İMGE’YE SESLENİŞ!


Bu makale 2019-09-11 16:34:02 eklenmiş ve 1411 kez görüntülenmiştir.
Keramettin Çetin

 

İçinden şehir, şiir ve nehir geçen yazılar:

Bugün kitaplığımda hazine değerinde bir defter buldum. Bu, kızım İmge’ye ait olan, ciltli, Bartın Ulusal Şiir Günleri’ne ait bir anı defteri. Kıskandım. Bu defterin bana ait olmasını ve yazılanların da bana hitaben yazılmış olmasını çok isterdim. 2012 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiğimiz, Bartın Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği adına düzenleyicisi olmaktan onur duyduğum bir etkinlik Bartın Ulusal Şiir Günleri. 7 yıldır süren etkinliklerde, toplamda 60 şairi Bartınlı şiirseverlerle buluşturduk. Bu defteri benim için ayrıcalıklı kılan, etkinliğin değeri ve öneminden başka, şu an 14 yaşında olan kızım İmge’nin küçük yaşlarından beri bu defteri tutmuş olması. Bu durum ayrıca heyecan veriyor bana. İkinci heyecan noktam bu defterdeki bütün yazıların değerli ve sevilen şairlere ait olması. Üstelik yazıları, şairlerin kendi kalemleriyle ve el yazılarıyla yazmış olmaları yazıların değerini daha bir arttırıyor. 

7 Aralık 2014’te Bartın 3. Ulusal Şiir Günleri’ne katılan Haydar ERGÜLEN bakın neler yazmış, “Sevgili İMGE için,

Güzel adınla nice kitaplar yazman, öncelikle de okuman dileğiyle./ Ben de aslında hem şiir hem yazı yazan birisiyim ama, ondan da önce NAR’ın babasıyım./ Senin ve Nar’ın, yani geleceğimiz olan kızlarımızın güzel günlerde yaşaması en büyük dileğimdir./ Umarım seni de geleceğin yazarları arasında görür kitaplarını okurum. Yine görüşmek dileğiyle. Çok sevgiyle.”

Bartın 4. Ulusal Şiir Günleri onur konuğu Şükrü ERBAŞ’ın 28 Kasım 2015 tarihli yazısı;

“İmge’ye,

Kızıma…/ şiir bir güzellik bilgisidir. Bizi zamanın elinden alır, yine zamanın eline, inceltilmiş bir kalple, hayatı sevmenin büyüsüyle bırakır. / Her zaman sevgimle.”

Ünlü şair Ataol BEHRAMOĞLU 21 Nisan 2016 tarihli yazısında çok sevilen, bilinen şiiri SEVGİNİN ÖNÜNDE’yi yazıp, imzalamış kızıma,

“ Canım İMGE’ye,

Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım / Sevincin ürünüdür insan, nefretin değil kızım

Zulmün önünde dimdik tut onurunu / Sevginin önünde eğil kızım.”

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa KÖZ’ün, 11 Aralık 2016 tarihli yazısı şiir güzelliğinde;

“Bir şehrin içinden bir nehir geçiyorsa şiirdir o, nehir değil./ Şiir de içimizden geçen nehirdir/ O nehir, ruh denen o büyük denize açılır. / Kalbin bir nehir gibi sonsuzluğa açılsın sevgili İmge./

Yaşamının imgesi bol olsun! / sevgimle.”

İçinden şehir, şiir ve nehir geçen bir yazı da Nedime KÖŞGEROĞLU’ndan, 28 Kasım 2015 tarihli,

“Şiir nedir diyene ben İmge derim. Çünkü sen şiirsin ve şiir tadında bir gelecek seni bekliyor./ Baban ve anneni tanıdım. Böyle güzel insanların çocuğu olan İmge’nin gözleri Bartın biraz / Yüreği İstanbul / Elleri Afrika, / İmge’sin sen, dünya sana gerçek / Sen dünyayı kucaklayan dilsin / Bu dünya hasta biraz / Sen şifa olmaya geldin, hoş geldin. / İyi ki ben de Bartın’a geldim, seni tanıdım / Sende geleceğe umut bağladım: İmge sen umut, sen yarınsın.”

Kızıma bir not da benden olsun,

“Canım kızım, İmge dünyam benim,

Defterler tut; deftere yaz, yazdır. Yazılı defterler ki en çok korunması gereken; onlar duygularımızın, düşüncelerimizin, içimizdeki insanın parmak izleri…”

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›