43 yıl önce Bartın’da Cumhuriyet coşkusu


Bu makale 2019-07-29 09:06:17 eklenmiş ve 1360 kez görüntülenmiştir.
ÇETİN ASMA

 

Geçmiş yıllarda milli bayramlar Yukarıçarşı’daki Cumhuriyet Alanı’nda kutlanırdı. O yıllarda kutlanan bayramların özlemi içerisindeyiz... “Ahh nerede o coşkulu bayram kutlamaları” diyerek siyah beyaz fotoğraflara bakarak o yılları anımsıoruz.

İlk defa Bartın’da milli bayramlar Asma’da bulunan ve şimdi yerinde yeller esen Orta Mektebin önünde kutlanmaya başlanmıştı. İlk Cumhuriyet Bayramı kutlaması da 1925 yılında Bartın’da Hükümet Caddesi’nde kutlanmıştır.

Sonrasında da Yukarıçarşı’da bulunan ve şimdiklerde restorasyonu yapılarak “Millet Konağı” olarak yeniden hizmete açılan Kırtepe Mektebinin önünden bugünkü Sağlık Müdürlüğü’nün bulunduğu yer dahil olmak üzere geniş bir sahayı kapsayan Kırtepe Mezarlığı’nın kaldırılmasıyla burası 1931 yılında Cumhuriyet Alanı haline getirilmiştir.

Bu tarihten itibaren de milli bayramlar ve kutlamalar burada yapılmıştır.

Bartın’ın ilk Atatürk büstü ise 1937 yılında Bartın Orta Mektebinin bahçesinde bulunan Ortaokul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından yapılmıştır. İkinci Atatürk büstü ise 1955 yılında İstanbul’da Sultanahmet Erkek Meslek Lisesi’nde yaptırılmıştır. Bayramlarda protokol çelenklerinin sunulduğu ve Yukarıçaşı’ya konulan bu Atatürk büstü 1975 yılından sonra kaldırılmıştır.

Şimdi gelelim fotoğrafımıza... Yıl 29 Ekim 1976... Cumhuriyet Bayramı... Yer; dönemin Yukarıçarşı’daki Cumhuriyet Alanı....

Bugünkü Sağlık Müdürlüğü binasının yola bakan tarafı... Bayram kutlamasını izlemeye gelen Barıtn halkı ve protokol bir arada...

Protokoldeki kişiler; soldan Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Ömer Kelepir, dönemin Belediye Başkanı Davut Fırıncıoğlu’na vekaleten bayram kutlamasında yer almıştır.(vefat emiştir)

Ortadaki protokol üyesi; Bartın Kaymakamı Fevzi Baysan’dır. Bartın Kaymakamlığı’ndan Kars Valiliği’ne atanan Baysan, buradan emekli olmuştur. (vefat etmiştir)

Sağdaki protokol üyesi; Bartın Üs Komutanı Deniz Kıdemli Albay Nephan Ardana’dır. (vefat etmiştir)

43 yıl önceki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından sevgilerle...

 

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi