ÜNİVERSİTEMİZ VE EKONOMİK YANSIMALARI!


Bu makale 2021-03-04 15:19:39 eklenmiş ve 1180 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

Bartın Üniversitesi ile ilgili ve ilimizi ilgilendiren haberler duyuluyor artık. Şimdiye kadar haberler hep öğrenci sayımız ile ilgiliydi. Her yıl öğrenci sayımızın arttığını duymaya alışmıştık. Farklı haberler gelince seviniyoruz doğal olarak. İlimizde öğrenci sayısı neden bu kadar dikkat çekiyor, neden insanlarımız bu sayılara ilgi duyar. Bu sadece ekonomik nedenlerden ötürü. Üniversite ekonomik bir kaynak olarak sunuldu halkımıza. Üniversite sayesinde ekonomik hareketlilik sağlanacak denildi, tüm toplum işte bu nedenle ilgi duydu bu rakamlara. İşte bu nedenle sadece bu nedenden ötürü Üniversitenin ilimize getirdiği ekonomik girdisini değerlendirmek istiyorum.

Aşağıdaki tabloda 2021 yılı öğrenci sayılarımız var. Üniversite bünyesinde yer alan bölümlerde öğrenim gören öğrenci sayıları. Ayrıca Bölümlerde görev yapan profesörlerin sayısıda var. Profesör sayısına baktığımızda en az öğrenciye sahip olan Orman Fakültesindeki profesör sayısı. Diğer bölümlerdeki sayılar ise sadece inanılmaz. Akademik kadrolarda dikkat edilecek olan Fakültelerdeki profesör sayılarıdır. Diğer akademik personel sayılarıda yeterli değildir. Üniversitemizin akademik personel sayıları açısından yeterli olmadığı gözlenmektedir. Orman Fakültesi Ülkemizdeki öğrenci başına en fazla profesör düşen ender Fakülteler arasında ilk sıradadır. İlgi duyan okuyucularımız aşağıda belirttiğim web sayfasından Üniversitemizle ilgili tüm istatistiki bilgilere ulaşabilirler.

 

BÖLÜMÜN ADI

PROF.SAYISI

Ö.SAYISI

Orman Fakültesi

16

223

Edebiyat Fakültesi

4

2405

Eğitim Fakültesi

2

1574

Fen Fakültesi

1

633

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

3

1861

İslami İlimler Fakültesi

1

1232

Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

6

1698

Sağlık Bilimleri Fakültesi

1

158

Spor Bilimleri Fakültesi

2

1650

LİSANS TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISI

11434

Bartın Meslek Yüksekokul

 

2987

Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

 

2563

Ulus Meslek Yüksek Okulu

 

350

ÖN LİSANS TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISI

5900

Lisans Üstü Öğrenci Sayısı

 

1165

BARTIN ÜNİVERSİTESİ TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISI

18499

 

Üniversitemizde 2484 Bartınlı, 1192 Zonguldaklı, 1258 Ankaralı, 505 Kastamonulu, 386 Karabüklü öğrenci vardır. Yaklaşık 5000 öğrenci İlimizde ikamet etmeden öğrenimini sürdürecek yakınlıktaki komşu illerden gelmektedirler. Ayrıca Üniversitemizdeki fiziki altyapı yetersizliği nedeni ile öğrencilerin ders katılımları sağlama amaçlı yoklama alınmadığı bilinmektedir. Ama Üniversitemizin yerleşkelerinin deki fiziki altyapı tamamlandığından ders takip yoklaması alınması gerekir.

İlimizdeki hizmet sektöründe yer alan işyerleri, emlakçılar, toplu taşıma yapanlar, kiralık konut üreticileri, özel öğrenci yurt sahipleri kısacası en büyüğünden en küçüğüne tüm ticaret erbabı bu rakamlara çok büyük önem veriyor ve yatırım planlaması yapıyor. Ancak ilan edilen bu rakamların gerçek yaşamda karşılığını görmemektedirler. Mezun öğrenci sayılarına baktığımızda; 2018 yılında 2826, 2019 yılında 3236, 2020 yılında 3347 öğrenci mezun olmuştur. Bu mezun öğrenci sayıları içinde Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinindi dahil olduğunu düşünürsek ilan edilen öğrenci sayısının gerçekleri yansıtmadığı daha belirgin gözlenmektedir. Bartın Halk Otobüslerinin Üniversite yerleşkelerine yaptığı seferlerde taşınan yolcu sayısından Üniversitemizde fiilen öğrenim gören öğrenci sayıları daha kolay belirlenebilir.

Üniversitemizin web sayfasında; Üniversitemizin öğrencisi olup da kaydını donduran öğrenci sayılarının da açıklanması yararlı olacaktır. İlimizde uzun zamandan bu yana Üniversiteyi sadece ekonomik faaliyet olarak gösteren bir algı yaratılmıştır. İşte bu nedenden ötürü ticari faaliyette bulunacak işletmeler her yıl güncellenen bu sayılar üzerinden planlama yapmaktadırlar. Ancak ilan edilen sayılara ulaşılmadığından ekonomik zararlar oluşmaktadır.

İlimiz Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin ezici bir çoğunluğu dar gelir gurubunda yer alan ailelerin çocuklarıdır. Öğrencilerin öğrenim yaşamlarında ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli düzeyde gelirleri olmadığından Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarında kalmakta ve sosyal yardımlardan yararlanmaktadırlar. Bu da şehir ekonomisine yeterli kaynak sağlamamaktadır.

Üniversite öğrencilerine yönelik yatırım yaparak ticari faaliyette bulunacaklara önerim, açıklanan sayılara güvenmemeleri, ayrıca kendileri çok yönlü araştırma yapmalarıdır. Ancak bundan sonra karar vermelerini isterim.

 

NOT: Gazetede yayınlanan köşe yazılarında; yazılarımda kullandığım web sayfa adresleri yayınlanmamaktadır. Ancak bu adresleri gazetemizin online yayını olan www.bartinhalkgazetesi.com.tr  web sayfasında görebilirsiniz.

İlgili link : http://ubys.bartin.edu.tr/BIP/BusinessIntelligence/Home/Index

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›