BÜROKRATLAR VE BARTIN’LILAR NEDEN UYUM SAĞLIYAMAZLAR!


Bu makale 2021-03-19 11:17:47 eklenmiş ve 1316 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Abdipaşa Belde Belediye Başkanı rahmetli Sayın Hasan Taşçı; beldesinde sürdürülen kadastro çalışmalarında kadastro teknisyenlerinin yanlış uygulama içerisinde bulunduğunu, dönemin DSP Milletvekili Sayın Cafer Tufan Yazıcıoğlu’na aktardı. Yapılan işlemler sonucunda Belde vatandaşlarının yıllarca kullandıkları meyve ve sebze yetiştirdikleri konutlarının bulunduğu arazilerinin büyük bir kısmını orman arazisi olarak belirlendiğini ifade etti. Bu uygulamalar sonucunda Beldesinde bulunan neredeyse tüm vatandaşlarının bu uygulamaya kurban edildiğini, bu haksızlığın durdurulmasını talep etti. Ama bu kadastro çalışmaları aynı şekilde sürdürüldü. Apdipaşa halkının neredeyse tamamı kadastro uygulamasına itiraz edip yargıya başvurdular. Çok uzun zaman alsa da neredeyse tamamı açtıkları davaları kazandılar. Rahmetli Sayın Hasan Taşçı’nın da haklılığı geç te olsa anlaşıldı.

2019 yılı Yerel seçimlerinde ise Bartın Devlet Hastanesi yönetimi çok sık gündeme getirildi. Halkın çok büyük bir çoğunluğu Hastane yönetiminden şikâyetçi olduklarını iktidar siyasetçilerine aktardılar. Hatta bazıları seçimde kullanacakları oyları bile bu bürokratların görevden alınması için pazarlık konusu bile yaptılar. Ama bu bürokratlar görevlerinde kaldılar. Bugün Bartın devlet Hastanesinden gelen yolsuzluk haberleri halkın bu bürokratlar için gösterdiği olumsuz tavrı açıklıyor.

Mobil Santral toplantısında “Sayın Valim” krizi ile Saadet Partisi ziyaretinde beni Parti Başkanı karşılar krizini daha dün gibi hatırlıyoruz. Sürekli olarak Kurum Bürokratlarının bu tip irili ufaklı haberlerini yerel basından okuyoruz. İktidarlar değişse de ne yazık ki İlimizde bürokratların bu olumsuz tavırlarını izlemek artık olağan oldu.

Kurum amirleri, yetkililer ve bürokratların görev alanlarında yaptıkları uygulamalarda tabiki uymak zorunda oldukları yasal kurallar vardır. Ama yasal dayanakların tamamı vatandaşların tamamına hizmet için düzenlenmiştir. Önemli olan yasal çerçevede kalarak bu yasaları vatandaşların lehine kullanabilme yeteneğidir. Ne yazık ki bunu İlimizde hiçbir zaman göremedik.

İlimizin sosyal ve ekonomik alandaki istatistiki göstergelere baktığımızda; hangi göstergeye bakarsak bakalım olumlu sonuçları bulamazsınız. Tüm göstergelerde iller arasındaki sıralamalarda hepsinde son on ilin arasında olduğunu görürsünüz. Kurum yetkililerinin görev süreleri boyunca kendi yetki sahalarında herhangi bir başarılarını da göremezsiniz. Üstüne üstlük vatandaşlara karşı yapılan uygulamalar kolaylık göstermek değil her zaman zorluk göstermek olarak gözlenmektedir. Bu zorlukların en son örneğini Çevre ve Şehircilik Bakanının ilimize geldiğinde hep birlikte izledik. Şöyle ki; ilimizin en önemli marka değeri olan BartınSpor’a uygulanan Vergi Cezası! Eğer Sayın Bakanın talimatı ile bu vergi cezası uygulanmayacaksa, mutlaka yasal süreçte cezanın uygulanmamasını gerektiren usul ve esas vardır, olmalı ki Sayın Bakanın talimatı ile bu uygulamadan vazgeçildi. O zaman şu soruyu sormamız gerekiyor. Eğer bu cezanın uygulanmaması için yasal usul ve esas varsa neden BartınSpor’a bu ceza yapıldı.

İlimizdeki bürokratların, Kurum yetkililerinin ve amirlerinin vatandaşa karşı gösterdikleri olumsuz uygulamaları sürdükçe; bundan en fazla ilimizdeki siyasetçiler zarar görmektedir. İktidar Partisi siyasetçileri şunu bilmeliler ki bu tip uygulamalar karşısında sessiz kalmaları, siyasetçilerden destek aldıkları algısını ortaya çıkarmaktadır. Vatandaşa hizmet öncelikle siyasetçinin yararınadır. Sonrasında ise vatandaşın yararınadır. Her şeyden önemlisi hepimizin ortak paydası “Bartınlı” olmamızdır. Yaşadığımız bu şehri yaşana bilirlik düzeyini artırmak hepimizin ortak görevi ve ortak paydasıdır.

Umarım bundan sonra böylesine olumsuzluklar yaşamayız.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›