Yılbaşı sonrası arınmak ister misiniz?


Bu makale 2019-12-25 14:57:40 eklenmiş ve 16907 kez görüntülenmiştir.
TUĞÇE KALAYCIOĞLU BAKAR

 

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1… Mutlu yıllar! Ağızlar kulaklara değercesine olan gülümsemeler, kocaman sarılmalar ve içimizden bir sürü dilekler dilemeler… Sonrasında ise şarkılar söylemeler, göbek atmalar, afiyetle yenen yemekler, kadehlerin tokuşturulması ve keyifli gecenin mutlu sonu.

 

İşte karşınızda 1 0cak 2020!

 

Sabah uyandınız, başınız çatlayacak gibi hissediyor, ayaklarınız zonkluyor ve kolunuzu kaldıramayacak kadar halsizseniz biraz sonra okuyacaklarınız tam size göre. Yerinizde olsam vakit kaybetmeden uygulamaya geçerdim. Siz bütün gece çılgınlar gibi eğlendiniz, gelin bunu bir de midenize sorun. Bütün gece çalışmaktan bir şeyleri sindireceğim diye uğraşmaktan bir hayli yoruldu vücudunuzun sindirimden sorumlu organı. Onun için bırakın bugün de onun dinlenme günü olsun. Peki, mideyi ne dinlendirir? Tabi ki de çok yağlı, salçalı olmayan hafif yemekler. Mesela kremasız çorbalar, zeytinyağlılar, salatalar. Mideniz de gaz, şişkinlik var gibi hissediyorsanız da rezene çayı tam size göre. Ama hepsinden önemli bir şey var ki ömre bedel. Onun adı hayatın pınarı olan su! Gözünüzü açtığınız andan itibaren su içmeye başlayın ki vücudunuzdan alkolün etkilerini bir nebze atın ve ödeminizi giderin. Gün boyunca 2,5 litre su için, kendinize gelin.

 

Midenizi rahatlattığınıza göre şimdi de sizlere iyi gelecek bir kaç çay söyleyeceğim. İlki yılbaşı sonrasında havalı detoks çayı içip canlanmak isteyenlere özel. Taze elma, kereviz suyu, zencefil, maydanoz ve yarım limonun suyunu çıkarıp karıştırıp için uyandığınızın farkına varacaksınız. Gelelim diğer çaylara; melisa ve papatya vücudunuzun dinlenmesini sağlar, mate yaprağı gözlerinizin şişkinliğini indirip ödem atmanıza katkı da bulunur, ıhlamur ağrılarınızı hafifletir. Hangi bitki çayını tercih ederseniz edin içine mutlaka 1 çubuk veya toz tarçın katın çünkü tarçın antibiyotik etkilidir.

 

Yeme, içmeyi hallettiğimize göre bir de bedenimizi kendine getirelim. Yılbaşından sonraki gün öyle kıpırdamadan akşama kadar yatmayın. Tatil diye yoğun alışverişler, yorucu aktivitelerde de bulunmayın. Evlerinizde güzelce hafif hareketli bir şekilde dinlenin. Eğer şiddetli baş ağrısı çekiyorsanız parmaklarınızın sizi rahatlatmasına izin verin ve masaj yapın. Şakak kemiğinizin ortasına kuvvet uygulayın. Bu bölgeyi nasıl bulacağım ben diyorsanız parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirip azı dişlerinizi birkaç kez sıkın, ortadaki ana kasın inip çıktığını göreceksiniz. İşte tam oradaki kasınızın yumuşadığını hissedene kadar ovun. Bir diğer noktada elinizdir. Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin başparmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkın. Ve son olarak mis kokulu, aromatik bir banyo ile bedeninizi zinde hissedebilirsiniz.

Bir önceki yılı sevgiyle uğurlayın ve yeni yılda her şeyden önce sağlık sizinle olsun, daha çok gülün, sevin, sevilin! Yepyeni yıl sizlere yepyeni güzellikler getirsin! Yaşayacağınız her şey gönlünüzce olsun! Sadece kendiniz için dileklerde bulunmayın; güzel dualar, aşk, sevgi, arkadaşlık, para paylaşıldıkça çoğalır. Herkese çilek tadında mutlu yıllar canım okuyucularım! İyi ki varsınız…

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›