GSS prim borcu olanlar için son fırsat!

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan milyonlarca kişiye borcundan kurtulmak için tanınan süre 31 Aralık'ta doluyor. Borcunu bu tarihe kadar ödeyen vatandaşlar gecikme faizi ve cezası ödemeden 2012'den beri devam eden borçlarından kurtulabilecek. Borcunu ödemeyenler 1 Ocak 2019'dan itibaren sağlık hizmetlerinden de faydalanamayacak.
Bu haber 2018-12-18 11:54:34 eklenmiş ve 501 kez görüntülenmiştir.

 

Takvim Gazetesi, yaklaşık 8 milyon vatandaşı ilgilendiren GSS ile ilgili olrak önemli bir haber paylaştı. Gazetenin haberine göre; GSS kapsamında bulunan 2 milyon 700 bin kişinin borcu, geçen yıl yayımlanan yasa kapsamında yeniden hesaplandı. Yeniden hesaplama öncesi aylık 426 liraya varan prim borcu ve faiziyle birlikte ağır bir tablo ile karşılaşan milyonlarca kişiye çıkarılan yasa ile kolaylık sağlandı.

Üç kademeli olan prim hesaplama sistemi, teke düşürüldü. Bu düzenleme ile birlikte, hane içindeki kişi başına ortalama geliri 2018 yılında aylık 676,50 TL'nin üzerinde olan herkes sağlık güvencesi yoksa aylık 60,89 lira prime tabi tutuldu. 1 Nisan 2017 tarihinden önce olan borçlar için ise aylık 53,33 TL tutar belirlendi.

 

Yılsonuna kadar süresi var

 

Bu şekilde yeniden hesaplanan borçların ödenmesi için önce 1 Nisan 2018'e kadar zaman verilirken, daha sonra bu süre Mayıs ayına kadar uzatıldı. Ardından çıkarılan 7143 sayılı torba kanunla birlikte yeni bir hak daha tanınarak GSS prim borçlarının 31 Aralık 2018'e kadar ödenmesi durumunda gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçileceği açıklandı.

Normalde kanuna göre GSS prim borcu bulunan kişiler SGK üzerinden sağlık hizmeti alamazken, torba kanunla birlikte bu konuda da vatandaşlara kolaylık sağlandı. Bu kişiler prim borçları dikkate alınmaksızın yılsonuna kadar sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyor.

Hane içerisindeki kişi başına geliri asgari ücretin 3'te birinden az olanların geçmiş borcu silinebiliyor. Ancak bunun için gelir testine girmek gerekiyordu. Eski borçlara yönelik yapılacak gelir testi için tanınan süre 30 Kasım 2018'de sona erdi. Artık bu tarihten önceki borçlar için gelir testi yapılamıyor. Ancak bundan sonraki GSS primlerinden kurtulmak için gelir testi yaptırma fırsatı halen sürüyor.

 

Asgari ücretle birlikte artacak

 

Her yıl asgari ücrete göre belirlenen gelir testi oranı, yılbaşından sonra asgari ücretin artması ile birlikte yükselecek. Bununla birlikte ödenen prim tutarı da asgari ücrete bağlı olarak yükselecek. Ödenecek prim tutarının yüzde 20-25 arasında bir oranda artması bekleniyor. Bu yıl yapılan testte kişi başına geliri asgari ücretin 3'te birinden fazla çıktığı için prim ödemek durumunda kalan vatandaşlar, eğer gelirleri sınıra çok yakınsa 2019'da bir kez daha gelir testi başvurusunda bulunabilirler.

Lise ya da üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere bir ayrıcalık tanınıyor. 18 yaşında başlayan GSS yükümlülüğü; lise ve dengi okul mezunları için 20, üniversite mezunları için ise 25 yaş olarak uygulanıyor. Öğrenciler mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süre ile prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ancak bu süreler öğrenim durumuna göre 20 ve 25 yaşı aşamıyor.

ETİKETLER : Bartın Genel Sağlık Sigortası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım