Yıllar öncesinin İnkumu ve Yirmibeş Kuyu mevkii...


Bu makale 2019-11-18 09:43:14 eklenmiş ve 5166 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Bu hafta yine Bartın’ın değişen ve görünümleri geçmişte kalan iki fotoğraf karesi ile beraberiz. Bu fotoğraflara bakarak Bartın’ın dünü ve bugününü karşılaştırırsak Bartın’ın çok değiştiğini fotoğraf karelerinde görmekteyiz.

1.Fotoğraf: Bartın’ın ve Batı Karadenizin sayfiye yerlerinden biri olan İnkumu.. Fotoğraf 1960’lı yıllarda İnkumu’nu kuş bakışı olarak çekilmiştir. O yıllarda İnkumu’nun bir kaç evden meydana geldiği, ve yapılaşmanın neredeyse olmadığı bir görünmektedir. Ama günümüzde neredeyse tamamı binalarla dolmuş durumdadır. Özellikle yaz aylarına baktığımızda adeta bir şehir görünümündedir. Ulaşımı ve sahil büyüklü açısından Bartın’ın ve çevre illerin göz bebeği durumundadır. Denizden baktığımız da ise harkülade bir güzelliğe sahip bir plaj şehri olarak görünüyor.

İnkumu’nun oluşması 1960’lı yıllarda Bartınlı birkaç kişinin buraları keşfetip ve kendilerine kulübe tarzında evler yapması ile başlamıştır. O zamanlar yol yok iz yok, ulaşım ırmak ve deniz yolu ile yapılıyordu. Günümüzde ise burası yaz ve kış aylarında ikamet edenlerin yaşadığı bir sahil kentidir. Ankara başta olmak üzere birçok il ve ilçenin yaz günlerininde başta hafta sonu tatilleri olmak üzere, yıllık izinlerinde kiraladıkları evlerle büyük nufüsa sahip olarak her geçen gün değer kazanıyor. İşte 1960’lı yıllarda ki görümünü ile günüzmüzdeki görünümü..

1960’lı yıllarda Yirmibeş kuyu mevkii

2.Fotograf: Bu fotoğraf artık tamamen anılarda kalan, her yıl Mayıs ayında geleneksel olarak Hıdırellez kutlamalarının yapıldığı Yirmibeş Kuyu mevkii. Fotoğraf 1960’lı yıllarda çekilmiş olup, burada günümüzde ise Pelenkoğlu çimento dolum tesisleri bulunmaktadır. Günümüzde artık hıdırellez kutlamaları burada yapılmıyor. Yirmibeş kuyu mevkii 1973 yılından sonra belediye tarafından taş, toprak ve molozlarla doldurulmuşur. Artık ne burada yapılan hıdırellez eğlenceleri, nede yirmibeş kuyu mevkii kaldı. Buraya kırsal kesimden eğlenceye gelecek olanlar sabaha karşı 3-4 gibi buraya gelirlerdi. Akşama kadar yenilir,içilir ve eğlenilirdi. Şehirlisi köylüsü akşama kadar burada getirdikleri yemekleri yerler, içki içenler içkisini içer ve ırmak üzerinde sandal ve gemi seferleride yapılırdı. Burada dışarıdan gelen çadır cambazları olmak üzere çeşit çeşit satıcılarda getirdikleri yemekri, gazozları, ekmek aralarını buraya gelenlerin satışına sunarlardı. O günler artık anılarda ve fotoğrafşlarda kaldı. Günümüzde hıdırellez eğlenceleri Mayıs ayının ilk haftalarında çeşitli yerler de kutlanmaktadır. Geçmiş yıllarda araç azlığından dolayı yirmibeş kuyu mevkiinde kutlanılan eğlenceler şimdilerde ise özellikle Yalı mevkiinde kutlanmaktadır. 

Bu hafta sizleri iki fotoğraf karesi ile yine geçmişe götürdük. 1. Fotoğraf Bartın ve çevresinin sayfiye yeri olan İnkumun dünü ve bugunü, diğeri ise Bartın’ın artık anılarında ve fotoğraf karelerinde kalan yirmibeşkuyu ve hıdırellez eğlenceleri. Her birimizde bu iki yerin anısı vardır. İnsanlar anıları ile yaşar. Fakat fotoğraf kareleri tarihin sessiz tanıkları olduğundan bizlere çok şeyler hatırlatır. Söz uçar yazı ve fotoğraf kalır.

Haftaya yine Bartın’ın başka bir yerini görüntüleyen siyah beyaz fotoğraf kareleri ile görüşmek üzere...

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›