Abdipaşa’lıları ayı korkusu sardı!

Abdipaşa Belde Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Kadıoğlu ve Ulupınar Mahalle’lerinde yaşayan vatandaşlar, son dönemde artış gösteren ‘ayı tehdidi’ nedeniyle evlerinden çıkarken kordu dolu anlar yaşıyorlar.
Bu haber 2022-06-17 10:00:06 eklenmiş ve 514 kez görüntülenmiştir.

 

Sözkonusu tehdit ile ilgili endişeyi dile getiren aslen Ulupınar doğumlu olan ancak gemi makinisti olduğu için ikamet ettiği İstanbul’da da memleketinin sorunları ile yakından ilgilenen Necdet Kuşçuoğlu, konu ile ilgili tespit ve şimdilik karşılıksız kalan girişimleri hakkında bilgiler verdi. Çevre ve doğaya olan sevgi ve duyarlılığını Greenpeace üyeliği ile de perçinleyen İstanbul Abdipaşa Beldesi ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği (ABDİPAŞA-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Kuşçuoğlu, konuya ilişkin bilgi verirken endişelerini şöyle dile getirdi:

 

Saldırılar son dönemde arttı

 

“Geçtiğimiz günlerde Kadıoğlu Mahallesi'nden Ramazan Kadıncı adlı bir vatandaş kendi tapulu arazisinde hayvanlarının başındayken ayı saldırısına uğradı. Vücudunun değişik yerlerine 60’a yakın dikiş atıldı. Yine yakın geçmişte başka bir vatandaşımızda aynı bölgede ayı saldırısına uğramış, Bartın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne bu olay aktarılmıştı. Başka bir vatandaşın arı kovanların ayılarca tarumar edildi. Bir başkasının ise inekleri ile diğer hayvanlarının telef oldu. Ancak her iki olayda da herhangi bir kurum tarafından bu zararlarının karşılanmayacağı bilen vatandaşlar şikayet dahi edemediler. Yine bir iki gün önce, mahalle aralarında gezen ayıların vatandaşlar arasında korku yarattığını bölge sakini eş dost ve akrabalarımızdan duyduk.

Yaz geldi, artık büyükşehirlerde yaşayan ve memleket hasreti çeken benim gibi Bartınlılar köylerine gidecek, Okullar kapanıyor, belki de çocuklarını gönderecekler. Önümüz Kurban Bayramı… Bölgemizde insan popülasyonu daha da artacak. Ancak şimdiden herkesi ayı korkusu sarmış durumda. Vatandaşları kimler nasıl koruyacak olası bir ayı saldırısından/ Bu soruları yönelttiğimizde yetkililere “Herhangi bir tehdit yok, gelebilirsiniz” yanıtını alıyoruz ama tehdidi bizzat duyuyor, öğreniyor ve endişe ile karşılıyoruz. Yetkililerden gerekirse kamera ve insansız hava araçları ile ayıların takip edilmesini, mümkünse yakalanarak insanlardan uzak bölgelere nakillerini istediğimizde ise yeterli teçhizat ve ekip olmadığı yanıtını alıyoruz. İlgili kurumları bir can kaybı yaşanmadan bir vatandaş olarak derhal göreve davet ediyorum.”

 

TOLGA AKINER

ETİKETLER : Bartın Abdipaşa Ulupınar Mahallesi Kadıoğlu Mahallesi ayı tehdidi ayı saldırısı Necdet Kuşçuoğlu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›