İLK YAZ ÖLÜMLERİ


Bu makale 2019-03-01 09:20:21 eklenmiş ve 1425 kez görüntülenmiştir.
Keramettin Çetin

 

 “Verin ellerinizi dostlar verin,

Uzak limanlara gidiyor gemim.

Verin ellerinizi dostlar verin,

Renklerle sesleri örüyor mevsim.”

 

                                    Rüştü Onur

 

İlkyaz Ölümleri, Zonguldaklı Yazar İrfan YALÇIN’ın 2011 yılında Cumhuriyet Yayınları’ndan çıkan belgesel romanı. İrfan Yalçın, Türk edebiyatına, Ölümün Ağzı, Fareyi Öldürmek, Yorgun Sevda, Cellat Ağlıyor gibi önemli yapıtlar armağan eden; romanları filme de uyarlanan ödüllü bir yazar. Kendisiyle 2010 yılında Bartın Köksal Toptan Anadolu Lisesi "Edebiyat Günleri"nde gerçekleştirdiğimiz söyleşi sürecinde tanışmıştık. O yılki Edebiyat Günlerimizin ana teması, “Birbirini Besleyen İki Alan: Kent ve Edebiyat”; söyleşi konusu da, İrfan Yalçın’ın yeni çıkan kitabı “İçimdeki Zonguldak”tı.  Bartın ve Zonguldak’a dair, anılarla yoğrulan çok duygusal bir konuşma yapmıştı İrfan Yalçın.

İrfan Yalçın ve eşi Özden Abla'yla olan dostluğumuz, o günden bu yana eksilmeden sürüyor. Daha iki hafta önce Bartın’da birlikteydik bu güzel insanlarla. Yine çok güzel anılarımız ve sohbetlerimiz oldu. İrfan ağabeyin kendine has konuşma ve hareketlerini, insan sıcaklığını, zekâ dolu güzel esprilerini unutmak mümkün mü? Ve yüreğindeki Zonguldak ve Bartın sevdasını…

Roman, 1940’lı yıllarda hayatlarının baharında ince hastalıktan (veremden) ölen Zonguldaklı üç şair Rüştü ONUR, Muzaffer Tayyip USLU  ve Kemal ULUSER’in kısacık yaşamlarının belgesel romanı. Onlar gibi Mehmet Çelikel Lisesi’nde okuyan ve sonra öğretmenlik de yapan İrfan YALÇIN’ın şahane romanlarından biri. Kitap, 106 sayfa; iki bölümden oluşuyor. Romanı, yeni çıktığı 2011 yılında kendisini tanımaktan ve dostluğuyla onur duyduğum İrfan Yalçın yaşadığı Muğla/ Köyceğiz’den imzalayıp göndermişti bana. Bir solukta okumuştum. Kitabı okurken, sıcağı sıcağına, notlar almışım üzerine. İlk sayfasına kurşun kalemle şöyle yazmışım: "Çok acıklı, duygusal bir roman. Hüzünlü bir öykü. Anlatılanları sanki kendim yaşamış gibi oldum. Anlatıcı Sevgili İrfan Ağabey, çok usta, çok başarılı. Hele o insan kokan, duygu kokan, doğayla bütünleşen betimlemeler, benzetmeler, imgeler yok mu? Bu eşsiz anlatım karşısında büyülendim! Duru, arı Türkçe ile; yalın, lirik, şiirsel bir anlatım. Toplumsal gerçekçilik, Anadolu, doğa ve insan; duygu yoğun bir anlatım İrfan Yalçın kitaplarının karakteristik özelliği zaten."

Kitaba konu olan 1940’lı yıllar, yokluk, kıtlık ve hastalıklı günler ve durmak bilmeyen keder yağmurları ülkenin. Romanda kenarına notlar alıp işaretler koyduğum, beğendiğim o kadar pasaj var ki… Örneğin Muzaffer Tayyip Uslu’nun “Kan” şiirinin yer aldığı bölüme Orhan Veli tarzı yazmışım. Rüştü Onur’un meşhur “MEMNUNİYET” şiirinin öyküsünün anlatıldığı bölümü çok beğenmişim:

"Rüştü’nün bu ikinci sevinci, kokuya ve renge bürünmüş bir bahar gününden gelen bir başka sevinçle büyüyor. Bir öğleüstü gittiği Fener Mahellesi’nde güzel evler arasından güzel yollarda güzel atlara binmiş güzel kadınlar görüyor; çiçeklerin, ağaçların, kuşların, denizin sesini dinliyor, baygın kokusunu çekiyor içine defnelerin, fundaların, çelik gibi esen bir poyrazı öpüyor: Yeşillikler içindeki küçük bir kaya parçasına dayanıp uzaklarda öten bir kuşun türküsü eşliğinde, “MEMNUNİYET” adlı şiirini okuyor denize bakarak. Bitince , “Her şey ne güzel, ölmemek ne güzel…

Benden zarar gelmez

Kovanındaki arıya

Yuvasındaki kuşa;

Ben kendi halimde yaşarım

Şapkamın altında.

Sebepsiz gülüşüm caddelerde

Memnuniyetimden;

Ve bu çılgınlık delicesine

İçimden geliyor.

Dilsiz değilim susamam

Öyle ölüler gibi

Bu güzel dünyanın ortasında"

Ölüm ve savaş gerçeğinden bahseden aşağıdaki bölüm de çok etkileyici:

Telgrafı okuyunca yorulur gibi oldu Rüştü; ayaktaydı, oturdu. Soğudu içindeki sevinçler. “Anneannem…” dedi yanındakilere, “anneannem ölmüş. İlk ölümü değil bu onunun. Çanakkale’den dönmeyen iki oğluyla kocası her geldiğinde aklına ölürdü hep.” Yanındakiler buz gibi gülümsediler ve hep Rüştü’ye baktılar.

Üç arkadaşın Zonguldak’ta çıkarmayı düşündükleri “Şehir” veya “ Petek” adını taşıyacak edebiyat dergisi hayalleri, küçük yaşta anasız babasız kalıp koca anasının büyüttüğü çocuğun (Amasralı Kemal Uluser’in), Atatürk’e “Beni okut Atam!” diye mektup yazıp Kastamonu Lisesi’nde okumaya başlaması güzel etkili ifadelerle dile getiriliyor.

Romanın ikinci bölümü daha bir romantik, daha bir hüzünlü.

Romanda bahsi geçen “Kanaryam güzel kuşum” şarkısını, romanın etkisiyle, o günlerde internetten indirip defalarca dinlediğimi iyi anımsıyorum.

Mediha’nın hasta eşi Rüştü Onur’un ölümünden üç gün önce başucunda bir ucu yırtık küçük bir kâğıda karaladığı notu okutmasıyla ilgili paragrafın yanına insanın yüreği parçalanıyor.” diye yazmışım:

“Gece ıslak ve yorgun ve ben çamur gibi bir yalnızlık içindeyim. Oysa ne güzel başlamıştık! Sanki her an bir gülün içinden bakıyor, kuşlarla dolu bir kafesin kapısını açıyor, yüzü süt kokan bir bebeği öpüyorduk. Çok, ama çok mutluyduk.”

Bir başka kenar notum: “Evliliklerinin 27. gününde sevgilisi veremden ölüyor. Çok yazık!” İki sayfa sonrasına da, “Karısının ölümünden 25 gün sonra da, Rüştü Onur ölüyor."  Ve final sayfası notum da aşağıdaki şekilde:

Romanın son sayfalarını, son tümcelerini okurken gözlerim doldu, için için ağladım. Bir insanın içinde şarkılar çoğalmasının ve vakti geldiğinde şarkılar bitmesinin ne olduğunu, nasıl olduğunu çok iyi gösteren bir roman.

Bazı insanların yaşamı Rüştü Onur gibi 22 yıl; Muzaffer Tayyip Uslu gibi 24 yıl sürse de, kelebeğin ömrü gibi kısa da olsa yaşamları; yaşamı daha yoğun, daha anlamlı yaşarlar…                                                       

Zonguldak denince, aklıma, Rüştü Onur ve erken yaşta ölen şairler gelir. İçimdeki yağmurlara yeni yağmurlar eklenir.

Kutlarım İrfan Ağabeyi “İlkyaz Ölümleri”ni ve Zonguldak’ı unutturmadığı, “İçimizdeki Zonguldak”ı çoğalttığı için…

Zonguldak denilince aklıma güzel insan, usta romancı İrfan YALÇIN gelir…

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi