“Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı”

Düğün sezonu başladı ancak dünya evine girmeye hazırlanan çiftler sürekli artan fiyatlar nedeniyle kara kara düşünüyor. Ev kurmak için eksikleri bir türlü tamamlayamayan ya da borç yükünün fazlalığından evlilik kararını ya erteleyen ya da geleceğini ipotek altına alıp büyük kredi borcu altına imza atan genç çiftlerin imdadına Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in önerisi yetişti. Artan piyasa fiyatları göz önünde bulundurularak mobilya ve beyaz eşyada taksit sınırının artırılması gerektiğini savunan Palandöken, 24 aylın altında oylamayacak taksit sayısı ile piyasalara hareketlilik geleceğini de dile getiren Palandöken, bankaların elini taşın altına sokması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2022-05-24 09:46:55 eklenmiş ve 940 kez görüntülenmiştir.

 

Dünya genelinde enflasyondaki artış trendi Türkiye’de çok daha sert bir şekilde kendini hissettiriyor. Böyle olunca hemen herkes ihtiyaçlarını ve planlarını ertelemek, günü kurtaracak davranış biçimleri geliştirmeye başlıyor. Bunu en net gözlemlediğimiz konulardan biri de evlilik için yapılan ya da yapılması gerekirken hayat pahalılığı nedeniyle kaçınılan masraflarda gözlemliyoruz. İşte tam da bu noktada değerlendirmelerde bulunan TESK Genel Başkanı Palandöken, başta bankalar olmak üzere taraf olan tüm kurum ve firmaların ciddi bir şekilde değerlendirmesi gereken önemli bir öneride bulundu. Palandöken şunları söyledi:

 

 

“En az 24 ay taksit imkanı sağlanmalı”

 

“Düğün sezonu başladı fakat çiftler birçok ihtiyacını almayı erteliyor. Piyasadaki pahalılık ikinci ele talebi arttırıyor. Mobilya, beyaz eşya gibi temel ürünlerde uygulanan kredi kartı taksit sayısının 9’a düşürülmesi piyasaya şartlarına göre alım gücünü karşılamıyor. Taksit sayısı artırılmalı ki çiftler de evini daha rahat şekilde kurabilsin. Yeni evlenecek çiftler, ev alanlar, eşyalarını değiştirmek isteyenler için taksit sayısı fiyatlar göz önüne alınarak 24 ayın altında olmayacak şekilde yükseltilmeli. Bununla birlikte bankalar da elllerini taşın altına koyarak düşük faizli ihtiyaç kredisi imkânı sunmalı.

 

 

“Piyasaları hareketlendirir”

 

Mobilya ve beyaz eşya piyasasındaki durgunluğun giderilmesi ve yeni evlenecek çiftlerin yuva kurmalarına destek olmak için önerilerde bulunan TESK Genel Başkanı Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Piyasadaki fiyat artışları vatandaşlarımızın alım gücünü düşürüyor. Alım gücünün düşmesi esnafımızın da işlerini zorlaştırıyor. Pandeminin etkisini geride bıraktığımız bu yıl yaklaşık 1 milyona yakın çiftin evlenmesi bekleniyor. Fakat geçen yıl Mayıs ayında 10 bin liraya kadar mobilya düğün paketleri bulunabiliyorken bu yıl aynı mobilya grupları en az 30-40 bin lira civarında, beyaz eşya da aynı şekilde iki kattan fazla zamlandı. Durumun böyle olması evlenmeyi düşünen çiftlerimizin düğünü ertelemesine veya ikinci el ürün almaya yönlendiriyor. Eşya dizmekte zorlanan vatandaşlarımıza, ev kuracak çiftlerimize alım kolaylığı sağlanmalı. Bunun için kredi kartı taksit sınırı güncel piyasa şartlarına göre yeniden düzenlenmeli. Beyaz eşya ve mobilya gibi ürün gruplarını alırken kısa vadede ödemekte zorlanan vatandaşlar için düşük faizli ihtiyaç kredileri verilerek ülke ekonomisine katkı sağlanmalı.”

ETİKETLER : Bartın TESK Bendevi Palandöken mobilya ve beyaz eşya taksit sayısı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›