Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > YAŞAM > Irmağın yüzeyini botla tarayarak arıyorlar
Irmağın yüzeyini botla tarayarak arıyorlar

Irmağın yüzeyini botla tarayarak arıyorlar

11.07.2018 16:17 12 14 16 18 yazdır
Geçtiğimiz hafta Salı günü Bartın Irmağı’na giren ve tüm çabalara rağmen denize döndürülemeyen yunus, geçtiğimiz gün ortadan kayboldu. Kurumlarla işbirliği halinde yürütülen denize döndürme çalışmaları bu kez de yunusun bulunması için sürdürülüyor.


Nilay Meryem ÇÖMLEK

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Bartın Afet ve Acil Durum İl Müdürü Nurhan Doğruöz, “Ekiplerimiz arama çalışmalarına devam etmektedir.” dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden talep edilen ve yunus balıkları konusunda uzman Veteriner Hekim Erdem Danyer ise Karadeniz’de yaşayan 3 yunus türünün ulusal ve uluslararası antlaşmalarla koruma alındığını ve nesillerinin de tehlike altında olduğunu belirtti.
Bartın Irmağı’na giren yunus ortadan kayboldu. Ekipler, yunusu arama çalışması başlattı. Yunusu bulmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Bartın İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nurhan Doğruöz, yaklaşık 10 gündür süren yunusu denize döndürme çalışmalarıyla ilgili olarak bir açıklamada bulunarak şunları söyledi:


“İlimiz Boğaz Mevkiinden Bartın ırmağına Yunus balığı girmiş olup balığın kanlı ırmak mevkiinde denizden 10-11 kilometre içeride ırmakta görüldüğü ihbarı 3 Temmuz 2018 tarihinde İtfaiye Müdürlüğü’nden ‘122 ALO AFAD’ a bildirilmiş, AFAD Ekibi yunusun görüldüğü bölgeye intikal etmiştir. Konu ile ilgili İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Orman Su İşleri Şube Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı haberdar edilerek AFAD’ a ve Bartın İtfaiye Müdürlüğüne ait 2 adet Zodyak bot ile AFAD ve Sahil Güvenliğin dalgıç personelleri yunusun ırmaktan denize yönlendirilmesi ile ilgili çalışma yapmıştır. Yunus balığının ırmaktan denize yönlendirme çalışması AFAD, Sahil Güvenlik ve Bartın İtfaiye Müdürlüğü ekiplerince 4 Temmuz 2018 tarihinde de devam etmiş ancak sonuç alınamamıştır.


“Yönlendirme çalışmaları sürdürüldü”


Konu ile ilgili İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Arda Tonay ile irtibat kurularak alınan bilgiler doğrultusunda çalışmalara yön verilmiştir. Bu kapsamda öncelikle, yoğun bir trafiği olan Orduyeri Köprüsünün araç geçişi sırasında ırmağa yaydığı titreşimlerden dolayı yunus balığının bu alanı kapalı olarak algılayabileceği, araç trafiğinin kapatılarak çalışmaların sürdürülmesi istenilmiş, 4-5-6 Temmuz 2018 tarihlerinde Orduyeri Köprüsü 02.00-05.30 saatleri arasında Trafik Şube Müdürlüğünce araç trafiğine kapatılarak, AFAD ve Bartın İtfaiye Müdürlüğüne ait botla AFAD, Sahil Güvenlik ve İtfaiye Müdürlüğü personelleri ile demir çubuklara vurup ses çıkararak yönlendirme çalışmaları sürdürülmüştür.
“Irmak tarandı ve derinlik ölçümü yapıldı”


Çalışmalar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden talep edilen ve yunus balıkları konusunda uzman Veteriner Hekim Erdem Danyer kontrolünde devam etmiş ancak yunusun 50 metrelik bir alandan daha ileriye yönlendirilmesi mümkün olmamıştır. 9 Temmuz 2018 tarihinde sabah saatlerinde yapılacak çalışmalar için bölgeye giden ekiplerce yunus ırmakta görülememiş, AFAD ve İtfaiye Müdürlüğüne ait bot ile ırmak yüzeyi taranmış, Sahil Güvenlik Ekiplerince ırmak derinliği ölçümü yapılmıştır.”


Danyer: “Arama çalışmalarına devam ediyor”


Konu ile ilgili açıklama yapan Veteriner Hekim Erdem Danyer ise devam eden çalışmalarla ilgili olarak “Yunuslar çeşitli sebepler ile ırmaklara ve derelere girmektedir. Genellikle kendileri denize geri dönseler de zaman zaman geri dönüş sırasında önlerine çıkan engellerden dolayı yardıma ihtiyaç duyabilmekteler. 3 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ihbar sonucunda Afalina ırkı yunusu geri döndürme çalışılmalarına başlanmıştır. Irmakta görüşün sıfır olması ve dibinin balçık olması kurtarma çalışmalarını zorlaştırsa da AFAD ekipleri yunus için en zararsız yöntem olan demir çubuklar ile ses çıkartarak oluşturulan ses duvarı ile sürükleme yöntemini denemişlerdir. 8 Temmuz 2018 tarihinde çalışmalara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü de katılmış ve yakalama için hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır. Yapılan gözlemlerde yunusun sakinleştiği, yarasının, dış parazitinin olmadığı belirlenmiştir. Irmak tabanın yapısı derinlikölçer cihazlar ile araştırıldıktan sonra yunusun yakalanması için planlar yapılmıştır. Yunusun 7 metre derinlikteki, balık bulunan bir çanakta bulunduğu anlaşılmıştır. Aynı akşam çalışmalar sürdürülmüş ve 9 Temmuz 2018 tarihinde yunusun bulunduğu çanaktan ayrılmış olduğu anlaşılmıştır. AFAD ekipleri halen ırmak yüzeyini botla tarayarak arama çalışmalarına devam etmektedir.” dedi.


“Nesilleri tehlike altında”


Karadeniz’de yaşayan 3 yunus türünün ulusal ve uluslararası antlaşmalarla koruma alındığını ve nesillerinin de tehlike altında olduğunu belirten Danyer, “Karadeniz’de üç tür yunus yaşamaktadır; Mutur, Tırtak ve Afalina. Muturlar kıyısal ve küçük bir tür en fazla 1.5m boyunda, genellikle insan ve teknelerden uzak duran narin bir türdür. Afalinalar da kıyısal olmakla birlikte en sık görülen en iyi bilinen türdür. Tırtaklar ise genellikle açık denizde bulunan büyük sürüler oluşturabilen yan tarafında karakteristik V şekli bulanan bir türdür. Üç tür de ulusal ve uluslararası antlaşmalarla koruma altında olup nesilleri tehlike altındadır.” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri