurbete gidiyor. Tabi sizin için sorun yok, tabi ki sizin redevans anlaşmasının şartlarına uygun davranılmasını sağlamak gibi bir sorumluluğunuz yok. 2005 yılından beri kömür çıkartmamak için elinden gelen tüm yöntemleri zorlayan HEMA firmasını ne kadar düşündüğünüz de bu ifade ile ortaya çıkmıştır zaten.

Kurum yetkilisinin bu ifadesinden sonra “redevans anlaşmasının” uygulanmasını beklemek hayal kurmaktan ileri gitmeyecektir. Yeraltı zenginliğimiz olan kömürün yerüstüne çıkartılması için tüm Bartınlılar el birliği ile siyaset kurumunun tamamına baskı yapması gerekecektir. Çocuklarınızdan, torunlarınızdan ayrı kalmak istemiyorsanız, evlatlarınızın ekmek parası için gurbete gitmesini istemiyorsanız el ele vermeliyiz.

Öncelikle iktidar partisi olan AK Parti yetkilerinin üzerinde çok büyük sorumluluk vardır. HEMA firmasının 2005 yılından bu yana uyguladığı uyutma, oyalama yöntemlerini kabul etmeyip, kömür üretimi konusundaki ciddiyetini gösterecek olan, havalandırma, nakliyat, ihraç, stok, elek, yükleme gibi yatırımların acilen yapılmasının tedbirlerini almalarıdır. Bartın’da iş aş ve ekmek bekleyen gençlerin artık bekleyecek sabırları kalmamıştır. Bartın dışında yaşayan Bartınlıların sayısı 200 bin kişidir. İnsanlarımız gurbetçi olmuş, ailelerimiz bölünmüştür. Bunun sorumluluğu siyaset kurumunun üzerindedir. İlimizdeki tüm Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri tüm seçilmişler yeraltı zenginliğimizin Ülke Ekonomisine kazandırılması için sorumluluk almalıdırlar. Tüm siyasilerin oluşturacağı güç birliği ile tek yumruk olarak Hema’nın redevans şartlarına eksiksiz uygulamasını takip etmeleri, eğer redevans şartlarını her zamanki alışkanlığı ile uymamakta direnirse Bartın’ımızdan bu firmayı İHRAÇ etmeleri gerekir.

HEMA Firması en kısa zamanda İHRAÇ tesisini kurar, kurmazsa da İHRAÇ edilmesini sağlamalıyız. Eğer siyaset kurumu bunu sağlayamayacaksa, ne yazık ki Bartın’da iş, aş, ekmek bekleyenlere bunu anlatamaz. Çünkü hiç kimse sizleri hem duymaz hem de umursamaz.

Hadi Bartın ya İHRAÇ, ya İHRAÇ diyebilme başarısını göstermeye.

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›