Bartın’da 19 Mayıs coşkusu

Bartın’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla çeşitli törenler düzenlendi.
Bu haber 2022-05-20 09:51:12 eklenmiş ve 579 kez görüntülenmiştir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 103. yıl dönümü yurt genelinde büyük bir coşkuyla kutlandı.

Bartın’da da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş, Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar ile protokol üyeleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve gençler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Resmi törenin ardından olumsuz hava şartları nedeniyle Atatürk Stadyumu’ndan  Ömertepesi’ndeki Kapalı Spor Salonu’na alınan kutlama programına geçildi.

Ömertepesi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programa Bartın Valisi Nurtaç Arslan, AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Alb. Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Baro Başkan Yardımcısı Av. Hakan Arslan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş, Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar başta olmak üzere çok sayıda protokol üyesi, kurum müdürü, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

“Bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur”

 

Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olduğunu ifade eden Akkaş, “Bugün milletimiz için büyük anlam ve öneme sahip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs’ın 103. Yıldönümünde, hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir.’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur. Temeli 19 Mayıs’ta atılan ‘milli egemenlik’ ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Büyük önderimiz Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da emanetine sahip çıkacak, onun gösterdiği hedef olan, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için, üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirecektir” diye konuştu.

“Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız”

 

Ardından gençlere seslenen Akkaş, “Sevgili Gençler; binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve idealist insanlar olarak yetişmeniz için bizler, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ileride şahsınıza verilecek olan görevleri en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Yılmadan, yorulmadan çalışacağımıza söz veriyoruz”

 

Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş’ın konuşmasının ardından Genç Kürsüde gönüllü genç Orhangazi Serbest bir konuşma yaptı. Serbest, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışlarının 103’üncü yıldönümünü gururla ve coşkuyla kutluyoruz. 103 yıl önce Samsun’dan yola çıkan milli mücadele kararlılığı, dalga dalga Anadolu’ya yayılarak milletimizin umutlarını yeşertmiş, tarihini değiştirmiş ve nihayetinde kurtuluşuna vesile olmuştur.

19 Mayıs milli mücadelemizin fiili olarak başladığı gündür. 19 Mayıs demokrasiye, özgürlük ve bağımsızlığımıza olan sarsılmaz bağımızın sembolüdür. Bu önemli günün biz gençlere armağan edilmesinin anlamını biliyoruz ve sadece bilmek ile kalmıyor bunun sorumluluğunu, ağırlığını omuzlarımızda hissediyoruz. Bizler Çanakkale’yi yaşamadık ama biliyoruz ve milli iradeye olan inancımızı, hiç sönmeyen milli mücadele ruhunu Türk gençliği olarak 15 Temmuz’da bizzat yaşamış ve göstermiş olduk.

Güçlü Türkiye idealine emin adımlarla yürümek için kendimizi çok iyi yetiştirecek, milli ve manevi değerlerimizden asla sapmayacak; Demokrasi, Hukuk, Adalet ve İnsan haklan gibi kavramların içlerim doldurarak onlara olan bağımızdan asla taviz vermeyeceğiz.

Milletimiz var olduğu müddetçe şanlı bayrağımızı dalgalandıracağımıza, ecdadımızı ve milletimizi her daim onurlandıracağımıza Türkiye’yi ulusal ve uluslararası hedeflerine ulaştırmak için, yılmadan, yorulmadan çalışacağımıza söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm genç arkadaşlarınım bayramım kutluyor. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.”

Konuşmaların ardından Gençlik Merkezi’ne bağlı gönüllü gençlerin şiirlerini okumasıyla devam eden kutlama programı Bartın Yöresi Halk Oyunları Gösterisi, Bartın Belediyesi Potpori Halk Oyunları Gösteri, Gençlik Marşı, atletizm bayrak koşusu, eskrim, judo, güreş ve jimnastik dallarındaki spor gösterileri ile devam etti.

Kutlama programı çerçevesinde “Gençler Bisiklet Turu” da gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gençler bisikletleriyle Bülent Ecevit Bulvarı, Çatmaca Mevkii, Gölbucağı Kavşağı, Yalı Mevkii, Asma Köprü istikametinden yine Cumhuriyet Meydanı’na gelerek turu tamamladı.

 

ETİKETLER : Bartın 19 Mayıs
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›