Ele geçirilenler ve suçlamalar şaşkınlık yarattı

Bartın Emniyeti’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği operasyon ile gözaltına alınan 15 kişiden 6’sı da örgüt kapsamında “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik” ve “çocuk düşürtme” suçlarından tutuklanarak cezaevine konuldu. Şüphelilerle birlikte ele geçirilenler de şaşkınlık yarattı.
Bu haber 2018-12-06 16:10:59 eklenmiş ve 351 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın’da başarılı operasyonlara imza atan Emniyet Müdürlüğü, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda geçtiğimiz hafta ilimizde yeni bir operasyon gerçekleştirmiş ve Emniyeti KOM Şube Müdürlüğü ekipleri, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak - suç örgütüne üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “tehdit”, “zimmet”, “resmi belgede sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından aralarında avukat, adliye personeli, polis ve esnafların da bulunduğu 15 kişiyi gözaltına almıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Adliye’ye sevkedilen şüphelilerden 4’ü ifadeleri alındıktan sonra sonra serbest bırakılırken,2 şüpheli de adli kontrol talepli olarak Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi ve talep doğrultusunda adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 

6 kişi tutuklandı

 

9 şüpheli ise çeşitli suçlardan tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevkedildi. Sulh Ceza Hakimliği de talep doğrultusunda 6 kişiyi “örgüt kapsamında nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik” ve “çocuk düşürtme” gibi ağır suçlardan tutuklarken, 2 kişinin adli kontrol şartı ile 1 kişinin ise tedbirsiz serbest bırakılmasına karar verdi.

 

Ele geçirilenlerde yok yok!

 

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı suç örgütü ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, şüpheliler ile birlikte ele geçirilenler de ayrıntılı bir şekilde sıralandı. Başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, CMK 135. madde düzenlemesi gereği iletişimin tespiti tedbirleri uygulanmak ve bu süreçte teknik verilere dayalı çalışma yapmak suretiyle bir çok beyan ve soruşturmalara yansımış ifadeler nazarında delillendirilerek geniş kapsamlı yürütülen soruşturmada; Cumhuriyet Başsavcılığımızca verilen talimatlara dayalı Bartın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 1 Aralık 2018 tarihinde eş zamanlı olacak şekilde suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olma ve yardım etme, örgüt kapsamında nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, nitelikli zimmet, yalan tanıklık, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirme, kişisel verilerin kaydedilmesi, tehdit, şantaj, Nüfuz Ticareti, görevi kötüye kullanma, 6136 Sayılı yasaya muhalefet suçları ile birlikte bu suçlarla bağlantılı bir kısım suçlara dair iddialar kapsamında içlerinde kamu görevlilerinin de bulunduğu toplam 15 kişi hakkında arama ve el koyma talimatıyla birlikte gözaltı tedbiri uygulandı.

 

Tabancı, muştalı, çok sayıda senet, dijital materyal…

 

yapılan arama neticesinde şüphelilerin tamamının ele geçirildiği ve aramalara dayalı ruhsatsız ve ruhsatlı ateşli silahlar, 3 adet kurusıkı tabanca, muştalı tabir edilen bıçak, farklı isimlere düzenlenmiş çok sayıda senet, çok sayıda dijital materyalin ele geçirildiği, 4 şüphelinin Cumhuriyet Başsavcılığımızda alınan ifadesinden sonra serbest bırakılmasına karar verildiği, 2 şüphelinin adli kontrol talepli olarak Sulh Ceza Hakimliğine sevklerinin yapıldığı ve talep doğrultusunda adli kontrol şartı ile serbest bırakılmalarına karar verildiği, 9 şüphelinin ise yukarıda açıklanan çeşitli suçlara dayalı eylem çeşitliliğine göre tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine sevklerinin gerçekleştirildiği, Sulh Ceza Hakimliğince talep doğrultusunda 6 kişinin Örgüt Kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık, Resmi Belgede Sahtecilik, Çocuk Düşürtme suçlarından tutuklanmasına, 2 kişinin ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına, 1 Kişinin ise tedbirsiz serbest bırakılmasına karar verildiği, talebe aykırı verilen kararlara karşı itiraz kanun yoluna başvurulacağı, soruşturmanın geniş kapsamlı şekilde devam ettiği, hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

ETİKETLER : Bartın Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı çete operasyonu Bartın Emniyet Müdürlüğü
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım