“Parti üyesi dahi değil” dedi adaylıktan çekildi!

Aktaş da Genel Merkez’e tepki gösterdi
Bu haber 2018-12-06 17:03:14 eklenmiş ve 921 kez görüntülenmiştir.

 

CHP’nin eski Ulus İlçe Başkanı ve İl Yönetim Kurulu üyesi olan Sabri Aktaş, 31 Mart yerel seçimleri için daha önce açıkladığı Ulus Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı’ndan çekildi. Adaylıktan çekilme gerekçesini açıklarken Ulus’taki diğer CHP Belediye Başkan Aday Adayı Çetin Selçuk Arslan’ın partinin kayıtlı üyesi olmadığının altını çizen Aktaş, İl Başkanlığı’nın Ulus’ta aday belirlenirken anket yapılması yönündeki görüşüne rağmen Genel Merkez’in istediği temayül yoklamasına parti üyesi dahi olmayan bir aday adayı ile birlikte girmek istemediği için böyle bir karar aldığını söyledi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’nın MYK kararı doğrultusunda, İlçe Yönetim Kurulu ile birlikte görevden alınması, ertesi günde buna tepki gösteren CHP il Başkanı Hatice İlknur Erkan ve İl Yönetim Kurulu’nun istifa etmesi ile yerel seçim öncesi belirsizliğin arttığı CHP’de sular bir türlü durulmak bilmiyor. Dün de CHP Bartın teşkilatında 2007 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan adaylık süreci öncesinde İl Yönetim Kurulu’nda da yer alan Sabri Aktaş, Ulus Belediye Başkan Aday Adaylığından çekildiğini açıkladı.

 

“Ulus’ta eğilim yoklaması yapılması manidar”

 

CHP Bartın İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyerek kararını duyuran Aktaş’a İlknur Erkan ve Hacı Gölbucaklı da destek verdi. Basın toplantısında memleketi olan Ulus’a daha fazla faydalı olabileceği düşüncesiyle Belediye Başkanı aday adaylığında bulunduğunu belirten Aktaş, şunları söyledi:
“Ancak adaylıktan çekildiğimi açıklayarak bu işe nokta koymayı düşünüyorum. İl Başkanlığımıza 3 Aralık Pazartesi günü Ulus’taki eğilim yoklamasıyla ilgili bir yazı geldi. Bu yazının hemen akabinde yani ertesi günü Genel Merkeze gittim. Bu yazıya göre Ulus’ta bir eğilim yoklamasının yapılacak olması benim için manidardı. 4 tane aday adayının olduğu Amasra’da eğilim yoklaması yapılmazken neden Ulus’ta yapıldığını sorgulamaya başladım. Salı günü Ankara’ya gittim ve Ankara’da Genel Başkan Yardımcılarından Yıldırım Kaya ile görüştüm. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bir toplantıda olduğundan Genel Merkezde yoktu. Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı da İstanbul’da olduğundan onunla da görüşme fırsatı bulamadım. Ancak dün akşam (Çarşamba) her iki Genel Başkan Yardımcısına da adaylıktan çekileceğimi gerekçesiyle birlikte e-mail yoluyla bildirdim.

 

“Parti üyesi değil, Ulus’ta oturmuyor”

 

Ulus’ta 2 aday adayı olarak müracaat ettik. Ulus’ta bir basın toplantısıyla bunu kamuoyuna da duyurmuştuk. Ancak ilerleyen süreçte Genel Merkez,  İl Başkanlığından aday adaylarının niteliklerini açıklayan bir çizelgenin kendilerine bildirilmesini istedi. Bu çizelgede benim karşımda aday olan arkadaşımız Çetin Selçuk Arslan’ın parti üyeliğinin olmadığını İl Başkanlığı, Genel Merkeze bildirdi. Ayrıca bu çizelgenin dışında 23 Kasım 2018 tarihli bir İl Başkanlığı yazısıyla Amasra’da ve Ulus’ta nasıl bir seçim yapılması gerektiğine dair il görüşü yazısını bildirdi. İl Başkanlığımız Amasra’da bir eğilim yoklaması, Ulus’ta da eğilim yoklamasının sağlıklı olmayacağı ve bu nedenle saha araştırması yani anket yapılması gerektiği görüşünü bildirdi. Genel Merkezden 3 Aralık’ta gelen yazıda Merkez Yönetim Kurulunun kararıyla eğilim yoklamasının yapılması istendi. Ben bu partiye emeği geçmiş, milletvekili adayı olmuş, 2 dönem Ulus’ta ilçe başkanlığı yapmış, Ulus’taki çalışmaları sonucunda partinin oylarını 7 Haziran seçimlerinde yüzde 1.8, Kasım seçimlerinde de yüzde 2.4 oranında arttıran bir İlçe Başkanıydım. Parti ilkelerine ve partimizin  Sayın Genel Başkanın her fırsatta kariyer üstünlüğü olan insanların dikkate alınacağı şeklindeki açıklamalarına rağmen bu yaşananlara bir tepki olarak bu kararı veriyorum.

 

“Çekiliyorum”

 

Bu açıklamalar ışığında CHP Üyesi bile olmayan bir aday adayıyla eğilim yoklamasına sokulmak istenmesi, CHP Bartın İl Başkanlığının CHP Genel Başkanlığına bildirdiği Bartın ili aday adayları başvuru çizelgesinde Çetin Selçuk Arslan’ın parti üyesi olmadığı görülmektedir. CHP Bartın İl Başkanlığının 23 Kasım 2018 tarih ve 2008/36 sayılı yazısıyla Ulus İlçesinde saha araştırması yani anket yapılmasıyla ilgili İl Başkanlığı görüşünün hiç dikkate alınmaması nedenleriyle parti üyesi bile olmayan bir aday adayıyla temayüle sokulmayı ne liyakata ne de partime verdiğim emek ve alın teriyle yan yana getiremediğimden Bartın İli Ulus İlçesi Belediye Başkanlığı Aday Adaylığından çekiliyorum.

 

“İldeki deprem ilçeleri de vuracak”

 

İnşallah başarılı olurlar. Ama Ulus yara alacaktır. Çünkü Bartın’da yaşanan bu deprem Ulus, Amasra, Kurucaşile’ye de sirayet edecektir. Sayın İl Başkanımızın ve İl Yönetim Kurulunun toptan istifa etmesi ve Merkez İlçenin görevden alınması Ulus, Amasra ve Kurucaşile’de olumsuz etkileri olacaktır. Ama her şeye rağmen partiliyim. Partime hizmet etmeye devam edeceğim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin üzerinde hiç kimse yoktur.”

 

“Arslan’ın adaylığı olumlu yansımaz”

 

Arslan’ın CHP Üyesi olmamasının seçimleri nasıl etkileyeceği yönündeki bir soru üzerine ise Aktaş, olumsu yönde etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi. Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü bir önceki dönemde AK Parti’ye oy verip AK Partili Belediye Başkanına oy veren ailelerle görüştüğümde eğer aday olursam bu düşüncelerinin değişeceğini ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vereceklerini, başka bir adayla yola devam edilmesi halinde de oy vermeyeceklerini dile getirdiler. Çetin Arslan’ın kendi kişiliğine asla bir şey söyleyemem ama babası Cumhuriyet Halk Partisi’nden önce Doğru Yol Partisi’ne sonra da AK Parti’ye geçmiş, bir dönem de Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. Bu da Ulus Belediyesi’nin kayıtlarında mevcuttur.”

 

“Merkez ve İl’de yaşananlar da etkili”

 

Adaylıktan çekilmesinde Merkez İlçe’nin görevden alınmasının ve buna tepki gösteren İl Yönetiminin toplu istifasının etkili olup olmadığı yönündeki bir diğer soru üzerine ise Aktaş, “Seçim öncesi yaşanan bu durum ilçelere doğru artçı depremler şeklinde yansıyacaktır. Elbette çekilme kararımda bunun da etkisi vardır. Çünkü ben aday adayı olmadan önce İl Yönetim Kurulu Üyesi’ydim ve bu arkadaşlarımla birlikte çalıştım, hepsinden de çok memnundum. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Onlardan ayrılmak zordu” dedi.

HABER TOLGA AKINER

ETİKETLER : Bartın Ulus CHP İlknur Erkan Sabri Aktaş Hacı Gölbucaklı Çetin Selçuk Aslan
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım