EYVAH, YİNE Mİ ÇİNLİLER?


Bu makale 2020-11-18 12:14:31 eklenmiş ve 1256 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Ahmet OKTAY

 

 

Amasra’da TTK’ya bağlı maden sahası Hattat Holding’e kiralanmıştı.

Hattat Holding önceliğini kömür üretimine vermişti.

Daha sonra proje geliştirilerek termik santral yatırımına dönüştürülmüştü.

Ancak gerek bölge insanının, gerekse çevrecilerin mücadeleleri sonrasında Hattat Holding yönünü yeniden kömür üretimine döndürdü.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Avukat Yılmaz Tunç, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ve bazı AK Partili yöneticiler Amasra’daki Hattat Holding’in yatırımlarının olduğu bölgede ziyaretlerde bulundular.

Şirket uzun süredir kömür üretimini gerçekleştirmek adına kaynaklar arıyor.

Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’un paylaştığı fotoğraftan yola çıkarak yanlış yorumlar yapmamak gerekiyor.

Şöyle ki;

Bu firma yani China Coal Energy, Hattat Holding ile 22 Temmuz 2013 tarihinde sözleşme imzaladı.

Hafızaları tazelemek adına söylemek gerekirse, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve China Coal Construction Group Başkan Yardımcısı Wang Xida’nın katılımı ile düzenlenen törenle, galeri çalışmaları hızla ilerlemekte olan Amasra Taş Kömürleri Projesi’nde, kömür çıkarılması için anlaşma imzaladı.

 

11 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat birçok yerde yaptığı toplantı ve görüşmelerde, ‘Amasra’da uyuyan güzeli uyandıracağız’ demişti.

Şirket, bölgede önemli derecede istihdam kaynağı oluşturacağını ve kömürün çıkartılarak ülke ekonomisine kazandıracağını da açıklamıştı.

Çinli şirket  anlaşmada, Amasra'daki kömürlerin Avrupa ve Çin'den getirilecek yer altı ve yer üstü makine, mekanizasyon, teçhizatları ile birlikte çıkarılmasını öngören anlaşma çerçevesinde, ilk yıllarda yılda 5 milyon ton, ilerleyen yıllarda 10 milyon ton taş kömürü elde edileceği, 10 yıl içerisinde tamamlanması öngörülen bu projenin toplam yatırım tutarı 700 milyon dolara ulaşacağı ve 11 bin kişi istihdam edileceği yer aldı..

 

TTK İLE ANLAŞMA

 

Yine Çinli firmanın TTK ile yaptığı bir anlaşma daha vardı.

28 Temmuz 2017 tarihinde de TTK ile Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'nde 'Kuyu derinleştirilmesi ve sızdırmazlık barajı imalatı' ihalesini kazanan Çinli firma ile sözleşme imzalanmıştı.

 

RUSYA KÖMÜR ÜRETİMİNİ ÇİN’Lİ FİRMAYA AÇTI

 

2012 Aralık ayında Rusya Enerji Bakanlığı ile Çin Devlet Enerji İdaresi arasında sözleşme imzaladı ve kömür üretimini Çinli firmalara açmaya başladı.

 

ÇİNLİ FİRMAYI TANIYALIM

 

Çinli kömür şirketi China Coal Energy Company Limited (China Coal Energy) 2018 yılı Ağustos ayında yıllık 0.8 artışla 6.54 milyon mt kömür üretimi yaptı. Aynı ayda şirketin kömür satışları ise yıllık yüzde 10.9 artışla 12.69 milyon mt seviyesinde kaydedildi. Bunun birlikte 2018 yılının ilk 8 ayında ise China Coal Energy’in kömür üretimi yıllık yüzde 4.1 düşüşle 49.48 milyon mt olurken, kömür satışları yıllık yüzde 20.5 artarak 101.45 milyon mt seviyesine yükseldi. 

 

Şimdi ise sonuca gelelim.

Hema Endüstri A.Ş., yılda 5 milyon ton kömür üretmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında her biri 8 metre çapında, derinlikleri 600 ile 900 metre arasında değişen Gömü, Kazpınarı ve Amasra kuyularını açıldı ve iki kuyuyu yer altında açtıkları galerilerle birleştirdi.

Kömür rezerv tespiti için firma, 110 bin metreyi aşan sondaj yaptırdı. Son sondaj çalışmaları ile taş kömürü rezervi 780 milyon ton olarak tespit edildi.

Şirket Amasra’daki yatırımı Cumhuriyet tarihinin en büyük özel sektör yatırımı da görüyor. Şirket, şu an yılda 5 milyon ton kömür üretimi, daha sonra da 10 milyon ton kömür üretimi hedefliyor.

Kömür yer altında bekliyor.

Kömürümüzün bir an evvel çıkarılması gerekiyor.

Ekonomiye kazandırılan kömür ocağında da çok sayıda işsiz gencimiz çalışacak.

İstihdamın geliştirilmesi de sağlanmış olacak.

Bize düşen nedir?

Elbette yeraltı zenginliklerinin çıkarılmasına destek olmaktır.

Amasra’da böyle bir cevher var.

Bunu değerlendirmeliyiz.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›