Bartın Platformu: “Hattat, kömürü paravan olarak kullanıyor”

Bartın Platformu, Hattat Holding'e bağlı olarak Amasra’da faaliyet gösteren HEMA A.Ş.’nin Tarlaağzı köyündeki tesisi önünde, şirketin kurmak için başvurduğu Lavvar Tesisi ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için açılan davanın keşfi sırasında bölge sakini köylülerle birlikte eylem düzenledi. Platform adına yapılan açıklamalarda, Mehmet Hattat’ın tüm söylemlerinin aksine termik santral hayalinden vaz geçmediği savunulurken, bölgemizin ve ülkemizin bir değeri olan kömürün çıkarılarak ekonomiye kazandırılmasına asla karşı olunmadığı, ancak kömürün termik santral kurulumu için paravan olarak kullanılmasına da asla müsaade edilmeyeceği vurgulandı. Platform üyeleri, yıllar önce yapılan rödovans anlaşmasının şartlarını yerine getirmeyen ve 18 yıl geçmesine rağmen hala 1 kg dahi kömür çıkartmayan Hattat Holding’den sahanın alınarak TTK’ya verilmesi talebini de yinelediler.
Bu haber 2022-06-16 17:09:07 eklenmiş ve 437 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Platformu, her ne kadar Hattat Holding’in sahibi Mehmet Hattat, “Termik santral fikrimden vaz geçtim, kömür çıkaracağım” dese de, kendisini pek inandırıcı bulmuyor olacak ki, termik santral mücadelesinden asla taviz vermiyor. 

 

Keşif gününde eylem vardı

 

Hatırlanacağı üzere; Hattat Holding, kullanım hakkını bulundurduğu Amasra B sahasından çıkarılacak kömür için kurmayı planladığı Lavvar Tesisi ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuş, Bakanlık da yaptığı inceleme sonrasında “ÇED Gerekli Değildir” kararı vermişti. Sözkonusu karar başta Bartın Platformu olmak üzere yıllardır Bartın’ın ve Amasra’nın doğasını korumak adına mücadele veren herkesin tepkisine neden olmuş, Platform, ‘kararın iptali’ istemiyle dava açmıştı. İşte önceki gün bu davaya ilişkin Mahkeme tarafından atanan bilirkişinin keşif günüydü. Bu nedenle duyarlı tüm Bartın halkına bir çağrı yapan Bartın Platformu, herkesi HEMA’nın Tarlaağzı Köyü’ndeki tesisleri önüne termik santral ile ilgili kararlı duruşu bir kez daha göstermek için davet etti.

 

 

CHP ve Memleket Partisi de destek verdi

 

Öyle de oldu. Başta Tarlağzı ve Gömü köylerinin muhtar ve sakinleri olmak üzere çok sayıda Bartın ve Amasra sevdalısı HEMA önünde toplandı. Bartın Platformu’nun çağrısına uyarak eyleme destek verenler arasında CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, Memleket Partisi Bartın İl Başkanı Mustafa Çelik ve Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’nın yanı sıra Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır da vardı.

Sabah erken saatlerde Lavvar tesisinin kurulmak istendiği yere giden Mahkeme heyeti, HEMA yetkililerinin mihmandarlığında bölgede incelemelerde bulundular. Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış ve Platform avukatları, kısa bir gerginliğin ardından şirket çalışanlarının karşı çıkmasına rağmen keşifte yer aldı ve incelemeleri Platform adına gözlemlediler. Bu sırada Bartın Platformu’nun çağrısıyla bölgede toplanan Bartın Platformu üyeleri ve destekçileri basın açıklaması ve sloganlarla termik santrale karşı olduklarını bir kez daha nedenleri ile birlikte dile getirdiler.

 

 

Jandarma sıkı tedbir aldı

 

Aynı saatlerde çok yakın bir noktada, HEMA tarafından işe alınma vaadi ile çağrılan bir grup vatandaşın toplanması, olası bir provokasyona karşı Jandarma ekiplerini de harekete geçirdi. Bilirkişinin incelemesini bitirmesi beklenirken sık sık “Hattat defol, bu memleket bizim”, “Termik santral istemiyoruz” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diye sloganlar atan Platform üyeleri ile diğer grup ve şirket çalışanları arasında adeta kalkan olan Jandarma’nın aldığı tedbirler istenmeyen durumların yaşanmasının önüne geçti.

 

“İptalle sonuçlanacağını düşünüyoruz”

 

Yaklaşık 1 saat süren keşif çalışmasının ardından Platform üyelerinin bulunduğu alana gelen Bartın Platformu Avukatlarından Engin Uzun, Bilirkişi heyeti ile birlikte Lavvar Tesisi yapılmak istenen bölgeyi gezerken dava ile ilgili iddiaları sunduklarını söyledi. Av. Uzun, şirket tarafından hayali kurulan termik santralin bir parçası olduğunu savunduğu Lavvar Tesisi için “ÇED gerekli değildir” kararı verildiğini anımsatırken, “Aynı karar 15 Ocak 2015 tarihinde de verilmişti. Zonguldak İdare Mahkemesine açmış olduğumuz iki davada daha sonra 2018 yılında açmış olduğumuz ‘ÇED Olumlu’ kararını iptal ettirdiğimiz gibi yine bu süreci iptalle sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz” dedi.

 

 

Atmış: “Burayı TTK alsın”

 

Bilirkişi ile incelemeye katılan Platform Sözcüsü Prof. Dr. Atmış da yaptığı açıklamada, Mehmet Hattat’ın çok arzuladığı termik santral fikrinden vaz geçmediğini bu nedenle de ‘hileli’ olarak nitelendirdiği farklı yöntemlerle amacına ulaşmaya çalıştığını öne sürdü. Konuşmasında ne Bartın Platformu’nun ne de Bartın ve Amasra halkının yer altındaki zenginliğimiz ve bölge insanının uzun yıllardır ekmek kapısı olan kömürün çıkarılmasına karşı olmadığını özellikle vurgulayan Atmış, “Termik santralden vazgeçtim” diyen Hattat’ın Lavvar Tesisi’ni termik santral için paravan olarak kurmak istediğini öne sürdü. Buna gerekçe olarak da normalde 35 yıl ömür biçilen Lavvar Tesisi için ancak 1 yıllık kömür için kullanılabilecek sadece 5 dönümlük orman arazisi için başvuruda bulunularak bunun Orman İşletme tarafından kabul gördüğünü gösteren Atmış, “Artık bu hilelerden, halkı yanıltmalarından bıktık. Buradaki sahayı Türkiye Taş Kömürü Kurumu alsın ve kömürü çıkarsın. Yöredeki insanlarımızı da işe alsın. 4-5 bin gencimizi işe alarak burada çalıştırsın. Biz kömüre karşı değiliz. Biz bu lavvar tesisinin de buradaki kömür ocağının da termik santral için paravan olarak kullanılmasına karşıyız. Biz burada yer altında yatan taşkömürümüzün 17 yıldır Hattat’ın elinde heba olmasına karşı olduğumuz için bu davaları açtık.”

Basın açıklamasına destek veren bazı muhtar ve stk temsilcilerinin de görüşlerini açıklamasının ardından Bartın Platformu’nun eylemi olaysız bir şekilde sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Amasra Hattat HEMA Hattat Holding termik santral lavvar tesisi keşif Bartın Platformu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›