ŞEHR’ÜL EMİN’E AÇIK ÇAĞRI!


Bu makale 2021-01-22 13:42:01 eklenmiş ve 773 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

Birkaç yıldan bu yana belirgin ve hissedilebilir kuraklık yaşanıyor Ülkemizde ve İlimizde. Olumsuz etkilerini doğada gözlemekteyiz. Diğer yandan Bartın Irmağı kolları üzerinde inşa edilen Kozcağız, Kışla, Kirazlı köprü barajı ile Eldeş göletinin akarsu üzerindeki olumsuz etkilerini de yaşamaktayız. Bunun yanı sıra Bartın ırmağı kolları üzerinde yapılması düşünülen çok sayıda HES’lerinde beraberinde getireceği olumsuzlukları da göreceğiz.

Diğer taraftan Bartın kent merkezinin simgesi olan, gözbebeği olan Kozcağız çayı ile Bartın çayının gazhane mevkiinde birleşerek oluşturduğu Bartın Irmağının ıslah ve rekreasyon projesi de hayata geçmeye başlamıştır. Bu proje tamamlandığında Irmak kıyıları turizme kazandırılacak ve ırmağın tüm güzelliklerini ortaya çıkartacaktır. Gözbebeğimiz olan Bartın ırmağı sayesinde oluşacak turizm hareketliliği ekonomik yaşama canlılık getirecektir.

Bartın ırmağını oluşturan kollar yaklaşık olarak 110 km uzunluğundadır. Bu kollar üzerinde çok sayıda yerleşim birimi ve sanayi kuruluşları vardır. Bu etkenlerin birlikte kirlilik getirmesi doğal sonuçtur. Bartın kent merkezinde yağmur ve kanalizasyon suları uzun yıllardır ırmağa deşarj edilmekteydi. Bartın Belediyesi tarafından işletilmeye başlayan “Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Tesisi” sayesinde kentin tüm kirli suları arıtılarak Bartın Irmağına deşarj edilmektedir. 12,439 ton/gün fiziksel ve biyoloji arıtma yapan bu tesis sayesinde gözbebeğimiz Bartın ırmağının kirlenmesi engellenmiştir. Son yıllarda Bartın İl Özel İdaresi tarafından birçok yerleşim merkezine “Atık Su Arıtma Tesisi” yapılmakta ve işletilmektedir. Bartın İli İlçe ve Belde Belediyeleri yerleşim yerlerinde doğal olarak ortaya çıkan kentsel kirliliği engellemek için “Atık Su Arıtma Tesisi” inşalarına hız verdiği gözlenmektedir. Bartın Irmağının kirlenmesine yol açacak kentsel kirlilik engellenmektedir. Ayrıca İlimizdeki sanayi tesislerinin her birinde “kirli atık su arıtım tesisi” bulunmaktadır. Arıtım tesisi kurmaları yasal bir zorunluluktur. Kurulan bu tesislerin çalıştırılması da yasal zorunluluktur. Bu sanayi tesisleri üretim sürecinde ortaya çıkan su kirliliğini arıtarak ortadan kaldırmaları da yasal zorunluluklarıdır. Bu arıtma tesisleri nedeniyle ırmağımızın kirlenmesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Tabi ki bu tesisler çalıştırılırsa!

Akarsuların kirlenmesine neden olan etkenleri; Endüstriyel organik atıklar, Endüstriyel inorganik atıklar, Endüstriyel atık ısı, Kanalizasyon atıkları, Tarımsal atıklar, Erozyon sonucu oluşan sedimentler, Asit maden suları ve Petrol ve yağ kirlenmeleri olarak açıklayabiliriz. Göründüğü gibi kirliliğe neden olan etkenler çok çeşitlidir. Bartın Irmağını oluşturan kolları üzerinde inşası tamamlanan barajlar ve içinde bulunduğumuz kuraklık nedeniyle ırmağımızın su debisi çok düşmüştür. Neredeyse akma özelliğini kaybetmiştir. Irmağımızda akan suyun debisi yüksek olduğundan kirlenme çoğu zaman belli olmamaktaydı. Su debisi düşünce kirlilik tamamen gözler önüne serildi. Bunsan sonra en ufak kirlilik çok belirgin olacak duyu organlarımızla yılın on iki ayı fark edilecektir. Geçmiş yıllarda özellikle Haziran ve Temmuz aylarında Irmağımızın kirlendiği çok net ve belirgin olarak gözlemekteydik. Ancak; içinde bulunduğumuz kuraklık ve barajlar nedeniyle su debisi bundan sonra aynı Haziran-Temmuz aylarındaki gibi seyredecektir. Bu da on iki ay boyunca ırmağın kirliliği ile karşı karşıya geleceğiz.

Bartın Irmağı ve kolları Gazhane mevkiinde birleşmektedir. Bartın Merkez İlçe içinden geçen bu iki kol; İlimizin en yoğun nüfusuna sahip yerleşim biriminde akmaktadır. Bu yoğun nüfus sürekli olarak ırmağın kirliliğini gözü ile, kokusu ile hissederse tepki verir. Su kirliliğinin birçok Kurumun yetki sahasına giren konular içinde yer aldığını bilmezler, Şehr’ül Emin’i sorumlu tutarlar. İşte bu nedenden ötürü Bartın Merkez İlçe Belediye Başkanı Sayın Cemal AKIN ırmağın kirletilmesini engellemek

amacıyla girişimde bulunması gerekir. Çok başlıklı bir sorun olan “su kirliliği” sorununu somut ve bilimsel açıklamaya ihtiyacı vardır. 110 km’lik suyolunun neden ve nasıl kirlendiğinin incelenmesi gerekir. İşte bu nedenle AÇIK VE NET öneride bulunacağım.

Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde yer alan Çevre Mühendisliği bölümü vardır. Üniversitemizin; İlimizin sorunlarına ve bu sorunların çözülmesi için dahil edilmesi gerekir. Diğer illerde bulunan Üniversiteler çeşitli konularda iş birliği projelerini uygulamaktadırlar. Bartın Irmağının “su kirliliği” konusunda akademik ve bilimsel çalışma yapılması için; Bartın Belediyesi ve B.Ü. Çevre Fakültesi iş birliği yapılması için girişimde bulunmasını öneriyorum. Böylelikle 110 Km.’lik suyolu içinde akan sularımızın neden ve nasıl kirlendiği konusunda elimizde bilimsel veri olacaktır. Bu araştırmanın makul süreler içinde tamamlanmasını sağlamak gerekir. Araştırma sonucuna göre hangi Kurum ve Kuruluşlarla iş birliği yapılarak bu sorunun aşılması ortaya çıkmış olacaktır.

Bartın’ın Şehr’ül Emini olan Sayın Cemal AKIN bu sorunun aşılması ve Bartın Irmağı Islahı ve Rekreasyon Projesinin başarı ile tamamlanması için böylesine önemli bir iş birliği için girişimde bulunması gerekir. B.Ü. Çevre Mühendisliği ile Bartın Belediyesinin “su kirliliği” konusunda bilimsel araştırma yapılmasını amaçlayan “iş birliği anlaşması” sonucunda elimizde “bilimsel ve akademik” sonuç belgesi ortaya çıkacaktır. Bu belge sayesinde “su kirliliğinin” giderilmesi amacıyla yapılacak çalışmalar için “eylem planı” ortaya çıkmış olacaktır. Önümüzdeki yıllarda yaşanacak olan kuraklık nedeniyle bir gram temiz suya ihtiyacımızın olduğu unutulmamalıdır. Böylesine önemli bir su kaynağımızın tertemiz olması için Bartın Şehr’ül Emin’i bu sorunu yok etmenin sorumluluğunu omuzlamalıdır.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›