Kalaycı tepkisi, CHP ve Memleket Partisi’ni birleştirdi!

Cumhuriyet Halk Partisi Bartın İl Başkanı Selim Karakaş ve Memleket Partisi Bartın İl Başkanı Mustafa Çelik, hafta sonunda Akçamesçit’deki Özel İdare Tesisleri’nde düzenlenen toplu açılış ve engelli araçlarının teslim töreninde protokol kuralları hiçe sayılarak bir devlet kurumu töreninde AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın konuşmasını eleştirdiler. Çelik, Kalaycı’nın böyle törenlerde konuşmasının haksız rekabete neden olduğunu savunurken, Karakaş ise “Türkiye Cumhuriyeti Parti Devleti oldu da bizim mi haberimiz yok. Devleti yönetenlerin bu rezalete dur demesi gerekmiyor mu?” diyerek Valiliğin Protokol Müdürlüğü başta olmak üzere yetkilileri göreve çağırdı.
Bu haber 2022-06-14 12:08:48 eklenmiş ve 532 kez görüntülenmiştir.

 

Çelik: “Haksız rekabet”

 

Konuya ilişkin olarak ilk tepki Memleket Partisi Bartın İl Başkanı Çelik’ten geldi. Çelik, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak geçtiğimiz Cumartesi günü Bartın İl Özel İdaresi’nce Akçamescit’te gerçekleştirilen törende AK Parti İl Başkanı Kalaycı’nın konuşmacı olarak kürsüye çıkmasına tepki gösterdi. Devlet kurumunun töreninde iktidar partili il başkanının konuşmasının siyasette haksız rekabete neden olduğunu savunan Çelik, şu görüşleri dile getirdi:

 

 

“Bartın İl Özel İdaresi bir devlet kurumudur. Orada Vali, Milletvekili, İl Özel İdare yetkilileri programlarda konuşabilir. Ancak bir siyasi parti İl Başkanı konuşamaz. Siyaset yapamaz. İl Özel İdaresi bir siyasi partinin şov yeri değildir. O zaman diğer siyasi parti il başkanları nasıl yarışacak? Diğeri devlet kurumunu kullanıyor. Haksız bir rekabettir bu İl Özel İdare yetkilileri ise diğer siyasi partileri yok sayması hiç etik bir davranış olmamıştır” ifadelerine yer verdi.

 

Karakaş: “Parti Devleti mi olduk?”

 

AK Parti İl Başkanı Kalaycı’ya bir tepki de CHP Bartın İl Başkanı Karakaş’tan geldi. Ancak Karakaş’ın tepkisini dile getirirken dil biraz daha ağır oldu. Karakaş, Kalaycı’nın katıldığı neredeyse bütün programlarda devlet protokolünün göz ardı edildiğini öne sürerken devleti yönetenleri ‘rezalet’ olarak nitelendirdiği bu duruma bir ‘dur’ demeye çağırdı. Karakaş, törenden kısa bir süre sonra sosyal medya platformu Facebook’a törende çekilen bazı fotoğraflar ile birlikte şu açıklamayı koydu:

 


“Türkiye Cumhuriyeti Devleti Parti Devleti Oldu da bizim mi haberimiz yok? Devleti temsil edenleri göreve davet ediyorum. Son dönemde Kamu Kurumlarının düzenlediği programlarda Devlet Protokol'ü neden göz ardı edilmektedir. Bartın Valiliği Protokol Müdürlüğü görevini mi yapamıyor ya da AKP İl Başkanı Turhan Kalaycı haddini mi bilmiyor? Bu durum her yeni program da Kamu vicdanını yaralamaya devam ediyor. Devleti yönetenlerin bu rezalete dur demesi gerekmiyor mu? Devletin kurumsal kimliğini neden AKP İl Başkanının ayakları altında ezdiriyorsunuz” dedi.

 

Protokolde nedir; nasıl uygulanır?

 

CHP Bartın İl Başkanı Karakaş, protokolün; “Yurt içinde ve yurt dışında, devlet ve diplomasi alanındaki törenlerde, resmi ilişkilerde ve sosyal yaşamda uyulması gereken kurallar bütünü olduğunu anımsatırken, “Kişiye, kuruma ve devlete hak ettiği ve layık olduğu itibarı göstermek ve bireysel, kurumsal, ulusal onuru ve saygınlığı korumaktır. Sosyal alanda görgü ve nezaket kuralları gerekliliktir. Kamusal alanda protokol kuralları uygulanır ve zorunluluktur. Protokolde düzey eşitliği, denklik ve karşılıklılık uygulanır” dedi.

ETİKETLER : Bartın AK Parti CHP Memleket Partisi Turhan Kalaycı Selim Karakaş Mustafa Çelik protokol krizi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›