Ecen Sigorta
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > İnönü’ye Bartın’da şoförlük eden Rasih Kaptan
Çetin ASMA

İnönü’ye Bartın’da şoförlük eden Rasih Kaptan

09.01.2018 09:31 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


10 Kasım 1938’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin ardından Cumhurbaşkanı olarak İsmet İnönü seçilir. İnönü, Atatürk’ün vefatından sadece 1 ay sonra hayattayken Atatatürk tarafından kullanılan Savarona yatı ile İstanbul’dan İnebolu’ya kadar Karadeniz limanlarını gezer.

İstanbul’a dönüşü sırasında 11 Aralık 1938 Pazar günü, Savarona yatı ile Amasra Limanı’na gelir. O dönem şimdiki gibi büyük yat ve gemilerin yanaşabileceği liman olmadığından Amasra açıklarında demirleyen Savarona yatından kayık ile Limana gelen İnönü, burada dönemin Zonguldak Valisi Halit Aksoy başta olmak üzere Bartın Belediye Başkanı aynı zamanda Halkevi Başkanı da olan Bartın Gazetesi’nin kurucusu ve başyazarı gazeteci İbrahim Cemal Aliş ve Bartın Orta Mektebi Müdürü İhsan Atukeren, Bartın Kaymakamı ve diğer bürokratlar ile çok sayıda vatandaş tarafından büyük bir coşku ile karşılanır.

Amasra halkı ile buluşan İnönü, şimdi yerinde yeller esen dönemin tarihi Hükümet Konağı’nda ağırlanır. Yanındaki heyetle Amasra’nın tarihi yerlerini gezer ve ayrıntılı bilgiler alır.

Günübirlik olan bu ziyarette incelemelerini tamamladıktan sonra Bartın Belediye Başkanı Aliş, İnönü’den bir ricada bulunur. Aliş, “Paşam, Bartın halkı da sizi hasretle bekliyor” der. Bunun üzerine ise İnönü, yanındakilere dönerek, “Ne dersiniz? Gidelim mi?” diye sorup “Uygundur Paşam” yanıtını aldıktan sonra arabalara binilerek Bartın’a doğru yola çıkılır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’yü Bartın’a, ilimizin en eski şoförlerinden biri olan merhum Rasih Kaptan, hususi otomobiline bindirerek Bartın’a getirir.

İnönü’nün bindiği aracı Karaçay mevkiinde Bartın Halkevi’nin atlı kolu karşılar. İnönü’nün aracı kendisine eşlik eden atlılar ile birlikte Orduyeri Köprüsü’ne kadar gelir. Burada da İnönü’yü Orduyeri İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri karşılar. Bu sırada İnönü’nün geçişi için Orduyeri Köprüsü’ne halılar da serilmiştir. Bir müddet burada vatandaşlarla sohbet eden İnönü, daha sonra Bartın’a geldiği otomobile binerek Tersane Caddesi’ne gelir. O yıllarda Bartın’da oldukça ilerlemiş olan ahşap tekne ve gemi yapım atölyelerini denetler ve yetkililerden konu hakkında bilgiler alır.

Buradan da şehir merkezinde bulunan Hükümet Konağı’na geçen İnönü, Kaymakamlık makamını da ziyaret eder. O dönem Bartın Kaymakamı olan Hamit Erkan’dan Bartın hakkında bilgiler alan İnönü, daha sonra Bartın Orta Mektebi’ni ziyaret eder. Burada da Orta Mektebin efsane Müdürü İhsan Atukeren’den bilgiler alan İnönü, kahvesini de burada içer. Bu sırada Orta Mektep öğrencilerden Mehmet Coşkun (Fotoğrafçı Coşkun) İsmet İnönü’nün karakalem portresini çizerek kendisine hediye eder. İnönü de imzaladığı portreyi Mehmet Coşkun’a geri verir. Bu karakalem portre halen Samancıoğlu Müzesi’nde sergilenmektedir.

Cumhurbaşkanı İnönü’nün sonraki durağı ise yine Rasih Kaptan’ın kullandığı otomobil ile Yalı’daki Tahmil Tahliye İskelesi olur. İnönü burada kendisi için hazırlanmış olan Bankoğlu ailesine ait tekne ile Bartın Irmağından Boğaz mevkiine gelindiği sırada, Bartın Irmak Klavuzu Hacı Davut’tan boğaz hakkında ayrıntılı bilgi alır. Boğaz’da bulunan PTT Binası’nda bir müddet dinlenen İnönü, daha sonra tekrar aynı tekneye binerek İnkumu açıklarında demirlemiş olan Savarona yatına ulaşır. Teknede kendisine Bartın Belediye Başkanı İbrahim Cemal Aliş eşlik eder. Bu sırada İnönü, Aliş’e Bartın’ın sosyo ekonomik ve toplumsal yaşamına ilişkin pek çok soru sorup ilimizi tanımaya çalışır.

İnönü’yü bu gezide başta Cumhuriyet Gazetesi’nin foto muhabiri Namık Görgüç olmak üzere Cumhuriyet Gazetesi’nin diğer gazetecileri takip eder. Haberlerini de Cumhuriyet gazetesinde yayınlarlar.

Bartın’dan Savarona yatı ile Zonguldak’a giden İnönü, buradan da tren ile Ankara’ya ulaşır.

Ankara’ya dönen İnönü, Cemal Aliş’in kişiliğinden ve verdiği bilgilerden etkilenmiş olacak ki, 1939 yılında Aliş’i Sinop Milletvekili yapar ve Aliş, 1943 yılına kadar bu görevde bulunur.

Bugün sizlere bu sayfada sunmuş olduğumuz bu iki fotoğraf karesi, İsmet İnönü’yü otomobili ile Bartın’a getiren ve gezdiren merhum Rasih Kaptan’dan torunu Erhan Kaptan’a intikal ediyor. Biz de kendisinden aldığımız bu fotoğrafları sizlerle ilk defa paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu fotoğraflar için Erhan Kaptan’a teşekkürleri bir borç bilirim.

 


Cumhurbaşkanı İnönü, Amasra Hükümet Konağı’ndan ayrılırkenİnönü’yü Amasra’dan Bartın’a getiren araç, Yalı mevkiindeki Tersane Caddesi’ndeİnönü’yü Bartın’a getiren ve ilimizde gezdiren araç

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.