Neden diyet yapamıyorum?


Bu makale 2018-10-02 11:40:46 eklenmiş ve 199 kez görüntülenmiştir.
TUĞÇE KALAYCIOĞLU BAKAR

 

Günlerce, aylarca, yıllarca diyetteyim diye yakınıyor musun? Denemediğim diyet, gitmediğim diyetisyen, zayıflama uğruna yaptırmadığım uygulama kalmadı, 10 kilo verdim 20 kilo geri aldım neden böyle oluyor bir türlü anlamıyorum mu diyorsun?

Güzel arkadaşım, gel seninle ışıltı dolu pırıl pırıl bir yolculuk yapalım…

Kapat gözlerini. Rahatla. Tüm kaslarını, kemiklerini bırak yerçekimine doğru. Gevşediğini hisset ve burnundan yavaş yavaş nefes alıp verebilmenin tadına var. Çevrende sesler oluyorsa boşver olsun duy ve geç…

Bundan 5 yıl sonra kendini nasıl görüyorsun? Yani bugünün tarihinden tam 5 yıl sonra 2023 de ne yapıyorsun? Kendini nasıl hissediyorsun? Üzerinde ağırlık hissediyor musun yoksa hafif misin? Üstünde bir basınç var mı? Renkli misin yoksa siyah beyaz mı? Neredesin? Üstünde o çok sevdiğin kıyafet mi var yoksa yepyeni bir kıyafet mi almışsın? Yanında, çevrende kim var?

Hadi gel buraya. Aç yavaşça gözlerini. Başın dönebilir, biraz kalkma yerinden birkaç dakika bekle. Nasılsın? Gördüğün sen heyecanlandırdı mı seni? Eğer ‘Evet’ ise cevabın yazımı okumaya devam edebilirsin eminim ki kendinden bir parça bulacaksın. Cevabın ‘Hayır’ ise konsantre olduğunu da düşünüyorsan, şuan senin için doğru zaman değildir demektir. Yepyeni sana karşı heyecan hissettiğin an okumaya kaldığın yerden devam edebilirsin.

Gördüklerin bir rüya değildi o senin motivasyon kaynağın. Ne zaman çıkmaza girersen al çıkar kalbinden o gördüklerini… Unutma o hayal değil senin ona kavuşmanı bekleyen karşı yoldaki sensin.

Motivasyonumuzu gördükten sonra yolumuza son sürat devam edelim.

Bu sefer son olsun diye bir beslenme uzmanından yardım almaya başladın. Ama başlangıçta verdiğin kilolar seni tatmin etmiyor, daha hızlı daha çabuk olsun istiyorsun ve gün geçtikçe daha da diyet modundan uzaklaşıyorsun. Soğuma! Bırakma! Pes etme! Paylaş bunu diyetisyenine o bulur bir yöntemini. Bu bir abra kadavra oyunu değil, kendini sakinleştir ve her gün tartılmaktan vazgeç. Senin ona ulaşmanı bekleyen bir amacın var.

Yıllarca diyet içerisindesin ve kilo verip kilo alıyorsun durmadan. Bunun 2 tane sebebi var. 1.si güzel kilo verdikten sonra koruma programına girmiyor olabilirsin.2.si yapamadığın, yanlışın ne olduğunun farkına varmadan bir diyetten çıkıyor diğerine giriyor olabilirsin. Halbuki orada asıl değişmesi gereken diyetisyen değil, senin alışkanlıkların düşünce şeklin ve biraz da yaşam tarzındır.

Savaşçı sevdiği şeyi yarım bırakmaz. Savaşçı yaptığı şey de sevgi bulur.

Hafif bir hayat sizlerle olsun...

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım