Eski pazarlara özlem giderek artıyor!

Yaz geldi, Bartın Galla Pazarı’nda tezgâhlar şenlendi. Ancak tezgâhlardaki şenlik üreticiler ve vatandaşlara yansımış değil. Çünkü fiyatlar, başta akaryakıt olmak üzere maliyetlerdeki hızlı artış nedeniyle hala çok yüksek.
Bu haber 2022-06-11 10:42:51 eklenmiş ve 537 kez görüntülenmiştir.

 

Yaz geldi, Bartın Galla Pazarı’nda tezgâhlar şenlendi. Ancak tezgâhlardaki şenlik üreticiler ve vatandaşlara yansımış değil. Çünkü fiyatlar, başta akaryakıt olmak üzere maliyetlerdeki hızlı artış nedeniyle hala çok yüksek, Vatandaş gönlünce ihtiyaçlarını karşılayamamaktan, üretici ise malının tamamını satamamaktan şikâyetçi.

Galla Pazarı’ndaki neredeyse tüm tezgâh sahipleri dertli. Neden mi? Müşterilerin azlığından ve mallarının tamamını satamamaktan… Pazar esnafı yaşadığı sıkıntıları,  “Şimdiki pazarda bir saate ancak bir müşteri geliyor. Eskiden pazarda 10 dakika da bir müşteri gelirdi. Devlete şikâyet etmek değil amacım ama buraya köyden gelip giderken araba kullanıyoruz. Ona da mazot koyuyoruz. Mazot olmuş 26.5 TL. Aracın deposu bin 146 bin TL’ye doluyor şimdilik. Kendin ne kadar kazanacaksın?  Kazandığınla mazot mu alacaksın yoksa mutfak alışverişi mi yapacaksın? İnsan düşünmeden edemiyor. Tarlayı sür mazota para ver, suya para ver, elektriğe para ver… Ürünü yetiştirip büyütmek hazır almanın maliyetinden fazla Önceden gübre, mazot, su, elektrik normal fiyattaydı. Kendi traktörümüz yok başkasına tarlayı sürdürebiliyorduk. Yine de bu kadar zorluk çekmiyorduk. Eskiden üretmek daha kolaydı. Ne diyeceğimizi bilmiyoruz artık. Kimi ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz” diyerek özetliyor.

Vatandaş desen o da fiyatlardan ve gönlünce alış veriş yapıp ihtiyaçlarını karşılayamamaktan yakınıyor.

Fiyatlar mı? Hiç de yaz gibi değil. Dün pazarda domates, mantar ve çilek 25 TL’den, fasulye 12 TL ile 25 TL arasında değişen fiyatlardan, siyah dut ve kayısı 15 TL, kiraz 20 TL’den müşterisini bekliyordu.

ETİKETLER : pazaryeri bartın gallabazarı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›