Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > GÜNDEM > İmar Barışı’nda başvurular başladı!
İmar Barışı’nda başvurular başladı!

İmar Barışı’nda başvurular başladı!

09.06.2018 17:22 12 14 16 18 yazdır
"İmar Barışı" olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruların, e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, kamuoyunda "İmar Barışı" olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruların, e-Devlet üzerinden alınmaya başlandığını bildirdi.

Özcan, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Düzenlemenin 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsadığına dikkat çeken Özcan, bu kapsamda Yapı Kayıt Belgesi’ne başvuruların, e- Devlet sistemi üzerinden 8 Haziran tarihi itibariyle resmen başladığını duyurdu. Özcan, başvurularda vatandaşların kendi rızasıyla müracaatı ve kendi beyanının esas alınacağını ifade ettiği açıklamasında vatandaşlardan müracaatta istenen bilgileri ise şöyle sıraladı:

 

Gerekli olan bilgiler

 

"E-devlet şifresi, geçerli bir cep telefonu numarası ve e-posta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare), yapıdaki konut ve işyeri sayısı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (ilgili belediyeden alınabilecek), yapının bulunduğu arsanın alanı, varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (metrekare), yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek), imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. Fotoğrafların dosya formatının 'jpg, jpeg veya png' olması gerekiyor."

 

Kim ne kadar ödeyecek?

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, vatandaşların başvuru işlemini tamamladıktan sonra 24 saat içerisinde SMS veya e-mail yoluyla kendilerine bilgilendirme yapıldığını da bildirdi. Özcan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bunun üzerine Yapı Kayıt Belgesi başvuru bedelini yatırılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak.

 

Bedel, 31 Aralık’a kadar yatırılabilecek

 

Yapı kayıt belgesinin bedeli, en son 31 Aralık 2018 tarihinde kadar yatırılabilecek. Vatandaşlar başvuruyu yaptıktan sonra hemen bedelini yatırmaları halinde yine 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgelerini e-Devlet üzerinden alabilecek. Belge için müracaatların son başvuru tarihi, 31 Ekim 2018 olarak belirlendi.

Bu kapsamda İmar Barışı başvurusunun başladığı il günde Müdürlüğümüze gelen yaklaşık 160 vatandaşımıza personelimiz tarafından konuyla ilgili bilgilendirme yapılmıştır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri