“Köylerdeki yapılaşma sürdürülebilir hale getiriliyor”

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, "Köy yerleşik alanlarının tamamlanmasıyla köylerdeki yapılaşma sistemi daha düzgün ve sürdürülebilir hale getirilecek" dedi.
Bu haber 2018-12-06 10:57:56 eklenmiş ve 183 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, 10 yıldır aralıksız sürdürülen 263 köyü kapsayan yerleşik alan çalışmalarının planlı yapılaşma açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Bartın Merkez ilçedeki 135 köyünün 118’inde çalışmaların tamamlandığını belirten Dursun, “Amasra ilçemizin 30 köyümüzün tamamı bitirildi. Kurucaşile ilçemizin 28 köyünden 24 adedi tamamlandı. Ulus ilçemizin 68 köyünden 57 adedi bitirildi. İl genelinde kalan 32 köyle ilgili dosyaların Bakanlık süreçleri takip ediliyor. Buradaki amacımız 6. Dönem Meclisi’nin sonuna kadar yüzde 95’lere ulaştırmaktır. Köy yerleşik alanlarının tamamlanmasıyla köylerdeki yapılaşma sistemi daha düzgün ve sürdürülebilir hale getirilecek” dedi.

İl Genel Meclisi, Aralık ayı oturumlarına başladı. 20 gün süren ve başta 2019 yılı bütçesi olmak üzere önemli gündem maddelerine imza atılan Kasım toplantılarının ardından yine önemli gündem maddeleri ile toplanan İl Genel Meclisi’nde konuşan Kenan Dursun, “Kasım ayı Meclisi’nin 20 gün süren çalışmalarının ardından Meclisimizce 47  milyon TL olarak kabul edilen 2019 Mali Yılı Bütçesinin tekrar Bartın’ımıza ve Özel İdaremize hayırlı olmasını diliyorum. Her alanda Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak projeleri öne çıkarmaya çalışıyoruz ve yapılan bu çalışmalar 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programına da yansıtıldı” dedi.

 

 

Gündemde imar planları var

 

Kasım ayı toplantılarında komisyonlara havale edilen evrakların komisyonlarda görüşüldüğünü ve ilgili dosyaların Meclis Başkanlığı’na ulaştığını belirten Dursun, bu ayki toplantı gündeminde 5 madde olduğunu, ve ağırlığın imar planları konusunda olduğunu sözlerine ekledi.

 

Sadece 32 köy kaldı

 

Toplantıların ilk günkü birleşiminde 1. gündem maddesi olan Ulus ilçesi Şirinler Köyü köy yerleşik alanı ile ilgili dosyanın İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle köy yerleşik alanının Meclisin oy birliği ile kabul edildiğini söyleyen Dursun, 10 yıldır aralıksız devam eden çalışmalarla 263 köyü kapsayan yerleşik alan çalışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: 

“Köy yerleşik alan çalışması bir imar çalışmasıdır. Bu kapsamda köylerde yapılan tüm yapılar plan dahilinde yapılabiliyor. Yerleşik alanı tamamlanan köylerimizde vatandaşlarımız açısından en önemli avantajın sıfır ücret ile Özel İdaremizden inşaat izninin alınabiliyor olmasıdır. Planlı yapılaşma açısından büyük önem taşıyan ve diğer avantajları da öne çıkaran bu çalışmalar kapsamında  Merkez ilçemizin 135 köyünden 118 adedi tamamlandı. Amasra ilçemizin 30 köyümüzün tamamı bitirildi. Kurucaşile ilçemizin 28 köyünden 24 adedi tamamlandı. Ulus ilçemizin 68 köyünden 57 adedi bitirildi. İl genelinde kalan 32 köyle ilgili dosyaların Bakanlık süreçleri takip ediliyor. Buradaki amacımız 6. Dönem Meclisi’nin sonuna kadar yüzde 95’lere ulaştırmaktır. Köy yerleşik alanlarının tamamlanmasıyla köylerdeki yapılaşma sistemi daha düzgün ve sürdürülebilir hale getirilecek. O nedenle bu çalışmalarımıza katkı sağlayan Özel İdaremize ve plan aşamasında gayret gösteren tüm Meclis üyelerimize yürekten teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın İl Genel Meclisi Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım