BARTIN VE YENİ KURULAN/KURULACAK PARTİLERİN GELECEĞİ! (3)


Bu makale 2021-01-22 13:41:14 eklenmiş ve 610 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Cengiz Alpan

 

1983 yılında yapılan seçimlere ‘2,5 parti’ katıldı. Askerlerin organizasyonu ile kurulan Milliyetçi Demokrat Parti (MDP) ve Halkçı Parti’nin (HP) yanı sıra ‘buçuk’ olarak görülen ve toplumda karşılığı olacağına pek inanılmadığı ifade edilen Anavatan Partisi. Ama o buçuk Parti seçimde tek başına iktidara geldi. Cumhurbaşkanımız Rahmetli Sayın Turgut ÖZAL bu 2,5 Parti projesini uzun süre uyguladı. Ta ki siyasi yasaklar, kaldırılma referandum sonuçlarına kadar. Referandum sonucunda siyasi yasaklar kalkınca bu proje sonlandı. İlimizde de bu 2,5 parti projesi halen devam etmektedir.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana İktidarda olan AKP; İlimizde halen daha umut olmayı sürdürüyor. Yaklaşık 30 bin üyesi ile seçmenle en yoğun ilişkisini sürdüren bir Parti. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal gelişmeler, iç ve dış sorunlar ile yaşanan ekonomik sıkıntılar. Bütün bu kötü şartlar olmasına rağmen yerelde bu sorunların ortadan kalkacağını anlatabilmekte ve inanırlığını sürdürmekte. İktidar olmak her zaman avantaj sağlamaz. İktidar Partisinin Teşkilatı her an seçmenle karşı karşıya kaldığından var olan sorunları çözmek ve umutların devam etmesini sağlaması gerekir. Gördüğüm kadarı ile AKP Teşkilatları bunu başarmasını biliyor. İlişkide bulundukları çok yaygın STK ağları, mahalle mahalle inanç temelli toplantılar, ibadethaneler aracılığı ile tüm toplum katmanları ile ilişkilerini sürdürme yeteneklerini her geçen gün güçlendiriyor ve geliştiriyorlar. Bu kadar beklenti ve umut sonucunda seçmende güveni tesis edebilmek gerçekten büyük başarıdır. O nedenle teşkilatlarını kutlamak gerekir.

İlimizde herkesçe kabul edilen başarılı bir siyasal kimlik olan Sayın Cemal Akın olgusu vardır. Uzun yıllar bıkmadan usanmadan verilen bir siyasal mücadele ve sonucunda Şehrül-Emin’le taçlandırma. Kişiliği ile Partisine değer kazandıran siyasi kimlik. Onun çabaları ile sürekli gelişen ve büyüyen bir Parti. Şehrül-Emin olmasının getirdiği avantajları çok iyi kullanabilme yeteneği. O kadar başarılı ki her zaman emanet oy bulabiliyor hem kendisine hem de Partisine. Bu emanet oyların kalıcı olması da olanaklı... Önümüzdeki aylarda ve yıllarda yaşanılacak gelişmeler bu olasılığın gerçekleşmesini gösterecek bizlere. Buçuk Partiler her zaman umulmayan sonuçlar verir İlimizde.

İlimizde de kendiliğinden gelişen bir süreçle 2,5 Parti seçimlerde başa baş mücadele ediyorlar. Cumhuriyetin nimetlerinden yıllarca yararlanmış ve o değerlerin getirdiği olanaklarla kazanımlar elde etmiş yığınlar sadece ama sadece korkuları ile CHP’yi sahipleniyorlar. Ne kadar olumsuzluk olursa olsun ne kadar eleştiri olursa olsun ne kadar güvensizlik olursa olsun Sayın Genel başkanın ifadesi ile “tıpış tıpış” gidip oyları ile Partilerini sahipleniyorlar. Ama bu nereye kadar gidebilir. Son seçimlerde oylardaki düşüş gelecek olan tehlikeyi açık ve net olarak göstermekte.

Bartın Siyasi Hayatına yeni partiler katılıyor; İyi Parti, Yeniden Refah partisi, Gelecek Partisi, Deva Partisi ile kurulması muhtemel Sayın M.Sarıgül ile Sayın M.İnce’nin kuracağı siyasi partiler. Ülke genelini değerlendirmeyi ayrı tutarsak, konuyu BARTIN özelinde değerlendirirsek neler söyleyebiliriz.

Kişisel düşüncem, Bartın'ın kendine ait sosya-ekonomik şartları gereğince bu Partilerden yaygın bir örgütlenme beklemek hayal olacaktır. İlin her yerinde ayakları yere basan bir örgütlenme sağlayamayacaklardır. Bartın gibi İllerde "SÜRDÜRÜLEBİLİR YOKSULLUK" şartları diğer illerden kat be kat daha olumludur. Üretimin olmadığı, çelişkinin olmadığı, aktif üretkenliğin olmadığı bizim gibi kentlerde sunulan kaynaklar yeterli gelmektedir. Her seçimde oyunu artıran AKP Bartın’ın bu özel şartlarından yararlanmasını bilmektedir.

Kısacası siyasetin Merkezi AKP- MHP- CHP şeytan üçgeninde sürecektir. Bazı arkadaşlarım bu değerlendirmelerimi AKP lehine algı yapıyorsun diye düşünebilirler. Ben sadece gerçeği yansıtmaya çabalıyorum. Bartın İlinde çok güçlü bir örgütlenmesi olan AKP ve MHP’nin yaptığı ittifak karşısında uzun yıllardan bu yana gelişme gösteremeyen bir CHP ve onun çok dağınık ve örgütsüz ittifak Partileri. Millet İttifakını oluşturan Partilerin içinde nitelikli bir örgütlülüğü olan sadece Saadet Partisidir. İyi Partinin Bartın yerelinde istenilen örgütlülüğe ulaşamaması, Ülke genelinde görülen teveccühün yerelde oluşmaması gözlenmektedir. İttifakın güçlü olmasını sağlayan ittifak içinde yer alan Siyasi Partilerin ya nicel ya da nitel olarak güçlü olması gerekir. Bartın’da Millet İttifakında bunu görmüyoruz.

Sonuç olarak Bartın Siyasetine yeni katılacak olan bu Partiler Bartın İlinde "TABELA PARTİSİ" olmanın ötesine geçemeyeceklerdir. Bir taraftan Bartın AKP örgütü bir taraftan da MHP örgütü ellerini ovuşturarak bu süreci izleyeceklerdir. Bartın şartlarında en karlı çıkacak olan da bu ittifak olacaktır. Şimdiden Bartın'dan seçilecek "2 Milletvekilinin" Cumhur İttifakından çıkacağını tahmin etmek hiç zor olmayacaktır.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›