Oktay: “Bankoğlu elini taşın altına koymalı”

Kendisi de gazeteci olan EYBEY Medya ve Yayıncılık Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi, aynı zamanda Bartın Halk Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Mustafa Ahmet Oktay, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın teşkilatının, Merkez İlçe Yönetimi’nin görevden alınması ve İl Yönetimi’nin de buna tepki olarak istifa etmesi ile içine düştüğü kaos ortamından çıkışın, Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu’nun inisiyatif alarak Belediye Başkanlığı için aday olması ile mümkün olabileceğini söyledi.
Bu haber 2018-12-04 10:57:23 eklenmiş ve 532 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Oktay, 2014 yılında Rıza Yalçınkaya’nın tüm zorluklara ve sorunlara rağmen belediye başkanlığına aday olmasını örnek olarak gösterdi ve Bankoğlu’nun benzer şekilde elini taşın altına sokması gerektiğini savundu.

 

Gölbucaklı’nın görevden alınması ile başladı

 

Hatırlanacağı üzere CHP’nin Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, geçen hafta Genel Merkez’den gönderilen bir mail ile “parti tüzüğüne aykırı davranışlarda bulundukları” gerekçesiyle görevden alınmıştı. Sözkonusu karar sonrası gözyaşlarıyla partililere veda eden Gölbucaklı, karara itiraz etmeyeceğini belirtirken, bir dava adamı olarak bundan sonra da partisinin kendisine ihtiyaç duyduğu her yerde çalışmaya devam edeceğini söylemişti. Gölbucaklı, “Sayın Vekilimiz bugün gelsin yine bize yakışan nezaketle kendisini karşılar ve birlikte çalışırız” diyerek CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’na bir kırgınlığı olmadığını, sevdasının kişilere endeksli değil partisine olduğunu ortaya koymuştu.

 

İl Yönetiminin istifasıyla sürdü

 

Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetiminin görevden alınması üzerine CHP İl Yönetimi de olağanüstü toplanmış, toplantıda Genel Merkez’in görevden almalar ile ilgili tasarrufta bulunurken kendilerine hiç danışılmamasını İl Yönetimini yok sayma şeklinde yorumlayarak topluca istifa etme kararı alınmıştı. Sözkonusu karar ertesi gün CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan’ın düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulmuştu. Erkan basın açıklamasında, Milletvekili Bankoğlu’nun kendileriyle diyalog kurmamasını eleştirirken, ne kendisinin ne de yönetiminin verilemeyecek hiçbir hesabının olmadığını söylemişti. Kırgınlığını dile getiren Erkan, siteminin aslında kendilerine danışılmadan Merkez ilçeyi görevden alma yönünde bir karar veren MYK’ya yönelik olduğunun da altını çizmişti.

 

İlçeler de “görevden alınma” endişesi yaşıyor

 

Tüm bu gelişmeler başta CHP’nin ilçe teşkilatları olmak üzere tüm teşkilat üyeleri üzerinde büyük tedirginliğe neden oldu. Kendilerinin de Genel Merkez’den gelebilecek bir mail ya da telefon ile görevden alınabileceğini düşünmeye başlayan CHP Bartın teşkilatı, 31 Mart’taki yerel seçimler öncesinde Merkez İlçe’nin ve İlin yönetimsiz kalmasının büyük olumsuzluklara neden olabileceğini değerlendiriyor.

 

Oktay, Bankoğlu’na dikkat çekti

 

İşte tam da bu noktada, CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu’nun, küskünlüklere son vermek ve endişeleri gidermek adına devreye girmesi gerektiğini savunan EYBEY Medya ve Yayıncılık Tic. Ltd. Şti’nin sahibi Mustafa Ahmet Oktay, şu görüşleri dile getirdi:

 

Yalçınkaya gibi…

 

“CHP Bartın teşkilatı şu an için parçalanmış bir görüntü sergiliyor. Merkez İlçe yönetiminin görevden alınması, İl Yönetimi’nin de buna tepki olarak istifa etmesi bu görüntüyü biraz daha kötü bir noktaya taşıdı. Ancak hiçbir şey için geç kalınmış değil. Teşkilatı toparlamak mümkün. Tıpkı 2014 yılında bundan önceki CHP Milletvekili Sayın Rıza Yalçınkaya’nın Genel Merkez tarafından CHP Bartın Belediye Başkan adayı gösterildiği dönem gibi Sayın Aysu Bankoğlu da Belediye Başkanlığı’na aday olabilir ya da Genel Merkez tarafından aday gösterilebilir. Hatırlarsanız o dönem de CHP Bartın teşkilatında pek çok sorun yaşanıyordu ve aday bulmakta da zorlanıyorlardı. Yalçınkaya hem teşkilatı hem de Bartın’daki CHP seçmenini toparlayıcı bir rol üstlenmişti. O dönem seçimi kazanamamış olsa da parti içindeki bölünmüş yapıyı düzeltme adına elini taşın altına koymuş ve verilen görevi yerine getirmişti. Bugün de CHP Bartın’ın böyle bir toparlanmaya ihtiyacı var. Genel sicimlerin üzerinden henüz 6 ay bile geçmedi. O seçimde CHP Bartın Merkez’de 14 bin 400 oy ile birinci parti olmuştu. Bunun avantajı kullanılmalı yerel seçimlerde. Hazır CHP Belediye Başkanlığı için henüz aday çıkarmamış ya da çıkaramamış iken Bankoğlu’nun bu misyonu üstlenmesi ve elini taşın altına sokarak partisini toparlamak adına Belediye Başkanlığı’na aday olması doğru olur diye düşünüyorum.

Bankoğlu seçimi kazanır ya da kazanamaz, bu ancak sandıkta belli olur ama bu şekilde davranırsa teşkilatı toparlayıcı bir rol oynayacağını düşünüyorum.”

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Rıza Yalçınkaya 31 Mart yerel seçim Hatice İlknur Erkan Hacı Gölbucaklı Ahmet Oktay EYBEY Medya Yayıncılık ve Tic. Ltd. Şti.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım