Ecen Sigorta
23 Eylül 2018 Pazar
Anasayfa > EKONOMİ > HGS varsa da ceza yiyebilirsin!
HGS varsa da ceza yiyebilirsin!

HGS varsa da ceza yiyebilirsin!

26.12.2015 10:14 12 14 16 18 yazdır
Gişelerden yaptığınız kaçak geçişleri umursamıyorsanız size tavsiyemiz plakanızı sorgulatın. Çünkü bir araba parası cezası olanlar bile var.


Araç sahipleri dikkat! Bu zamana kadar HGS borç sorgulaması yapmadıysanız mutlaka yapın. Çünkü her an aklınızın ucundan dahi geçirmediğiniz sürpriz bir rakam ile karşı karşıya kalabilirsiniz? Bunun bir örneği Bartınlı sürücü M.A.O.'ın başına geldi. Aracına kayıtlı HGS'si olmasına karşın üst üste kaçak geçiş yaptığı şeklinde tutulan kayıtlar nedeniyle bin 443 TL 75 kuruş ceza ile karşı karşıya kalan M.A.O. soluğu HGS'yi aldığı PTT'de aldı. Hem PTT'ye hem de Karayolları Genel Müdürlüğü'ne cezaya itiraz ettiğine ilişkin dilekçe gönderdi. Aynı durumda Bartın'da pek çok sürücü olduğu ve onların da itiraz dilekçelerini ilgili kurumlara gönderdikleri öğrenildi.

Otoyol ve köprü geçişlerinde kartı olmayan ya da olup da bakiyesi yetersiz veya arızalı olan binlerce araç sahibine Karayolları Genel Müdürlüğü'nden açıklanan rakamlara göre 1 milyar lirayı aşkın ceza kesildi. 2015 yılı rakamları ise henüz daha belli değil.


1 yıllık süre doluyor


Ancak bu aydan itibaren 2014 yılında kesilen cezalarla ilgili 1 yıllık yasal süre doluyor ve tebligatlar gönderilmeye başlanıyor. Eline tebligat ulaşanlar ya da internet üzerinden ceza sorgulaması yapanlar ise şaşkın! Çünkü inanamayacaksınız ama karşısında 1 yıllık HGS cezasının 40 bin TL olduğunu gören bile var.


Sürücüler büyük bir hataya düşüyor!


''Nasıl olur da 1 yıl içinde bu kadar yüksek rakamlı ceza gelir'' diye yaptığımız araştırmada 2012 yılında köprü ve otoyollardaki gişelerden geçiş sürelerini hızlandırmak ve sistemi tek bir çatı altında toplamak üzere hayata geçirilen Hızlı Geçiş Sistemi HGS'de sürücülerin çok büyük bir hataya düştüğü görüldü.


 


Gişedeki rakamın 11 katını unutun


HGS kartı olmayanların veya kartı olduğu halde bakiye yetersizliğinden veya farklı bir sebepten ötürü kaçak geçiş muamelesine tabi tutulan ülke genelindeki binlerce sürücü gişeden geçiş ücretinin 11 katını ceza olarak ödeyeceğini zannediyor. Ancak durum gerçekte öyle değil.


Yönetmelikte var


Karayollarının HGS yönetmeliğinde geçişi ücretli olduğu halde ücret ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerine o güzergâhın en uzun mesafesine ait geçiş ücretinin 11 katı tutarında idari para cezası verileceği ve bu en uzun mesafenin ücret ödemeden çıkış yapılan gişelere en uzak mesafede olan gişenin dikkate alınarak belirleneceği belirtiliyor.


11 değil 80 katı


Hal böyle olunca da örnek vermek gerekirse sebebi ne olursa olsun Gerede gişelerden kaçak geçiş yapmış bir sürücü Akıncı gişelerden çıkış yapmış olsa bile normalde ödemesi gereken 1.80 TL'nin 11 katını değil, Anadolu otobanının en uzak ve son gişesi olan İstanbul sınırındaki Sultanbeyli gişesinden çıkış yapmış gibi 15 TL'nin 11 katını ödemek zorunda kalıyor. Bu da cezanın miktarını tam 80 katı olan 165 TL'ye çıkartıyor.  Aynı şekilde Akıncı gişelerden kaçak giriş yapan biri ise yine İstanbul gişeleri baz alınarak 13.50 TL'nin 11 katını ödemek zorunda kalıyor.

 

Şoke oldular


İşte bu durumun farkında olmadan gişelerde gördüğü rakamın 11 katını ödeyeceğini düşünerek rahatlıkla kaçak geçiş yapan sürücüler 2014 yılında kesilen cezalar ile ilgili yollanan tebligatlar çerçevesinde ya da yaptıkları internet sorgusunda gördükleri rakamlar karşısında adeta şoke oldular.

 

HGS'den ağır ceza!


Bartın'da yaşayan M.A.O. aracında HGS bulunmasına rağmen Ankara'ya giderken Gerede gişelerinden otoyola giriş yaptı. Bu sırada gişe HGS cihazını okumadı ve kaçak geçiş uyarısı yapıldı. Sürücü HGS'si ve HGS'sinde para olduğu için bunu umursamadı. Akıncı gişelerinden de çıkış yaparken yine gişe HGS'yi okumadı. Normalde Gerede-Akıncı arası 1.85 TL iken, HGS'nin okumaması üzerinde kaçak geçiş yapılmış sayılarak en uzun mesafe ücreti olan 14.25 yansıtıldı. Buna da 142.50 TL idari para cezası uygulandı. 1.85 TL olması gereken miktar bir anda 156.75 TL'ye çıktı. Sürücü bu şekilde kendisine 9 adet kaçak geçiş adı altında idari para cezasının uygulandığını ifade etti. Kendisine 1 yıl sonra 1.443 lira 75 kuruş idari para cezası uygulanmasının hukuka aykırı olduğunu belirten M.A.O., "Karayolları Akıncı Otoyol Bakım İşletme Şefliği HGS K.K.M. adresine itirazda bulundum. HGS okunmuyorsa, bu HGS'yi şahsıma veren PTT Şubesi ile gişelerden sorumlu Karayollarıdır. Bunun kusuru tarafıma yüklenmek istenmektedir. Bunu asla kabul etmiyorum. Tüm hukuki haklarımı saklı tutarak Karayollarına itiraz dilekçesi yolladım. Onların belirtikleri tarihlerde normal geçiş ücretlerimi karşılayacak bakiye HGS kartımda mevcuttu. Kendileri HGS'nin okunmaması üzerine kaçak geçiş iddiasında bulunarak en uzak mesafeyi baz almışlar. Bu onların sorumluluğundadır. Cezanın iptalini istedim. Bakalım, ne olacağını hep birlikte göreceğiz" dedi.


15 gün ödeme süresi


Kesilen cezaların tebliğinden itibaren araç sahiplerinin ilk 7 gün itiraz hakkı bulunuyor. Tebliğden sonra 15 gün içinde ise borcun ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde maaşa haciz konulması gibi farklı yasal süreçler devreye giriyor.


10 milyonu aşkın araç kaçak geçti


2014'te 3 milyonu OGS, 7,5 milyonu HGS gişelerinden olmak üzere 10 milyon 463 bin araç kaçak geçiş yaptı. Bu araçlara 1 milyar 162 milyon lira para cezası kesildi. 2015 yılı rakamları açıklanmadı. Aracının HGS borcu olup olmadığını öğrenmek isteyenler internet üzerinin ''HGS borç sorgulama'' ekranından bu işlemi yapabiliyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri