Tunç, Adalet Komisyonu üyeleriyle helalleşti

AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç’un AK Parti TBMM Grup Başkan Vekilliğine getirilmesinin ardından istifasıyla boşalan Adalet Komisyonu Başkanlığına AK Parti İstanbul Milletvekili Av. Abdullah Güler seçildi. Tunç’a 4 yıldır sürdürdüğü başarılı Komisyon Başkanlığı için teşekkür eden Güler, “Yılmaz Tunç Başkanımızdan aldığımız bu çalışma disiplinini devam ettirip bundan sonraki çalışmalarda da aziz milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi. Tunç da güzel dilekleri için Komisyon üyelerine teşekkür ederken, yeni Başkan Güler’e de başarılar diledi. Milletvekili Tunç, 4 yıllık Komisyon Başkanlığı boyunca gergin ortamlar yaşandığına da dikkat çekerken, “Toplantılar sırasında kırdığımız oldu zaman zaman. Eğer kırdığımız kimse varsa o noktada da hakkınızı helal etmenizi istiyorum” dedi.
Bu haber 2022-05-26 09:41:44 eklenmiş ve 856 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Adalet Komisyonunda seçim vardı

 

TBMM Adalet Komisyonu, 24 Mayıs Salı günü Başkan Vekili AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can başkanlığında toplandı. Komisyon Başkanı Yılmaz Tunç’un AK parti Grup Başkanvekilliği’ne getirilmesi nedeniyle başkanlık görevinden istifa

Ettiğini anımsatan Can, Komisyon Başkanlığı seçimi yapmak amacıyla toplanıldığını söyledi ve sürece ilişkin olarak Komisyon üyelerine bilgiler verdi.

 

17 oyla Güler seçildi

 

Sonrasında Başkanlık için sadece bir başvuru olduğunu açıklayan Can, MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk ve AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç imzalı AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler’in aday gösterildiği dilekçeyi okudu. Sonrasında kapalı zarf usulüyle yapılan gizli oylamada 5 oy pusulası boş çıkarken 17 üyenin desteğini alan Güler, Adalet Komisyonu’nun yeni başkanı seçildi.

Komisyon Başkan Vekili Can, Yılmaz Tunç’a bu güne kadar olan hizmetlerinden dolayı teşekkür ettikten sonra konuşmasını yapmak üzere yeni Başkan Güler’e söz verdi.

 

 

Güler, muhalefete de teşekkür etti

 

Seçimde kendisine gösterdikleri teveccüh ve güvenden dolayı Adalet Komisyonu üyelerine teşekkür ederek sözlerine başlayan yeni Başkan Güler, yeni görevlerin demokrasinin çok güzel bir örneği olduğunu vurguladı. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yeni vazifeler her zaman bizleri bekliyor. Ben Yılmaz Tunç Başkanımıza bugüne kadar yapmış olduğu Başkanlıktan dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok güzel çalışmalara imza attık hep birlikte. 4 yıl boyunca birlikte çalıştık. İlk 2 yıl Hakkı Köylü Başkanımızla beraber - kendisi Başkan Vekili olarak - çalıştık. Tabii, bundan sonra da Yılmaz Tunç Başkanımız partimizde Grup Başkan Vekili olarak farklı bir görev ifa edecek. Ama tabii, birlikte çalışmamız, işbirliğimiz, istişaremiz her zaman devam edecektir. Ben muhalefet partisindeki arkadaşlarıma, milletvekilleri ne de çok teşekkür ediyorum, katılım çok önemliydi. Bundan sonra da bir işbirliği içerisinde, istişareye önem vererek çalışacağız. Çünkü Adalet Komisyonu özelliği gereğince çok teknik bir Komisyon...

 

“Tunç’un disiplinini devam ettireceğiz”

 

Özellikle temel kanunlarda toplumumuzu, vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren hususlarda muhalefetin de görüş ve önerileri, teklifleri; bu manada varsa çok değerli katkılarına her zaman açığız, bundan sonra da açık olmaya devam edeceğiz. Bir geleneği devam ettireceğiz; Yılmaz Tunç Başkanımızdan aldığımız bu çalışma disiplinini devam ettirip bundan sonraki çalışmalarda da aziz milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

 

 

Tunç teşekkür etti

 

Tek tek söz alan ve Güler’i yeni görevinden ötürü kutlayan Komisyon üyeleri, iş disiplini ve katkılarından dolayı Bartın Milletvekili Tunç’u kutlarken, yeni görevini de aynı disiplin içerisinde başarılı bir şekilde yürüteceğine olan inançlarını dile getirdiler. Tunç da toplantının son bölümünde tüm üyelere teşekkür babında bir konuşma yaptı.

Abdullah Güler’e yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulunup başarılar dileyen Tunç, şunları söyledi:

“Adalet Komisyonu üyesi olarak Komisyonunda 2007’ den beri, yaklaşık 14 yıl kesintisiz görev yaptım. Üyelik, başkan yardımcılığı, başkan vekilliği, sözcülük; son 2 yıldır da Başkan olarak birlikte çalışma fırsatı buldum. Adalet Komisyonumuz, Meclisin en önemli komisyonlarından. Bütün komisyonlarımız önemli ancak bu Komisyon hukuk inşa eden bir komisyon. Sizlerle çalıştığımız süre içerisinde gerçekten çok güzel çalışmalara imza attık, çok istifade ettik. Özellikle 2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi’nden sonra 5 yargı paketini birlikte uzun süreli çalışmalar gerçekleştirerek hayata geçirdik. Yaklaşık 52 adet kanunda değişiklik yaptık 5 yargı

Paketinde. Şimdi 6’ncısı hazırlanıyor. Yine, muhtelif 10 tane teklifte de 111 adet kanunda da ayrıca değişiklikler yaparak yargının işleyişi anlamında da yasama süreci açısından önemli katkılar sağlanmış oldu. Bu çalışmalarda gerçekten fikirlerinizle, düşüncelerinizle Komisyon çalışmalarımızın çok veri mli olmasını sağladınız. Ben hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Şahsımla ilgili olan güzel düşünceleriniz için de ayrıca teşekkür ediyorum. Aynı şekilde, Komisyondaki uyumun Genel Kurul’da da sağlanacağını ve orada da aynı süreci takip edeceğime inanmanızı yürekten diliyorum. Çok çok teşekkür ediyorum.

 

Üyelerle helalleşti

 

Seçilen Başkanımız Abdullah Güler iyi bir hukukçu. Daha önce İstanbul’da da birlikte siyaset yapmıştık. Ben başarılar diliyorum, hepinize kolaylıklar diliyorum. Tabii, bu süreç içerisinde, o gergin ortamlarda, toplantılar sırasında kırdığımız oldu zaman zaman. Eğer kırdığımız kimse varsa o noktada da hakkınızı helal etmenizi istiyorum.

Hepinize çok çok teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti TBMM Adalet komisyonu Yılmaz Tunç Abdullah Güler
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›