Konut kiraları yüzde 25’ten fazla artırılamayacak!

Piyasalardaki genel fiyat artışları ile birlikte tırmanışa geçen ve bazı illerde fahiş rakamlara ulaşan konut kiraları ile ilgili harekete geçen AK Parti Hükümeti, çareyi kira artış oranlarına sınır getirmekte buldu. Düzenleme ile konut kiralarında, 1 yıl süreyle, bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecek. Bu oranın üzerindeki artışlar geçerli olmayacak.
Bu haber 2022-06-09 09:42:47 eklenmiş ve 583 kez görüntülenmiştir.

 

Düzenleme ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde artışın bir önceki yılın yüzde 25'ini geçemeyeceğini söyledi. Bozdağ konuya ilişkin şunları kaydetti:


Geçici düzenleme

 

“Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu'na Adalet Komisyonu'nda eklenecek. AK Parti Grubu, MHP Grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkânı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakârlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

ETİKETLER : Bartın TBMM AK Parti kira artışına sınırlama Bekir Bozdağ
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›