“Yeni normal” dönem başlıyor ama…


Bu makale 2020-05-30 13:35:51 eklenmiş ve 19030 kez görüntülenmiştir.
TOLGA AKINER

 

Ülkemiz 11 Mart’tan bu yana sürdürdüğü Covid-19 pandemisi ile mücadelesinde 1 Haziran Pazartesi günü itibariyle “yeni normal” olarak da adlandırılan ‘değişik’ ve asla hata affetmeyecek olan bambaşka bir döneme girecek.

Yeni normal dönemde bizleri ne gibi kuralların beklediğinin belirlendiği kabine toplantısı, 28 Mayıs Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında, telekonferans yöntemi ile gerçekleştirildi. 83 milyonun büyük bir merakla beklediği toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıkladı. Vatandaşlarımızdan yaklaşık 2,5 aydır yapılan fedakarlığın asla boşa gitmeyeceğine emin olmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, virüs salgınının küresel düzeydeki sınamalardan biri olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu salgını hem sağlık hem de ekonomik anlamda en az hasarla atlatan ülkelerden biri olmayı başardığını ifade eden Erdoğan, “Tedbirler sayesinde yeni hasta sayısı hızla azalıyor, salgını kontrol altında tutuyoruz” dedi.

Erdoğan’ın Yeni Normal’e ilişkin açıkladığı kurallardan öne çıkanlar şunlar oldu:

* Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle tamamen kaldırıldı ama gerekli görüldüğü takdirde bazı iller için bunu yeniden geri getirebiliriz.

* Yol güzergâhlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran itibariyle faaliyet vermeye başlayacak.

* Kamuda normal çalışma dönemine 1 Haziran itibariyle yeniden başlanıyor. Kreşler ve gündüz bakım evleri de buna göre 1 Haziran'da açılacak.

* 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı 0-18'e çekildi. Çarşamba ve Cuma günleri belli saatlerde sokağa çıkabilecek.

* 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Bu grupta olanlar yine Pazar günü 6 saat süreyle sokağa çıkabilecek.

* Restoran, kafe, pastane ve çay bahçeleri 1 Haziran'da açılacak ve gece 22.00'ye kadar hizmet verebilecek. Eğlence mekanları ve nargile kafeler buna dahil değil.

* Spor tesisleri gece 24'e kadar hizmet verebilecek

* 65 yaş üstü işletme sahibi maske takmak ve sosyal mesafeye uymak kaydıyla işinin başında olabilecek.

* Müze ve ören yerleri de 1 Haziran itibariyle açılacak.

* Plajlar, milli parklar, bahçeler, belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'da hizmete girecek.

* Deniz taşımacılığı, balıkçılığı ve turistik seferler 1 Haziran itibariyle başlayabilecek.

* Sürücü kursları da 1 Haziran'dan itibaren hizmet vermeye başlayacak.

 

Bu virüs salgının dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ekonomi üzerinde büyük hasara neden olduğu herkesin kabulü. Bu hasarın telafisi belki biraz zaman alacak ama buna insan sağlığı ile ilgili çok daha büyük felaketlere sebebiyet vermemek adına katlanmak zorunda olduğumuzu düşündüğümüzde kabul edilebilir gibi görünüyor.

Ancak herkesin aklında deli sorular var. “Acaba normalleşme sürecine çok mu çabuk geçildi?” “Kademeli olarak uygulamaya konulan kısıtlama ve yasaklar acaba yine kademeli olarak uygulamadan kaldırılsa çok daha iyi olmaz mıydı?” “Hala günlük yeni vaka sayımız binin üzerinde. Asentomatik bireylerin varlığından bahsedilirken, virüs riski tamamen ortadan kalkmadan, her ne kadar belli kurallar çerçevesinde olsa da normalleşmeye geçilmesi, restoran ve kafelerin açılması, turizm faaliyetlerine izin verilmesi ve seyahat serbestisi virüsün yayılma hızını artıracak riskler olarak ortaya çıkmıyor mu?”

Bu soruları farklılaştırmak ve arttırmak mümkün… Hepsi de mantıklı ama bir yandan da hayatın artık bir şekilde normalye dönmesi, ekonominin çarklarının dönmesi ve piyasaların hareketlenmesi gerektiği de bir gerçek.

Burada en büyük görev şüphesiz biz vatandaşlara düşüyor. Çünkü başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere virüs ile mücadelede görev alan tüm kamu görevlileri 11 Mayıs’tan bu yana çok büyük bir özveri ile görevlerini yerine getirdiler ve bunu yaparken canları pahasına bir gayret sarfettiler. Onların bu özverisi sayesinde de ülkemiz, virüsün olumsuz etkilerini en az hasarla atlatan ülkeler arasındaki yerini aldı.

Önemli olan bu tablonun korunması. Nasıl mı? Elbette ki sosyal mesafeyi koruyaral, kişisel hijyene dikkat ederek, maske takarak ve mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda biraraya gelmeyerek.

Evet, hiç kolay bir süreç değil. Hepimiz, sıkıldık, hem ekonomik hem de psikolojik açıdan daraldık ama buna mecburuz. Biz vatandaşlar da bizim sağlığımızı korumak için canla başla çalıan tüm kamu görevlilerinin emeklerini boya çıkarmamak için yapılan tüm uyarılara harfiyen uymakla yükümlüyüz. Güzel, sağlık dolu ve özgür günler için biraz daha sabır ve dikkat.

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›